Без категорії

Глевкий млинець децентралізації

Володимир Гунчик зібрав на нараду усіх розпорядників бюджетних коштів, керівників органів влади на місцях, щоб сказати: до 1 лютого на Волині мають бути прийняті всі бюджети – від обласного до сільського. З урахуванням змін у бюджетному та податковому кодексах. А у фіскальній службі запевняють: готові тлумачити «нюанси децентралізації» кожному сільському голові персонально!

15 січня у облдержадміністрації відбулася нарада. Тема – бюджет. Наразі область живе за принципом однієї дванадцятої. Однак фінансові зносини треба впорядкувати якнайшвидше. Про це говорили під час нещодавньої наради під керівництвом Президента України, участь у якій брав голова облдержадміністрації Володимир Гунчик. Часова межа на «бюджетні роздуми», означена главою держави та урядом (хоч, за законом, її нема) – не така вже й розлога: до 1 лютого усі  бюджети країни мають працювати. Директор департаменту фінансів облдержадміністрації Ігор Никитюк повідомив: усі показники доведені розпорядникам коштів, тому вони можуть приступати до роботи. Проект обласного бюджету, до речі,  оприлюднений на сайті облради, затверджуватимуть його 23 січня.
Разом із тим Ігор Миколайович розповів про особливості наповнення скарбниць цьогоріч – з урахуванням численних змін.
Дохідна частина обласного бюджету на 2015 рік сягає 275 млн грн. Майже 69% у структурі доходів – податок з доходів фізичних осіб.  З урахуванням цьогорічного перерозподілу  в обласну казну тепер спрямовуватиметься лише 15% ПДФО (а було 25%), кошторис краю нестиме відчутні втрати. Це приблизно 96,8 млн грн у 2015-му.
«Вони тільки частково компенсуються за рахунок інших доходів. Зокрема зміни передбачають збільшення зарахування до обласного бюджету екологічного податку та надходження 10% податку на прибуток підприємств недержавної форми власності.  По всіх інших місцевих бюджетах Волині в умовах нової редакції Бюджетного кодексу втрати ПДФО повністю компенсуються за рахунок збільшення доходів з адміністрування держмита, з акцизного збору та розширення бази оподаткування нерухомості», – каже головний фінансист області.

Місцевим бюджетам відтепер «дозволили» утримувати дошкільні навчальні заклади та установи культури. Але за умови наявності рішення райради про передбачені на це субвенції. Загалом, в обласну казну цьогоріч буде спрямована низка державних субвенцій для фінансування галузей: освіти – 1,5 млрд; медицини 1,9 млрд; підготовки робітничих кадрів – 151,9 млн. Сума всіх цільових субвенцій сягає 4,7 млрд грн. На третину зростуть видатки на надання різних пільг (через здорожчання газу, тарифів тощо).
Ще одна новина: за кошти місцевих скарбниць тепер фінансуватимуться ще 5 закладів освіти, 3 фізкультурно-спортивних товариства, вузлова лікарня станції «Ковель», що надає медичні послуги не тільки залізничникам, а й обслуговує 16 територіальних одиниць довкола.
Деталі оподаткування по-новому розтлумачив присутнім начальник головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області Віталій Чуй. Найболючішим для місцевих органів влади, вважає він, може стати адміністрування плати за землю. А все тому, що це питання вимагає негайної інвентаризації землі та наведення порядку в земельних відносинах. Інакше скарбниці не буде чим наповнювати. От і вийде, що виграють ті громади, де із землею буде порядок і де вона працюватиме на загальний добробут.
«Фіскальники готові працювати пліч-о-пліч із місцевим самоврядуванням. Начальники наших служб отримали доручення зустрітися із кожним головою, з кожною громадою та з’ясувати всі аспекти податкових змін», – наголосив Віталій Чуй.
Єдиною компенсацією обласному бюджету за втрати, пов’язані зі змінами законодавства, стане – 10% податку на прибуток, що надходитимуть тепер у казну області. Але це тоді, коли всі платники цього податку будуть його сплачувати за місцем розташування. Скажімо: працює завод «СКФ-Україна» на Волині, то й податки має платити тут. А не як чималеньке підприємство «Волиньгаз», яке наразі  «годує» Львівщину.
«Тепер наповнення обласної казни – це наше з вами завдання: і моє,  і депутатів обласної ради», – акцентував з цього приводу Володимир Гунчик. Наголосив також: одним із перших кроків у цьому напрямку має бути інвентаризація земель. Тому 15 січня і підписав доручення щодо створення відповідної обласної комісії. Провести інвентаризацію планують до кінця першого кварталу.  
«Спасіння потопаючих – справа рук потопаючих», – саме  до такого висновку, на думку депутата облради та бізнесмена-аграрія Валерій Діброва, зводиться суть переформатування бюджетних процесів в Україні, який разом із іншими колегами-обранцями та головою облради Валентином Вітром брав участь у нараді.

Не погодитися важко: гроші місцевим чи обласному бюджетам з неба не падатимуть як манна небесна. Для цього треба буде «вернути гори», а ні – не бачити добробуту громадам. Такий глевкий перший млинець децентралізації.
Олена ЛІВІЦЬКА.
Фото автора.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *