Цьогоріч 14 та 15 вересня Луцьк відзначає свою 939 річницю. В честь цього редакція “Волинської газети” задумалася, що для нас Луцьк — старий Замок Любарта в старому місті, затишні кав’ярні на Лесі Українки, довжелезний проспект Відродження чи лабіринти 33-го району?
Може, багата історія, що поєднується із сучасними зручностями, затишні вулиці старого міста, зелена зона з парками? Ми розуміємо, що для нас Луцьк – це про важливі деталі, які творять наше місто.
Такі от деталі як древні двері в старій частині Луцька, повз які щодня проходять тисячі містян, зокрема і ми, журналісти “Волинської газети”, коли йдемо на роботу в редакцію. Ці двері дійсно особливі, адже збереглися крізь віки й зараз стали популярним та неординарним місцем для фотографій.
Цим текстом ми розпочинаємо мінісерію матеріалів до Дня міста Луцька “Мій Луцьк”.
Ну що ж, в цьому матеріалі ми віртуально ознайомимо вас із нашою підбіркою топ-5 дверей середньовічного Луцька.
“Реставровані старі двері прикрашають міський простір і доповнюють образ будівлі. В історичному середовищі треба намагатися їх зберегти, наскільки це можливо. Можна було б розробити й туристичний маршрут суто по дверях. В цьому випадку треба проявити трохи креативності, щоб зуміти подати їх цікаво”, — стверджує Олександр Котис, начальник відділу охорони культурної спадщини Луцької міської ради
Вулиця Лесі Українки, 2
Розпочнемо із будинку на Лесі Українки, 2. Він був зведений наприкінці ХІХ століття, має двері, ймовірно, реконструйовані в 1990-х роках з використанням автентичних елементів. У Луцьку є декілька таких прикладів. Спочатку будівля використовувалася як офісний центр і короткий час засідав міський магістрат.
У радянський час тут відбувалися військові збори та проголошували радянську владу. Наразі в будівлі розміщується медичний коледж.
Вулиця Лесі Українки, 7
Насправді про ці двері мало чого відомо, але дещо точно зможемо розповісти: виготовлені вони з модрини, а та володіє найкращими якостями серед інших порід дерева, довговічністю, витримкою перепадів температур, стійкістю до вологи та плісняви. Зараз ці двері блакитного кольору, хоча оригінальні були чорними. Їх відреставрували у 2022 році за програмою “Автентичний Луцьк”. Крім того, саме ці двері розташовані зовсім поруч з будівлею, де базується редакція “Волинської газети”.
Вулиця Кривий Вал, 32
Історія будинку, де розміщені ці двері пов’язана з одним із перших луцьких кінотеатрів, який називався «Ренесанс» і розважав місцеву публіку на зламі ХІХ-ХХ століть. Згодом, після Першої світової тут було побудовано готель “Савой”, тому багато людей проходило тут у свій час.
На первинному кресленні вони показані меншої ширини, але внесення змін на місці без відображення цього в документації було поширеним явищем тоді. Сьогодні — це пенсійний фонд.
Будинок з вежею, перетин вулиці Лесі Українки та Кривий Вал
Двері, що можна побачити з вулиці Кривий Вал, є яскравим зразком архітектури вулиці Шосейної, яка до 1912 року мала цю назву і нині відома як вулиця Лесі Українки. Це один із небагатьох будинків тієї епохи, що зберігся на цій вулиці. Двері виглядають так, ніби їх було виготовлено ще до Першої світової війни.
Вулиця Словацького, 1
Приміщення, яке є об’єктом культурної спадщини, було збудоване наприкінці 19 століття. Відомі багатьом “Зелені двері” були виготовлені у 20-х роках минулого століття для житлового будинку, отже, їм близько 100 років. Історично-гарні двері мають різьблені об’єкти та ковані вставки.
Анастасія МІЛІЩУК
Ілюстрація Ольги ДАНИЛЮК, фото авторки.