Мільйони християн сприймають Біблію, як історію Бога про створення світу, спокуту та останній Божий суд над живими та мертвими. Вона включає історії про Адама і Єву, Ноїв ковчег, Давида та Голіафа, Розп’яття та Воскресіння. Але хто насправді написав цей духовний шедевр, який нараховує понад 700 000 слів?
Загалом, дослідники сходяться на думці, що вона була написана кількома людьми. За словами професорки Елізабет Польцер, біблеїстки з Університету Вілланова в Пенсільванії, Біблію, ймовірно, писали більше 40 людей, пише MailOnline, на яке посилається портал «Обоз». Однак, ідентифікувати цих людей досить складно.
«Кожну книгу Біблії потрібно розглядати окремо, щоб визначити, хто її автор», – пояснює професорка.
Звісно, що Біблія не була написана за один раз. Вона фактично є збіркою писань, найдавніша з яких датується майже 3500 роками.

Біблія складається зі Старого та Нового Завіту.
Старий Завіт був написаний у різний час протягом приблизно 900-річного періоду, розпочавшись приблизно в 1200 році до н.е. і завершившись приблизно в першому столітті до н.е.
Тим часом Новий Завіт був написаний протягом набагато коротшого періоду – за останню половину першого століття нашої ери.
За словами професорки Елізабет Польцер, у деяких випадках вченим відомо, хто саме написав книгу Біблії, але в інших – це менш ясно.
«Наприклад, вчені погоджуються, що Павло з Тарсу написав Послання до римлян, а Іоанн з Патмосу – Одкровення. А от такі книги, як Буття та Вихід, які традиційно приписували Мойсеєві, через розбіжність та дублювання в них, тепер вважається, що вони були написані кількома різними людьми протягом століть», – пояснює вона.

Стосовно чотирьох Євангелій, які нібито написані чотирма євангелістами – Матвієм, Марком, Лукою та Іваном, то вони технічно вважаються анонімними. Лише на дуже ранніх стадіях їх приписували отці церкви цим чотирьом євангелістам.
«Важко зрозуміти, яка частина цієї атрибуції є реальною історією, а яка – легендою. Наприклад, приписування авторства Матвію та Івану є зручним і вірогідним, оскільки вони були прямими учнями Ісуса, але історичні фактори, здається, підривають ці приписування», – говорить Елізабет Польцер, тож більшість вчених погоджуються, що ці атрибуції є помилковими або фальшивими.
Нарешті, у Біблії є книги, традиційне приписування яких може бути частково правильним, наприклад Псалми, книга Старого Завіту, яка складається зі священних пісень і священних віршів.
«Традиційно вважається, що псалми були написані царем Давидом, і деякі псалми цілком могли бути написані ним. Однак інші, швидше за все, походять від інших авторів гімнів, і їх пізніше було зібрано разом як одну збірку», – додає професорка.
Цю думку підтримує і Філіп Алмонд, історик релігійної культури з Університету Квінсленда в Австралії. Він вважає авторство Біблії складним і проблематичним, частково через те, що тепер важко ідентифікувати конкретних авторів.
Щодо церковних ієрархів, то наразі їхня реакція на тему авторства Біблії відсутня.
Підготувала
Світлана КУЛЯ.
На фото Вікіпедії: Біблія 1859 р.; Біблія в вигляді сувою, синагога, м. Кельн, Німеччина; Мойсей і десять заповідей (Хосе де Рібера).