Голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович просить Кабінет міністрів України передбачити хоча б 1 млн гривень на програму з пошукових робіт, зокрема, й за зверненнями польських громадян. Так вітчизняна влада реагує на тотальну атаку західного сусіда з категоричними вимогами продовжити пошуки жертв «Волинської трагедії» 1943-1945 років виключно на нинішній українській території і аж ніяк не в східних воєводствах Польщі.
Керівник УІНП Антон Дробович, який нещодавно повернувся до цивільного життя після мобілізації в армію, в ефірі Національного телемарафону з цього приводу заявив:
«Я попросив уряд на окрему програму виділити хоча б 1 млн гривень. На те, щоб у нас була окрема програма з пошукових робіт, зокрема, якщо будуть польські громадяни звертатися, то ми будемо намагатися їм допомогти».
Він зазначив, що роками польська сторона не може запустити ні робочі групи, ні міжвідомчі комісії, і польські громадяни вже «в розпачі звертаються безпосередньо до нас».
Як відреагував очільник КМУ Денис Шмигаль, наразі невідомо. Але якось реагувати потрібно, бо в Польщі, де на початку наступного року відбудуться президентські вибори, розгорнулася масова кампанія антиукраїнських ультиматумів: або наша влада дозволить ексгумацію жертв «Волинської трагедії» (в польському варіант «Волинської різанини»), або під час головування в Євросоюзі Варшава заблокує вступ нашої держави в ЄС…
У підсумку, з власної ініціативи, Український інститут національної пам’яті 2 жовтня заявив, що планує включити роботи з пошуку та ексгумації останків замордованих поляків у сусідній Рівненській області у 2025 році, реагуючи на відповідні запити з боку громадян Польщі. «Європейська правда» вказує: йдеться про приватний запит громадянки РП Кароліни Романовської, який стосувався пошуку її рідних в районі села Угли (колишня назва Неклюквин) на території сучасної Рівненської області. Зараз у населеному пункті Сарненського району, заснованому в 1890 році, мешкає до 200 осіб.
Але щоб проводити якісь пошукові та земляні роботи, потрібні гроші. Польська влада озвучує вимоги, але на це не виділяє жодного злотого.
Остап КАЛИНА.
На фото порталу «Главком» та сайта https://rv.2ua.org/ugly/mapa/sat/: село Угли (Неклюквин) із висоти пташиного польоту; Антон Дробович під час служби в ЗСУ.