Коли заступник міністра – Хейло!..

Кричалка футбольних фанатів «путін – х…ло!» стала відомою на весь світ. А що заступник міністра – хейло, українці дізналися зовсім недавно. Причому, черговий високопоставлений «донецький» намагався підірвати економічну спроможність західноукраїнських шахт та оборонну міць Української держави! Допоки «славні сини та дочки» «трудового Донбасу» на керівних посадах будуть п’ятою колоною всередині української влади?

Отже, серпень ознаменувався черговим гучним корупційним скандалом.

Правоохоронці затримали заступника Міністра енергетики України під час отримання хабаря на суму 500 тис. доларів США. Служба безпеки повідомила, що спільно з НАБУ викрила «масштабну корупційну схему», яку організував цей посадовець. Йдеться про Олександра Хейла.

Водночас постійний представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук повідомив, що на позачерговому засіданні Кабмін звільнив Олександра Хейла з займаної посади.

У чому ж підозрюють «вічного заступника міністра»?

Як твердять в СБУ, користуючись своїми повноваженнями, чиновник пообіцяв керівникам держпідприємств Львівсько-Волинського вугільного басейну безперешкодно передати у користування гірничо-видобувне обладнання з шахт прифронтового району Донеччини за хабар на вказану суму.

Радіо «ВВС Україна» пише, що йдеться про унікальне та дефіцитне устаткування однієї з державних вугільних компаній, яка розташована у межах найгарячішого напрямку східного фронту – Покровського.

Цілком можливо, що це обладнання мало потрапити і на одну з діючих волинських шахт…

В СБУ розповіли подробиці цієї оборудки, яку чиновник почав втілювати ще навесні:

«Щоб отримати дозвіл на евакуацію обладнання із зони бойових дій та його використання на шахтах західного регіону, навесні цього року представники галузі звернулися до заступника міністра енергетики. Однак, посадовець, в чиї обов’язки входило збереження гірничої техніки, почав вимагати гроші за її вивезення».

Звільнений з посади заступник міністра, як вказують в СБУ, залучив трьох спільників: приватного енерготрейдера, очільника енергетичної компанії з Миколаївської області та керівника видобувного підприємства з Донеччини, з якого мали перевозити устаткування «після отримання організатором оборудки частини хабаря».

«Передача неправомірної вигоди відбувалась через залучених спільників. Проте зловмисникам це не допомогло», – наголошують в СБУ.

Служба безпеки поетапно задокументувала кожен із «траншів». І в результаті правоохоронці затримали посадовця міненерго та трьох його спільників «на гарячому»: після отримання частини хабаря.

Про підозру правоохоронці повідомили усім чотирьом затриманим. Суд, зокрема, для Олександра Хейла обрав міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою із можливістю вийти на волю за 25 млн грн застави…

Підозрюваним загрожує до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Дивно прозвучало твердження, що допомагав розкрити протиправну діяльність заступника Олександра Хейла ніхто інший, як Міністр енергетики Герман Галущенко. Бо ж подібних оборудок підозрюваний міг вчинити за період своєї діяльності далеко не одну, а за все відповідає перша особа…

Так чи інакше, пояснили, що міністр сприяв. Спробуємо повірити. Хоча у повідомленні правоохоронців немає подробиць, як саме сприяв виявленню корупційної схеми Міністр енергетики України…

Символічно, що час від часу з’являються повідомлення про можливу відставку міністра Германа Галущенка, однак, сам він припускав, що така інформація – «імовірно – російський «вкид».

У Міненерго також відмовились пояснити, як саме міністр допоміг слідчим:

«Наразі тривають слідчі дії, будь-які коментарі є передчасними».

Натомість у пресрелізі НАБУ інформації про допомогу міністра в розкритті злочину теж немає:

«Ми такою інформацією не володіємо».

Що цікаво, сам же ж Герман Галущенко подавав кандидатуру Олександра Хейла на посаду замміністра у вересні 2023 року. До того фігурант працював директором держпідприємства «Укрвугілля». Також «трудився» на керівних посадах державних «Краснолиманська», «Центренерго» та в компанії «Енергоінвест Холдинг», яка належить нардепу Максиму Єфімову.

Сходження до влади цей «вугільний рішала» розпочинав під час правління президента-втікача віктора януковича. І вся його діяльність – яскрава відповідь на розрекламовану постреволюційну «люстрацію»!

Тим паче, що 10 років тому Олександр Хейло начебто поширював у Facebook антиукраїнські наративи. Про це стверджує голова Антикорупційного центру «Межа» і член Громадської ради доброчесності Мартина Богуславець.

Пізніше фігурант видалив репости, зазначає вона.

Чи один такий в українській владі «донецький хейловізм»?

Наступний гучний скандал – найкраща відповідь.

На засіданні 15 серпня Вищий антикорупційний суд України почав розглядати питання щодо міри запобіжного заходу для Голови Антимонопольного комітету Павла Кириленка. Його звинувачують у незаконному збагаченні на 56,2 млн грн та декларуванні недостовірної інформації.

За даними слідства, у 2020–2023 рр. підозрюваний, обіймаючи посаду керівника обласної державної адміністрації, набув 21 об’єкт нерухомості та люксовий автомобіль, зареєструвавши майно на родичів своєї дружини.

А хто він такий, цей спритний Павло Кириленко?

Ось коротка біографічна довідка, наведена порталом «Лівий берег»:

«Павло Кириленко народився в 1986 р. у м. Макіївка Донецької області (зараз під російською окупацією, – ред.). У 2008 р. закінчив Національну юридичну академію України ім. Ярослава Мудрого за спеціальністю «Правознавство» та здобув кваліфікацію «Юрист». В органах Прокуратури України працював з липня того ж року. За 11 років служби послідовно призначався на посади: помічника прокурора, прокурора відділу, заступника прокурора, прокурора Генеральної прокуратури України, начальника слідчого управління. Дослужився до полковника юстиції!

22 вересня 2017 р. наказом Генерального прокурора України (Юрієм Луценком, ред.) призначений військовим прокурором Ужгородського гарнізону Західного регіону України (не дивно, що саме на Закарпатті й вибудовував «запасний аеродром» нерухомості, – ред.).

А 5 липня 2019 р. Указом Президента України (Володимиром Зеленським, – ред.) призначений на посаду голови Донецької облдержадміністрації, керівника військово-цивільної адміністрації.

5 вересня 2023 року Кабміном (на чолі з Денисом Шмигалем, – ред.) погоджено звільнення Павла Кириленка з цієї посади без пояснення причин, а наступного дня Верховна Рада України (спікер Руслан Стефанчук, – ред.) призначила його Головою Антимонопольного комітету України».

Карколомний процес кар’єрного просування, чи не так?!

І керував би й далі наш «герой» Антимонопольним комітетом України, якби не в березні ц. р. журналісти проєкту «Схеми» не оприлюднили б факти про його 70-ти мільйонну незадекларовану нерухомість. І тільки після цього САП і НАБУ взялися розслідувати цю справу…

Що поєднує цих двох донецьких фігурантів?

Неабияка здатність будувати кар’єру при будь-якій владі.

Несамовита жадоба збагачення та вершина цинізму.

Опосередкована причетність до Волині, адже шахтне обладнання планувалося для однієї з західноукраїнських вугільних підприємств. Та й боротьба з українськими монополістами має чіткий регіональний пунктир…

Риторичне, але резонне запитання: а так можна? В умовах широкомасштабної війни з путінськими окупантами, під час якої і ці донеччани не бажають визволяти свою рідну землю від російських окупантів зі зброєю в руках, а руйнують України зсередини?

А чи вони залишаться без відповіді, адже судів ще не було і в законному порядку провину обох фігурантів не доведено?

Тим часом процес просування «донецьких» в українській владі триває. І на центральному рівні, і на місцевому…

Остап КАЛИНА.

На фото порталів «Лівий берег», «Цензор.нет» та Фонду держмайна України: Олександр Хейло; Павло Кириленко (зліва); виставлена на приватизацію волинська Шахта №10.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *