Одна з найстаріших вулиць сусіднього Рівного – 16 Липня – у різні часи свого існування мала різні назви: Директорська, Галлєра, Комуністична… Ще до проголошення Незалежності України рівненські патріотичні депутати нарекли її на честь дня ухвалення Декларації про державний суверенітет. Але по суті дух минулого там не вивітрився…
Видання «Ого» нагадало, що у січні 1991 р. депутати Рівненської міськради першого незалежного скликання затвердили назву вулиці 16 Липня замість Комуністичної.
Попередня назва теж була антиукраїнська: польський генерал Юзеф Галлєр у 1919 році на чолі нової багатотисячної армії прибув до Польщі і був направлений на Український фронт, де вогнем і мечем намагався ліквідувати ідею Української незалежності в боях із Армією УНР….
Свою сучасну назву вулиця отримала на честь знаменної дати – 16 липня 1990 р., коли Верховна Рада УРСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України.
І ось саме на цій ніби вже давно декомунізованій вулиці знаходиться офіс Рівненської дирекції залізничних перевезень Державного підприємства «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця». З цієї споруди керують і всіма волинськими залізничниками.
У 1979-1982 рр. цим підприємством керував Григорій Кірпа. Зовсім нетривалий час, але дуже вдячні нащадки вирішили саме його закарбувати в історії, встановивши на споруді меморіальний барельєф зі щирої бронзи. На лацкані піджака в людини, яка схожа на Григорія Кірпу, красується… зірка Героя України.
Але чи справді заслуговує ця особа такої особливої шани? І не лише рівнян, але й волинян, адже Григорій Кірпа отримав статус Почесного громадянина міста Ковеля?
Він загинув за доволі загадкових обставин. Після того, як план москви щодо першого пришестя до влади віктора януковича провалився, і в Україні вирішили провести повторне голосування 2 туру. Вважалося, що саме Григорій Кірпа відповідав за «чорну касу» регіоналів, тож коли наступного дня після переголосування стало ясно, що виграв Віктор Ющенко, в одному з київських маєтків було виявлено труп Григорія Кірпи, який помер внаслідок самогубства (офіційна версія), хоча на тілі було виявлено 2 кульових отвори: однин в районі грудної клітки, інший у потилиці.
Тим не менше, меморіальна дошка на честь Григорія Кірпи досі висить, а статус Почесного громадянина міста Ковеля його ніхто не позбавляв…
Мабуть, слід підтримати висловлену Президентом України Володимиром Зеленським законодавчу ініціативу щодо позбавлення державних нагород тих, хто цього не заслуговує.
Остап КАЛИНА.
На фото автора і з «Вікіпедії»: могила Григорія Кірпи на Байковому кладовищі м. Києва; польський душитель ідеї Української державності генерал Юзеф Галлєр; бронзовий барельєф на регіональному офісі залізничників.