Без категорії

Конструктив чи «тихий переворот»?

34-та сесія Волинської облради, яка тривала чи не найдовше в історії представницького органу цієї каденції, з п’ятої спроби таки закінчилася. Четверте за рахунком пленарне засідання відбулося  і після обідньої перерви: обранці змогли розглянути всі питання порядку денного, а головне – означити позицію депкорпусу щодо подальшої долі нелегального видобутку бурштину, який триває на теренах поліських районів Волині – як бої без правил.
Депутати розпочали роботу з оптимістичної ноти: у залі зареєструвався 51 обранець. Нарешті голова облвиборчкому Микола Євтушин зміг вручити посвідчення обраному ще у квітні депутату Володимирові Бондареві. І хоча із місця його попередника Валерія Трикоша (який «загримів» за ґрати) поспіхом уранці зняли наліпку з прізвищем Трикош, Володимир Налькович обрав інше крісло. Працював «посеред» бютівців, однак жодних заяв із приводу намірів долучитися до котроїсь із фракцій цього дня не озвучував.
Після серії запитів та запитань обранці приступили до найцікавішого – порядку денного, в якому залишилося зо три десятка питань, зокрема й «бурштинові». До трибуни вийшов начальник облуправління екології та природних ресурсів Олександр Самосик, щоби представити Порядок погодження надання надр у користування. На тому, щоби такий документ розробили й розглянули на сесії, наполягав Володимир Гунчик. Зважаючи на те, наскільки активно волинські надра користуються попитом, алгоритм дій для їх погодження – просто необхідний. 
«Враховуючи недосконалість законодавства у питаннях надрокористування» управлінням екології та природних ресурсів облдержадміністрації було ініційовано, а в подальшому розроблено проект рішення облради  «Про затвердження Порядку погодження Волинською обласною радою надання надр у користування». В першу чергу, до розробки порядку спонукала необхідність припинення незаконного видобутку бурштину на території області, переведення видобутку цієї корисної копалини у правове поле та недопущення погіршення стану навколишнього середовища, спричиненого діями стихійних копачів», – зауважив головний еколог краю. 
На видобуток бурштину (а офіційно на дозвіл щодо геологорозвідки територій) в області претендувало 11 структур, із них 8 надали матеріали управлінню.
Однак порядок викликав чимало зауважень. Найперше депутати відреагували на те, що управлінням не було внесено жодних з озвучених ними раніше змін. На що розробники відповіли: проект був оприлюднений на сайті облради, управління чекало офіційних пропозицій, але таких не було. 
Зрештою, обранці розділилися на тих, хто наполягав, що для наведення ладу з незаконним видобутком достатньо діючого законодавства, і на тих, хто відстоював необхідність появи чітких «правил гри» для всіх бурштинокопачів. Полетіли стріли звинувачень і в бік присутнього на сесії голови облдержадміністрації. Мовляв, виконавча влада у боротьбі з нелегалами демонструє бездіяльність. На що Володимир Гунчик відповів: він – перший і поки єдиний голова облдержадміністрації, який щойно прийшов на посаду – одразу заявив про необхідність регіональної програми «Бурштин» і чіткого порядку дій. 
Однак один із найдосвідченіших геологів області Веніамін Туз, радник голови облради, до слів якого зазвичай дослухаються волинські обранці, виступив проти появи будь-яких порядків:
«Сиджу і серце кров’ю обливається. В галузі надрокористування у нас так багато законів. Якби ми всі виконували, не мали б проблем! Оцей регуляторний акт не те, що не має права на життя, він – шкідливий. У нас регуляція йде там, де це важко придумати! Надра – виключено власність народу. Право власності на надра – в межах компетенції органів місцевого самоврядування. Це не компетенція облдержадміністрації. Сьогодні облрада повинна створити таке середовище для бізнесу, щоби він розвивався». 
«Приємно здивувала дискусія в залі, – парирував Володимир Гунчик. – Ви піддаєте критиці положення. Це означає, що воно вас цікавить. А в залі вперше звучить думка: пора завершити цей безлад. Оці кроки, які ми з вами сьогодні робимо, це і є перші спроби зупинити хаотичний незаконний видобуток корисних копалин. Я розраховую в цьому на вашу підтримку! На жаль, тут є частина людей, незацікавлених в тому, щоби цей акт затвердили… Вам приймати рішення. Ми на цьому питанні не зупинимося. Які б рішення сьогодні не були прийняті, облдержадміністрація ініціюватиме прийняття інших регуляторних актів із використанні надр, лісу, грибів, ягід, тощо. Думка поважних людей про те, що «давайте не будемо нічого робити»,  – неправильна. Якщо хочете в цьому переконатися, переїдьте за Буг і спробуйте викопати ямку і набрати піску, побачите – результат. Як би сьогодні деякі депутати не крутили хвостами над питанням геологорозвідки – це все одна тенденція: ще трохи посидіти на незаконних копальнях. Я пропоную рішення прийняти!». 
Розробники зо-бов’язалися врахувати всі зауваження й прив’язати порядок до інтересів місцевих громад.  Через недосконалість порядку нашоукраїнець Сергій Слабенко та свободівець Святослав Боруцький пропонували відправити проект на доопрацювання чи  надати йому рекомендаційного характеру. Однак пропозиції не знайшли підтримки в сесійній залі. А за спільні для всіх правила погодження надр у користування  проголосувала більшість. 
Автоматично стало зрозуміло: низка проектів щодо погодження надр у користування різним структурам для геологорозвідки – не відповідає прийнятому порядку. І хоча, як ратував за них бізнесмен Василь Столяр, котрий навіть порахував, скільки грошей дістанеться казні від такої діяльності, – голосів забракло. Причому не тільки для проектів, поданих Столяром, а для всіх без винятку. Розуміючи тенденцію, один із авторів (Олександр Свирида, «Батьківщина») зняв свої питання з порядку денного. 
Такий розвиток подій обурив окремих обранців. Для прикладу, Святослав Боруцький  заявив про те, що цього дня в сесійній залі облради, на його думку, «стався тихий переворот». Мовляв, «голова облдержадміністрації» показав, «хто в хаті хазяїн». Однак слова лишилися словами, а голосування – реальним свідченням позиції представницького органу влади. Тож претендентам на волинський бурштин доведеться готувати нові пакети документів – відповідно до прийнятого порядку. 
Після розгляду бурштинових питань депутатський ентузіазм дещо згас. Цього дня, до речі, обранці погодили надання надр у користування ТОВ «Дубечненський керамічний завод», власник якого обіцяє відносити занедбане виробництво цегли. Також проголосували за те, щоби дочірня компанія «Нафтогаз України» «Украгазвидобування» користувалася надрами Загорівської площі вуглеводнів у Локачинському р-ні, а підприємець Котюк С. С. видобував пісок на території Носачевичівської сільради Рожищенського р-ну. 
За мисливські угіддя депутати «билися» майже, як за надра. Відмовили зрештою громадській організації «Сто-Ходів» та «Клубу мисливців та рибалок», надали угіддя для ведення мисливства – «Мисливсько-рибалькому колективу «Наболоцький». 
Стомлені, але задоволені довгоочікуваним конструктивом депутати закінчили робочий день о 19-й год. 
Депутатський цитатник
Сергій Слабенко, «Наша Україна»: «Мене вже не дивує, що з приходом нового керівництва СБУ на Волині – перша гучна справа, яку вони ведуть, пов’язана з бурштином. Хоча в нас СБУ відповідає за протидію тероризму, боротьбу з корупцією, та інше, а за бурштин – міліція».
Микола Давидюк, «Свобода»: «Доходить до першої години дня, і в нас починають заговорювати деякі питання. Ставте це питання на голосування, бо після обіду сесія не збереться. …Я не про обід. Я просто знаю, як працює ваша технологія!».
Святослав Боруцький, «Свобода»: «До речі, Володимире Петровичу, вибачтеся перед депутатами, за ті «хвости», які вони «крутять».
Раїса Кучмук, округ №25, Рожищенський р-н: «Дуже важко вловити «невловиме». 
Володимир Бондар, округ №23, Ратнівський р-н: «Ми тут обговорюємо, а там – хтось продовжує копати бурштин. І ця структура – важливіша за МВС. Хто тоді держава після цього?..».
Анатолій Грицюк, «Батьківщина»: «Мисливці – люди бідові…»
Іван Смітюх, округ №21, Ковельский р-н: «Ні в якому разі не думайте, що то для мене! Звернулися люди із села, які живуть у Києві».
Олена ЛІВІЦЬКА.
На фото автора: Микола Євтушин щойно вручив депутатське посвідчення Володимиру Бондару; Василь Пецентій із колегами у сесійному залі; полум’яний виступ Василя Столяра.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *