Найближчий і найбільший до Волині населений пункт сусідньої Львівщини переживає процес декомунізації. І хоча значна кількість мешканців міста пропонувала повернути його історичну назву, народні депутати вирішили по-своєму. Що тепер у Кристинополі – Червонограді, який став Шептицьким на честь Глави УГКЦ Андрея Шептицького?
У Шептицькій міській раді Львівської області повідомили, що перший заступник міського голови Дмитро Балко поінформував про черговий етап, який настав після перейменування: на в’їзді в місто на стелі біля пам’ятника шахтареві спочатку літери слова «Червоноград» збили, а потім назву зафарбували.
«Історична правда» нагадує:
«У 1951 році радянська назва перейменувала місто Кристинопіль на Червоноград. Інститут національної пам’яті рекомендував змінити назву міста в межах декомунізації.
Під час голосування у 2023 році 1294 мешканці громади віддали перевагу назві Червоноград, понад 1000 жителів підтримали варіант Кристинопіль. Сто людей проголосували за назву Шептицький.
До 27 січня 2024 року представники міста Червоноград мали подати варіанти нової назви Верховній Раді, але пропозицій не надійшло. На профільному комітеті депутати запропонували декілька назв і підтримали варіант «Шептицький», хоча тут Андрей Шептицький за життя ніколи не був, а народився в іншому населеному пункті Галичини.
Так чи інакше, декомунізація з львівським акцентом триває. Загадка полягає в тому, чому місту не повернули його історичну назву Кристинопіль, де родина Потоцьких володіла замком і палацом, яка існувала із 1692 року, в тому числі в часи державотворчих процесів Української Народної Республіки?
Наш кор.
На фото «Вікіпедії» та «Історичної правди»: палац Потоцьких, збудований у Середньовіччі в місті Кристинополі; радянські символи Червонограда.