Криза жовтка і білка

В американських магазинах з’явилися штучні яйця. Вони – з рослинних компонентів, хоча особливо не поступаються ні харчовими якостями, ні енергетичною цінністю, дешевші та «гуманніші», бо споживати їх можуть навіть вегетаріанці. Відтак виробники продукту переконують: із успіхом та без проблем здатні успішно вирішити питання нестачі білка у світі! На луцькому ринку – яйця натуральні, смакують добре і калорій у них згідно з нормою, правда, дорогі. Вартість – 11 грн за десяток. Тож невдовзі кожному другому доведеться записуватися у вегетаріанці, бо яєчня і омлет – задоволення не з дешевих. Тому, на відміну від американських капіталістів, вітчизняні виробники ні в чому не переконують, а населення взагалі не зважає на проблему нестачі білка… у власному організмі.
Вартість курячих яєць восени зростає щороку. Таким уже нікого не здивуєш. Температурний режим змінюється – і кури, реагуючи на холод, менше несуться. Одначе на птахофабриках то – не проблема, адже там працюють системи обігріву. Звісно, не варто забувати й про сезонну линьку в курей, котра також впливає на продуктивність несучок, але… Ще наприкінці вересня цього року в асоціації «Союз птахівників України» обіцяли: ціни на продукцію птахівництва зокрема і курячі яйця до кінця 2013-го будуть стабільними – від 8 грн 50 коп. до 9 грн за десяток. «Виробництво яєць за підсумками року складе близько 19 мільярдів штук, із яких на зовнішні ринки буде поставлено від 500 до 600 мільйонів штук», – наголосив тоді голова ради директорів асоціації Олександр Бакуменко. Щоправда, обіцяна стабільність стала наслідком дорожчання, адже буквально у серпні яйця можна було придбати на 13% дешевше (таку цифру називають у Державній службі статистики України). У жовтні ж пан Бакуменко підкреслив: ріст цін характерний для осіннього періоду.
Чому ж ціни на курячі яйця насправді так підскочили? Все просто – цей продукт, хоч і в невеликому, але дефіциті. Спад виробництва помітний. І якщо на Волині нестача яєць поки вимірюється лише 2%, то є регіони, де показник досягає і 42%. Такі цифри прозвучали під час нещодавнього урядового селектору, де головував міністр агропромислового розвитку та продовольства України Микола Присяжнюк. 
Волинські яєчні проблеми представники влади пов’язують зі згортанням виробництва ТзОВ «Данута», котре донедавна функціонувало на території Рожищенського р-ну. 
– Ситуація склалася таким чином, що підприємці залишили орендовані площі й перевели бізнес на Львівщину, – розповів начальник департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Юрій Горбенко. – Із цим і варто пов’язувати спад виробництва харчових яєць на Волині.
Згадане підприємство орендувало площі, на котрих свого часу успішно працювало ВАТ «Рожищенський птахокомбінат». Нині ж не діють ні «Данута», ні птахокомбінат. Як повідомили в управлінні агропромислового розвитку Рожищенської райдержадміністрації, жодного тиску з боку влади на ТзОВ не було. Мовляв, причини згортання виробництва – зовсім у іншому.
– Скажу лише, що підприємство функціонувало нормально, – підкреслив начальник управління Володимир Нікітін. – Одначе згодом виникли якісь непорозуміння з орендодавцем. Зрозуміло, що ніхто не працюватиме собі у збиток, тому й поїхали на Львівщину.
Нині ж приміщення і потужності птахофабрики простоюють. На Рожищенщині бідкаються, бо втратили надходження до бюджету. Насправді ж на території області не зосталося жодного (!) підприємства, котре б спеціалізувалося на виробництві курячих яєць. Таку інформацію підтвердив і Юрій Горбенко. Відтак волинські яйця можна знайти лише в сільській коморі та у підпільних курниках. Тож особливого потепління в ціновому сегменті навряд чи варто очікувати.
Мало того, й українські яйця – не зовсім українські. За повідомленнями ЗМІ, нещодавно холдингова компанія «Овостар Юніон», що є одним із потужних гравців вітчизняного яєчного ринку, продала 120 тис. акцій, а це – 2% акційного капіталу вартістю у 3,5 млн дол. США, польським структурам. Відтак на нашу яєчну політику впливатимуть сусіди-поляки. Вони ж налаштовані працювати на українському внутрішньому ринку, тому без такого цінного харчу не зостанемося. 
Зрозуміло, що для жителя волинської глибинки дефіцит яєць – далека й зовсім не актуальна проблема, бо кури ведуться практично в кожному сільському дворі. Що ж до міських мешканців, то для них вигадали альтернативу – сільськогосподарські ярмарки, де можна купити все безпосередньо від виробника. І яйця також. Одначе очікувати відчутного зменшення ціни не випадає: щороку яйця, з тих чи інших причин, суттєво дешевшають улітку. 
Одне дивує: волинська ніша виробництва курячих яєць абсолютно порожня, натомість усе більше приватних підприємців воліють займатися розведенням перепілок та страусів… 
Світлана ГОЛОВАЧУК.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *