Лікуватися задарма – дарма лікуватися

Минулий рік скептики назвали повним провалом медичної галузі України. Чи так воно насправді і чого лікарям та їхнім пацієнтам чекати цьогоріч? Про ситуацію на Волині запитаємо в начальника облуправління охорони здоров’я Ігоря ВАЩЕНЮКА. 
Почнемо з базисного: грошей. Скільки на охорону здоров’я їх закладено у 2016-му?
– Суми трошки більші, ніж торік. Але якщо врахувати, що зросте розмір мінімалки, а відтак – і зарплат лікарям, то на саме лікування залишиться ще менше, ніж у 2015-му.
Розподілятися гроші будуть так само: з розрахунку не кількості пацієнтів, а ліжко-місць?
– На жаль, так. Хоча ми давно чекаємо змін. Кожен хороший медзаклад розуміє: чим більше пацієнтів до нього звертатиметься, тим більші фінанси матиме лікарня чи поліклініка для поліпшення бодай матеріальної бази та належного обслуговування пацієнтів.
Уряд розпорядився скорочувати ліжковий фонд. Яких змін через це очікувати на Волині?
– Мабуть, у першу чергу це стосуватиметься малопотужних лікарень, де неможливо надати якісну стаціонарну допомогу,  і їх фінансування – це марнотратство Але щодо закриття, то це рішення залежить від місцевої влади та її бюджетних можливостей.
Скільки нинішнього року влада виділила грошей на лікування та обслуговування волинян?
– У день від 7 до 20 гривень на лікування (залежно від закладу) і приблизно стільки ж – на харчування.
Тобто хворим доведеться й надалі самим купувати послуги, медикаменти, робити благодійно-примусові внески?
– Ми розуміємо невдоволення людей, але й просимо зрозуміти: якщо ні за що не брати грошей, то державного фінансування вистачить лікарні на п’ять-сім днів роботи. А далі що – закриватися до наступного місяця?
Мабуть, питання не лише в тому, а й у зловживаннях. Бо іноді гроші «деруть» за кожен папірець чи найпростіший аналіз.
– Погоджуюся. Тому чекаємо, щоб на законодавчому рівні було затверджено чіткий перелік: які послуги вартують грошей, а які мають бути безплатними. 
Крім як розраховувати на гаманець пацієнтів і мізерне фінансування з бюджету, чи долучаються медзаклади області до міжнародних проектів? Бо я, наприклад, знаю тільки про успішний досвід Любомльського територіального медичного об’єднання, керівник якого Володимир Дибель зумів залучити десятки мільйонів європейських коштів!
– Щодо участі в міжнародних проектах, то наразі це справді кращий на Волині заклад. Хоча хороші результати співпраці з європейськими партнерами мають також лікарні Ковеля, Нововолинська, Луцька. Поляки – чемпіони Європи із залучення грантових коштів – охоче запрошують волинських медиків до спільної роботи, залучають на навчання та стажування.
А на якому етапі проект Світового банку, що має принести волинській медицині  майже 30 мільйонів гривень і обіцяє суттєво поліпшити ситуацію із серцево-судинними недугами?
– Усіх домовленостей досягнуто, документи підписані. Ми плануємо реконструювати 85 лікарських амбулаторій. Вторинній ланці передбачено інвестиції для роботи кардіовідділень у районних лікарнях. А обласні отримають кошти на придбання апаратури для хірургічних втручань. Також будемо спрямовувати фінанси на проплату операцій зі стентування.
Чула, проект реформування медичної галузі – вже у Верховній Раді. Чи означає це, що вже ось-ось – і ми будемо лікуватися, як у Європі: маємо страховку – і ні за що не хвилюємося?
– Проект там лежить, мабуть, стільки, скільки існує сама Верховна Рада. Чекати змін уже втомилися і лікарі, і їхні пацієнти. Але вводити загальнообов’язкове державне медичне страхування справді вкрай потрібно.
І доки це станеться, нам із вами лишається головне – бути здоровими.
 Дякую за розмову.
Оксана БУБЕНЩИКОВА.
Фото  автора.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *