Література, яка твориться в нашому місті 

7 жовтня стартувала Луцька літературна резиденція “Місто натхнення”, яка триватиме 10 днів. На гостину до нашого міста завітали письменниця, романістка і авторка багатьох сценаріїв Ірен Роздобудько та письменниця, яка здебільшого пише для дітей і підлітків, літературна критикиня , літературознавиця Ольга Купріян. 

“Луцька резиденція – це формат гостювання запрошених авторів і авторок з метою шукання тут натхнення і написання творів, де б Луцьк фігурував тлом, самостійним героєм чи навіть антагоністом”, – розповіла літературна кураторка резиденції, поетка Ольга Ольхова

Метою цьогорічної резиденції є популяризація однієї з головних брендо- і туристоутворюючих для нашої громади подій – з’їзду європейських монархів у Луцьку 1429 року. Вона присвячена 600-літньому ювілею цієї знакової дипломатичної події, але зважаючи на те, що книги потребують часу для написання, її проводять за кілька років до визначної дати. 

У четвер, 10 жовтня, відбулася прессконференція з нагоди відкриття Луцької літературної резиденції. На її початку кураторка заходу Ольга Ольхова ознайомила присутніх з історією виникнення ініціативи та основними проєктами, які були реалізовані під її егідою. 

“Ініціатива полягала в тому, щоб привернути увагу до Луцька, як до міста з унікальною історією, зі своїм культурним ландшафтом, зі своїм “tone of voice”, який відрізняється від всього, що є на теренах нашої великої і красивезної країни, і для підкреслення всього цього використати один із найблагородніших інструментів – інструмент літератури художнього слова”, – зазначила пані Ольга

У 2021 році управління туризму та промоції міста Луцької міської ради спільно з творчою агенцією “Баляндраси” (м. Київ) ініціювало проведення Луцької літературної резиденції “Місто натхнення”, приуроченої до 150-літнього ювілею Лесі Українки, яка жила і творила в нашому місті. 

Тоді до Луцька було запрошено п’ятьох відомих авторів: Оксану Забужко, Мирослава Лаюка, Любка Дереша, Катерину Калитко та Макса Кідрука, історії яких, просякнуті луцькою атмосферою, вилилися у книгу “Вежа через [О]”. 

Також Ольга Ольхова розкрила, чому у книжці резиденції розміщується уривок “Колонії” Макса Кідрука, адже за задумом, “Вежа” мала вийти раніше і стати тизером до відомого роману, однак через війну, терміни змістилися. Але, не зважаючи на це, Луцьк з місячними кратерами в колажах до книги теж справив приголомшливе враження на читачів. 

За час свого існування Луцька літературна резиденція “Місто натхнення” реалізувала десятки культурних проєктів: це і презентації книг, і автограф-сесії з відомими українськими авторами, і міждисциплінарні та міжнародні проєкти, які проходили в найрізноманітніших луцьких локаціях. 

“Про наше місто можна говорити лише з відкритим серцем і з великим почуттям любові. Це ті вулички, які дихають Луцьком, це ті будинки, які пам’ятають Лесю Українку, це та атмосфера, яка особлива і притаманна лише для нашого міста. Кожна ідея, яку ми реалізовуємо в літературній резиденції, – це те, що прославляє наше місто. Я щиро вдячна тим, хто торкнувся його струн і висвітлив це на папері. Я щиро вдячна тим людям, які далі творять і працюють в місті, і відображають його у творах, не обов’язково письмових, а й в музичних, в картинах. Я неймовірно рада, що ми маємо ще одну літературну резиденцію і вітаємо гостей, які через себе зможуть відкрити серце нашого міста іншим”, – зазначила заступниця міського голови Ірина Чебелюк

Очільниця управління туризму та промоції міста Луцька Катерина Мойсіюк-Теліпська розповіла, що ідея залучити літературу як найінтелектуальнішого амбасадора принесло свої позитивні результати, адже чимало туристів відвідало наше місто лише завдяки книзі “Вежа через [О]”, її презентації чи літературній резиденції. До речі, хто ще не знає, назва книги – це повернення до історичної назви вежі, а саме – Вежа князів Чорторийських. 

Тож окрім збільшення туристичного потенціалу, літературна резиденція працює над відновленням історичної правди, популяризації нашої історії та минулого. 

Аби якнайкраще відчути і зрозуміти Луцьк, для гостей у межах резиденції організовують екскурсії та зустрічі з істориками та краєзнавцями. Бо, як відзначила цьогорічна резидентка Ірен Роздобудько, “є дві речі, які визначають місто чи країну, це – їжа і люди”. 

У планах фіналом цьогорічної резиденції стануть два твори – дорослий і дитячий, перший під авторством Ірен Роздобудько, другий – Ольги Купріян

За словами пані Ірен, вона не тільки відволіклась та відпочила у нашому місті, а й отримала величезну дозу натхнення. Авторка, яка ще й викладає драматургію, зазначила, що про з’їзд європейських монархів можна зняти цілий серіал, не згірш за “Гру престолів”. 

“Візуалізація екранна – це мова світу. Будь яка сильна драматургія будується на трьох китах: боротьба за владу, боротьба за кохання і злочин. І усе це у вас є. Це золотий матеріал”, – наголосила письменниця та порадила окрім літератури, поцікавитися і кінематографом. 

Також авторка зізналася, що на початку планувала відмовитись від участі в резиденції, адже не розуміла, яким чином можна розповісти про давній саміт, але подумавши, вирішила, що він їй “конче потрібен, як повітря, бо без нього не зможе існувати всього роману”. 

“Попередня назва -” Ной обирає Чорнобиль”. Це не про Чорнобиль, а про середовище, а далі дофантазуйте”, – заінтригувала Ірен Роздобудько

Ольга Купріян не змогла бути присутня на конференції, адже через сімейні проблеми змушена була на день повернутися до Києва, але записала відеозвернення: 

“У Луцьку я запланувала написати, ще не впевнена, що це буде. Можливо, це буде оповідання у стилі хорор, або різдвяне-натхненне, але точно про ваше місто. Аби глибше дослідити вашу історію, я вже придбала книжки деякі про Луцьк. Завдяки резиденції ми вивчаємо місто ногами, а ще не менш важливо, можемо відчути його на смак. Дуже смачна у вас кухня, і я рада, що зможу передати це у своїх книжках. Хто будуть мої герої? Я думаю, що писатиму, як завжди, про дівчат, але це буде цікаво і хлопчикам. Бо це будуть пригоди, і хлопчики теж там будуть. 

Ваше місто надихає, і я впевнена воно буде вплетене в сюжет книжок, щоб ви могли впізнати своє місто, а інші полюбити його так само, як любите його ви, і так само, як закохуюся в нього я”. 

Обоє авторок пообіцяли цікаві твори, але попросили зачекати, адже процес творення не такий вже швидкий. Тож з нетерпінням чекаємо на книгоновинки з луцьким присмаком. 

Ольга КОНОНЧУК. 

Фото авторки. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *