Без категорії

Майдан поставив опозиції ультиматум

Опозиція має висунути єдиного кандидата на президентських виборах, розпочати блокування Верховної Ради з першого дня зимової сесії та домогтися розпуску парламенту.
Як поінформувало «Радіо «Свобода», саме ці вимоги 9 січня 2014 р. висунула Громадська рада Майдану (ГРМ), яку очолює Руслана Лижичко.

Як відомо, згідно зі статтею 90 Конституції України, Президент може припинити достроково повноваження Верховної Ради, якщо упродовж 30 днів однієї сесії пленарні засідання не можуть розпочатися. Перша безрезультатна спроба домогтися дострокового розпуску парламенту нинішнього скликання була здійснена 3 грудня 2013-го, коли опозиція заблокувала роботу Верховної Ради України лише після того, як не вистачило голосів за відставку Уряду Миколи Азарова. Якби ж противники нинішньої влади взагалі не допустили проведення жодного пленарного засідання, то в Віктора Януковича вже давно були б підстави розпустити нинішній парламент.
А що вибори народних депутатів можуть відбутися достроково, то це підтверджує ще одна недавня історія. У березні 2006-го у Верховній Раді України Партія регіонів мала найбільшу фракцію (186 народних депутатів), але більшість сформувала коаліція в складі БЮТ, «Нашої України» і Соцпартії. У липні 2006-го СПУ на чолі зі спікером Олександром Морозом залишила цю коаліцію та ввійшла до іншої, Антикризової: в складі ПР, КПУ і 3 нардепів, що залишили інші фракції. Це стало приводом до видання Президентом України Віктором Ющенком Указу, яким було оголошено дострокове припинення повноважень Верховної Ради України і призначено позачергові вибори народних депутатів України: глава держави вважав неконституційним індивідуальне членство в коаліції. Тому дострокові парламентські вибори пройшли 30 вересня 2007 р. Знову найбільшу кількість набрала фракція Партії регіонів на чолі з Віктором Януковичем, але БЮТ і блок «Наша Україна-Народна Самооборона» створили Демократичну коаліцію, яка обрала Арсенія Яценюка Головою Верховної Ради, а Юлію Тимошенко Прем’єр-міністром.
У січні 2014-го Громадська рада Майдану ставить ультиматум: якщо опозиціонери не зможуть заблокувати парламент і зупинити бюджетний процес, то вони мають скласти свій 151 мандат. Це з одночасним «обнулінням» партійних списків дасть можливість Вікторові Янукович розпустити нині діючий парламент.
Окрім цього, ГРМ невдоволена маніпулюванням із боку представників різних опозиційних сил щодо майбутньої участі в виборах Президента України. Першим про намір балотуватися заявив лідер «УДАРу» Віталій Кличко. Можна не сумніватися, що виставить свою кандидатуру й екс-міністр закордонних справ і екс-міністр економіки, нинішній народний депутат Петро Порошенко. У той же час керівник «Батьківщини» Арсеній Яценюк сповістив, що балотуватися повинні всі, в тому числі й він особисто та голова «Свободи» Олег Тягнибок. Всі разом та кожен окремо (не рахуючи ув’язненої Юлії Тимошенко) вони намагатимуться створити конкуренцію нинішньому Президентові Вікторові Януковичу.
Саме ця строкатість підходів опозиціонерів і викликала обурення Майдану, керівники якого вимагають назвати єдину кандидатуру 10 січня ц. р.
«Українська правда» деталізує:
«Ми розуміємо аргументацію, що коли висунути єдиного кандидата від опозиції, то існує небезпека, що його можуть отруїти або щось інше зробити. Але повірте нам, є механізми, які убезпечують від цього настільки, наскільки це можливо», – заявив член Громадської ради Павло Жовніренко. – Для чого потрібен єдиний кандидат? Для того, щоб громадськість зробила аудит того кандидата, а потім вирішити, чи його підтримати. Виборча кампанія на президентських виборах починається на наступний день після них. Уже й так часу згаяно дуже багато».
Роман УСТИМЧУК.
На фото автора: гріти казани та готувати їжу на Майдані виявилося легше, ніж змінити конфігурацію більшості в парламенті та домовитися про кандидата на виборах Президента

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *