«Мовчки кличуть» – виставка Інституту національної пам’яті про пошук та пошанування жертв більшовицького терору.
У рамках співпраці Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку з Інститутом філології і журналістики Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки 26 травня ц. р. відбулося урочисте відкриття виставки Інституту національної пам’яті «Мовчки кличуть».
На відкриття виставки прибула численна група студентів, наукових працівників, журналістів, яких привітали проф. Юрій Громик – декан Інституту філології і журналістики, консул Кшиштоф Савіцкі і Яцек Павловіч – керівник відділу історичної освіти ІНП у Варшаві.
Студенти вислухали лекцію, прочитану польськими науковцями. Яцек Павловіч підняв важку тему – історія ПНР, а Марцін Лащинскі представив новаторські методи вивчення історії. Під час лекції відбувся також показ двох документальних фільмів – «Квартал «Ł» та «Інка».

Обидва історики, які вже не вперше зустрічаються зі студентами у Луцькому консульському окрузі і на Волині зокрема, цього разу знову заохотили слухачів до активної участі і це, зважаючи на таке складне питання, заслуговує на особливу увагу.
Організатори також подякували Юлії Васейко, яка допомогла в організації виставки, її відкритті і зустрічі зі студентами.
Виставка «Мовчки кличуть» присвячена пошуковим роботам останків жертв комуністичної системи, які Інститут національної пам’яті і Рада охорони пам’яті боротьби і мучеництва проводили у місці поховання «Ł» військового цвинтаря на Варшавських Повонзках у 2012-2014 рр. у рамках проекту «Пошуки невідомих місць поховань жертв комуністичного терору у 1944-1956 р.».
Автор концепції виставки і всіх сучасних фотографій – Пьотр Жицєньскі, а її художня форма виникла завдяки талантові художниці Йоланти Чарскої.
Експозицію запроектовано у формі двосторонньої стіни, яка представляє життя і смерть – пошуки, ексгумація останків. Вісь виставки становлять двері до одного з приміщень в’язниці на Мокотові, де здійснювалися вбивства польських патріотів. З іншого боку представлено постаті чотирьох із понад 200 зниклих героїв; список з їхніми датами народження та вбивства є однією із заключних частин експозиції. На протилежному краю розміщено план розміщення секретних поховань із зазначеними місцями, де було знайдено ідентифіковані жертви.
Художня форма експозиції, мала кількість описів та надписів схиляє глядача до самостійних роздумів і власних висновків з представлених фотографій і документів.
Варто зазначити, що Генеральне консульство РП у Луцьку впродовж останніх 5 років представило майже всі виставки ІНП, які відвідали різні міста консульського округу, куди належать Волинська, Рівненська і Тернопільська обл.
Наш кор.
На фото Кшиштофа САВІЦКІ та Марціна ЛАЩИНСЬКІ: під час урочистого відкриття виставки.