Ще 27 березня цього року Луцька міська рада ухвалила рішення про створення Центру первинної медико-санітарної допомоги на базі амбулаторії №1, що на вул. Бенделіані в районі ДПЗ. І хоча волею більшості обранців громади проект втілили в життя, були й противники, котрі виголосили свої не надто переконливі аргументи на противагу. Але очевидним залишається одне: істинна мета створення структури – наближення первинної медико-санітарної допомоги до людей, а також збільшення державного фінансування медичної галузі.
Обговорення медичної реформи і впровадження практики сімейної медицини – нині на часі. Було багато сказано і написано, та все ж виступи окремих обранців громади чи інших публічних осіб породжують довкола теми чимало спекуляцій: кажуть і про закриття (не реорганізацію!) поліклінік, низьку кваліфікацію сімейних лікарів тощо. Проте такі твердження нічим не обґрунтовані, а перш ніж розводити демагогію, варто хоча б дочекатися результатів реформи (будуть вони позитивними чи негативними – покаже час). Проект розроблено фахівцями задля поліпшення якості надання медичних послуг і в перспективі – покращення здоров’я та підвищення тривалості життя населення. А яку альтернативу пропонують критикани медичної реформи? Невже галузь так і мусить працювати за старою радянською моделлю, котра давно віджила?
Із тим, що нині медицина рухається в правильному напрямку, беззаперечно погоджується головний лікар Луцької амбулаторії загальної практики – сімейної медицини №1 Лідія Кривдік. Власне, створення на базі очолюваного нею закладу Центру первинної медико-санітарної допомоги стане новим етапом у роботі. Адже амбулаторії мусять управлятися централізовано, утворюючи своєрідну мережу.

– Ця хороша ідея назріла вже давно, – каже Лідія Кривдік. – Будемо розширюватися, адже торік нам виділили приміщення площею 264 квадратних метри (12 кабінетів). У квітні рішенням сесії спрямували 500 тис. гривень на його ремонт . Згодом штат амбулаторії поповниться вузькопрофільними спеціалістами, закупимо додаткове обладнання.
Власне, до центру належатиме 5 амбулаторій. А ось виділені кошти розподілять наступним чином: 50 тис. грн – на покрівлю, 200 тис. грн. – на проведення каналізації, електромережі тощо, 120 тис. – на внутрішні роботи, 80 тис. – на медичне обладнання. Поки амбулаторія забезпечена обладнанням на 75-80%, відтак потрібно ще дообладнати гінекологічний кабінет, докупити комп’ютерне оснащення, бо реєстр пацієнтів ведеться в електронному режимі, а також закупити меблів.
Поки в Луцьку – це перший відповідний заклад, у майбутньому можливе створення Центру первинної медико-санітарної допомоги на базі поліклініки №1, вторинної – поліклініки №2.
– Організувати роботу в містах легше, позаяк розподіл медицини на первинну і вторинну ланки здійснюється давно, – вважає головний лікар. – А в районах поліклініки діють при лікарнях, тож трішки складніше проводити реорганізацію. А коли кажуть, що, мовляв, поліклініку закривають, то це – провокація. Адже нічого ніхто не закриває, просто змінюється статус закладу. Тим паче, нічим не виправдана мова про закриття амбулаторій, бо, як відомо, політика влади спрямована на розширення мережі лікувально-профілактичних закладів. Окрім того, ми обурені намаганням депутатів Осіпова та Шиби скасувати рішення щодо створення центру на базі нашої амбулаторії. В цьому плані збігаються інтереси і населення, й лікарів, – мовить Лідія Олексіївна.
На базі амбулаторії діє денний стаціонар, послуги тут надають безкоштовно. Також функціонує гінекологічний кабінет, згодом консультуватимуть вагітних.
Нині лікувально-профілактичний заклад обслуговує майже 20 тис населення, тут працюють 8 сімейних лікарів. Нехитрі розрахунки – на одного лікаря припадає 2,5 тис. населення. Коли буде Центр первинної медико-санітарної допомоги, відповідно розширять штат, тож один фахівець обслуговуватиме 1,9 тис. пацієнтів.
– Майже всі наші лікарі – вищої категорії, – розповідає Лідія Кривдік. – Уже п’ять років вони працюють за схемою сімейної медицини: оглядають пацієнта, дають направлення до вузького спеціаліста, а саме лікування загалом проходить під наглядом сімейного лікаря.
Перевага сімейної медицини очевидна, адже лікар знає кожного пацієнта, як кажуть, усі нюанси його організму, тож може якісно здійснювати як профілактичну роботу, так і лікування.
А відкриття Центру первинної медико-санітарної допомоги – не за горами, планово – вже першого липня. Тож нині узгоджують різні організаційні моменти. Очолить реорганізовану структуру Лідія Кривдік, котра не рік і не два трудиться на посаді головного лікаря амбулаторії №1.
– Надіємося, на новому етапі роботи вдасться максимально наблизитися до людей, спрямувати роботу на профілактику захворюваності населення, аби до нас ішли не так із болячками, як за підтвердженням їхньої відсутності, – підсумувала Лідія Олексіївна.
Ірина ВОРОБЕЙ.
Фото автора.