Без категорії

Підставою для звільнення може бути родич на тимчасово окупованій територіїї

Народні депутати України ухвалили законопроєкт №7731, який дозволяє розірвати трудовий договір за ініціативою роботодавця у випадку невиконання цього обов’язку працівниками. Ця ініціатива була запропонована в рамках змін до Кодексу законів про працю України від фракції “Слуга народу” ще у 2022 році.

Цим законом вносяться зміни до статті 40 частини 1 Кодексу законів про працю, доповнюючи її новими підставами для розірвання трудового договору з боку роботодавця. Окрім того, рішення суду, що набрало законної сили, про винесення вироку проти працівника за злочин проти основ національної безпеки України (за винятком випадків звільнення з відбування покарання умовно), тепер також буде підставою для звільнення невиконання працівником правил поведінки на підприємстві, в установі або організації, які передбачені у частині 2 статті 142 Кодексу законів про працю.

У новій редакції статті 142 Кодексу законів про працю визначено, що частиною внутрішнього трудового розпорядку можуть бути правила поведінки на підприємстві, в установі або організації. Ці правила включають, зокрема, такі положення:

  • обов’язок працівників повідомляти про свої зв’язки з фізичними особами, які мають місце проживання (перебування, реєстрації) на території держави-агресора або тимчасово окупованій території України;
  • зобов’язання працівників щодо нерозголошення конфіденційної інформації, зокрема державної або комерційної таємниці, а також умов роботи з конфіденційною інформацією.

    Встановлення таких правил на підприємствах, в установах, організаціях, що мають стратегічне значення для економіки й безпеки держави, або на об’єктах чи операторах критичної інфраструктури є обов’язковим.

    Законом також передбачено доповнення частини 1 статті 46 Кодексу новою підставою для відсторонення працівника від роботи роботодавцем, а саме проведення службової перевірки роботодавцем, який віднесений до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки й безпеки держави, або об’єктів чи операторів критичної інфраструктури.

    У Головному управлінні юстиції Верховної Ради відзначають, що Кодекс законів про працю не надає визначення терміну “службова перевірка”, а в самому проєкті не вказано конкретних питань, які може включати така перевірка з боку роботодавця та які наслідки вона може мати, включаючи відсторонення працівника від роботи. Проте, зауважують у Головному управлінні юстиції Верховної Ради, відсутність законодавчо визначеного порядку притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності за порушення цих правил, а також недостатні повноваження у роботодавця для проведення належного розслідування, суперечить положенням частини 2 статті 19 Конституції України й може призвести до ширшого тлумачення цієї норми в правозастосовній практиці та порушення прав працівників.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *