Вірші завжди єднали всі народи,
Поетів прославляли крізь віки,
Але немає краще нагороди,
Ніж нам дають єднання профспілки.
В поезії рядки єднає рима,
Профспілка ж переслідує мотив,
Щоб з керівництвом за великими дверима
Єднався компромісом колектив.
Громадськість нашого краю відзначила 70 – річчя з дня створення обласної профспілки . Про це говоримо з головою федерації Іванною Дубинкою-Філозоф.
– Іванно Анатоліївно, давайте погортаємо сторінки історії профспілкового руху. Вона досить багата не тільки подіями, а й цікавими особистостями.
– Волинь – це багатий і щедрий край, оспіваний у легендах і піснях. Це древня священна земля, де творила велика Леся Українка, це заповідник козацької слави – Берестечко, святий і чудодійний Зимненський монастир, мальовничий синьоокий Світязь. А ще волинська земля славиться своїми людьми, чиї руки вирощують хліб, творять вишиванку, плекають дітей.
Волинське міжгалузеве профспілкове об’єднання має свою непросту історію створення, становлення й розвитку. До речі, цьогоріч багато профоб’єднань відзначають подібні ювілейні дати. Наші колеги, як і ми, звертаємся до історії профспілкового руху, до етапів його розвитку, оцінюємо діяльність профспілкових лідерів та активу, віддаємо шану ветеранам.
– 70-річчя – це далеко не початок витоку профспілкового руху…
– Цілком згідна. Торік українські профспілки відзначали у Львові 200-ліття створення першої профспілкової організації. І тоді Григорій Осовий сказав: «Сьогодні історичний день для осмислення загальної історії нашої діяльності. Активність, енергія тих людей, які творили нашу спільну історію, має передатися нинішнім профспілкам. Адже ми досі розбудовуємо нашу державу, нову економіку. Історія багатьох країн підтвердила той факт, що профспілки, як і релігія, є вічними». Бути разом з людьми, захищати кожного спілчанина, перейматися проблемами усіх галузей – ось головне кредо, що його відстоює федерація профспілок області, її членські організації.
– Але вернемося до безпосередньої основи нашої розмови.
– З цього приводу хочу нагадати, що 70 років тому, 2 листопада 1948 року, на першій організаційній міжспілковій конференції профспілок Волинської області було обрано обласну раду профспілок і ревізійну комісію. Головою обласної ради став Олександр Ільченко. Кожен наступний керівник вносив частину свого серця, своєї душі у справу становлення і зміцнення волинських профспілок. І наші ветерани можуть підтвердити це. Дозволю собі назвати цю прекрасну галерею.
У березні 1954 року головою обласної ради обрано Федора Садошенка, у 1956 році – Андрія Мізюка, у 1960 році –Івана Клімаша, у 1962-му обрано головою першу жінку – Ольгу Сурвачеву.
Далі, 1976 рік – Сергій Купрійчук, після нього 7 років невтомно працював головою облпрофради, головним будівельником профспілкових об’єктів, Іван Фурів, який віддавав усього себе роботі і вимагав цього від інших. Разом з ним і під його безпосереднім керівництвом пощастило працювати голові обласної організації профспілки працівників державних установ Ользі Сабуровій, яка завжди добрим словом згадує Івана Івановича.
З 1988 до 2005 року на чолі профспілок знову стає жінка, Галина Головенець. Після неї ці повноваження перейшли до мудрого та розважливого чоловіка Івана Карпомиза.
У роки радянської доби, в часи перебудови, профспілки, маючи особливий статус, виконували свою найважливішу місію – піклувалися про людину праці. Вона була дещо відмінною від сьогодення. Однак їхня захисна функція залишається незмінною й донині. Залежно від історичної епохи відбувалося істотне коригування форм і методів роботи профспілок.
1 серпня 1990 року на ХХ обласній міжспілковій конференції обласну раду було перейменовано у федерацію професійних спілок області, задекларувавши її, як самостійну, незалежну від будь-яких державних та господарських органів.
– Ні для кого не секрет, що економічна ситуація в країні нині у повному цейтноті. Не просто у таких умовах працювати і профспілкам.
– Чотири роки тому Президія, рада Федерації профспілок області одностайно підтримали Революцію гідності і категорично виступили проти анексії Криму та військової агресії на сході України. Профспілкові організації, їх члени єдиною сім’єю долучилися до справи надання допомоги учасникам АТО, сім’ям загиблих та потерпілих, переселенцям.
Багато наших спілчан стали інвалідами, багато не повернулося із полів битв за Україну.
Основна мета федерації нині – це об’єднання зусиль профспілок на захист економічних, соціальних, правових і духовних інтересів трудящих. На сьогодні до складу ФПО входять 16 обласних галузевих профспілок, один територіальний комітет, об’єднана профспілкова організація працівників шляхових господарств та дві первинні профспілкові організації, що перебувають на профспілковому обслуговуванні ФПО, які об’єднують понад 104 тис. 140 членів та налічують більше півтори тисячі первинних профспілкових організацій. Діють 19 міськрайонних координаційних рад профспілок.
Підтвердивши свою репрезентативність, федерація профспілок області стала активною і повноправною стороною соціального діалогу обласної тристоронньої соціально-економічної ради.
Ми домоглися укладання районних та міських угод та колективних договорів на більшості підприємств, установ, де діють профспілкові організації.
При необхідності права та інтереси членів профспілок відстоювалися у трудових спорах, судових органах, органах влади та місцевого самоврядування.
Іноді думаю, чи можу я говорити лише про своє життя, коли воно завжди пливе, летить, а часом бурхливо вирує поруч з життям інших людей . Нас всіх, таких різних за темпераментом і характером, за вподобаннями і поглядами, поєднала у дружню родину профспілка.
– У діяльності федерації профспілок важливе місце займають питання, пов’язані з умовами і безпекою праці на виробництві. Як вони вирішуються у нас?
– Через призму колективних договорів та виконання зобов’язань регіональної угоди здійснюється громадський контроль за додержанням законодавства щодо охорони праці, надається безоплатна правова допомога членам профспілок. У цьому році, як ви знаєте, ми відзначили 100- річчя створення технічної інспекції праці. Роль безпеки праці на виробництві важко переоцінити. Адже основна цінність – це здоров’я і життя людини.
Ще одним важливим напрямком роботи федерації, обкомів і обласних рад профспілок було і залишається оздоровлення дітей. Чимало робиться для підготовки матеріальної бази стаціонарних дитячих оздоровчих таборів до літнього сезону обкомами профспілок працівників освіти і науки, державних установ, охорони здоров’я, агропромислового комплексу.
Профспілки тримають під контролем питання, пов’язані із захистом духовних інтересів спілчан – культурно-масової, фізкультурно-спортивної роботи, оздоровлення працюючих та членів їх сімей.
Покращилось інформаційне забезпечення спілчан. Відкрито сайт федерації профспілок області, куди оперативно подаються матеріали як з України та області, так і новини членських організацій ФПО. Регулярно розміщуються відео- та фоторепортажі, інтерв’ю.
Окремо хочу сказати про діяльність навчально – методичного центру профспілок області під керівництвом Галини Даниленко. Адже підвищенню авторитету профспілок сприяє регулярне навчання активу. Більше 50 років діє у структурі федерації профспілок області навчально-методичний центр. Напевне, вся профспілкова Україна перебувала у цих затишних стінах. Навчання, семінари, тренінги, зустрічі, круглі столи, обмін досвідом за участю профспілкових активістів членських організацій ФПУ і ЦК. Це лише мала частина того, чим займається і яку користь приносять для всього профспілкового руху, популяризації профспілок наш, і подібні до нього центри. Вже понад 10 років на екранах місцевого телеканалу «Аверс» при особистій участі Галини Петрівни проходить телепрограма «Захищеність». Фахівці- юристи, колдоговірники, спеціалісти Пенсійного фонду надають консультацї, відповідають на запитання телеглядачів у прямому ефірі.
– Іванно Анатоліївно, що можете сказати про організаційно-масову роботу профспілок області?
– Ця тема під нашим повсякденним контролем. Спільно з фізкультурно-спортивними товариствами «Україна», «Спартак», «Колос» проводились спартакіади здоров’я. Представники цих товариств підготували не один десяток майстрів спорту та кандидатів у майстри спорту, достойно представляючи область на чемпіонатах України, Європи та світу, Олімпійських іграх, отримуючи і виборюючи високі нагороди. Щорічно обласними радами цих спортивних товариств під керівництвом Василя Рибакова, Івана Дєєва, Анатолія Кліша спільно з федерацією профспілок області, її членських організацій проводяться спортивні ігри, спартакіади серед збірних команд районів, студентів, викладачів, службовців, вихованців дитячо-юнацьких спортивних шкіл.
Аматорські колективи профспілок з успіхом представляють наш край на різних святах, фестивалях, конкурсах. За досягнення в розвитку художньої самодіяльності, активну участь у відродженні й примноженні надбань національної культури, духовної спадщини та високий рівень виконавської майстерності хоровому колективу «Надія» федерації профспілок області, хоровій капелі «Мелодія» працівників освіти і науки Маневицького району, ансамблю народної музики та пісні «Жайвір» Волинського інституту агропромислового виробництва, вокальному ансамблю «Передзвін» Луцького будинку вчителя присвоєно почесні звання «Народний аматорський колектив профспілок України», а самодіяльний вокально-хореографічний колектив «Освітянка» Горохівської районної організації профспілки працівників освіти і науки, який теж має звання народного, неодноразово отримував нагороди на Всеукраїнському фестивалі аматорського мистецтва.
Звичайно, що не все у нас як медом помазане. Є у нас і проблеми. За минулі роки чимало наших колег вийшли з профспілки, хто з релігійних поглядів, а хто з меркантильних інтересів. Та невже ж лише грошима можна виміряти турботу про безпечні умови праці, створення емоційного позитивного настрою в колективі під час спільних поїздок, походів у кіно, театри, радістю від туристичних походів, пікніків на природі, веселих конкурсів під час святкувань професійних свят і Нового року? Звичайно, ні. Нас гуртує вболівання за долю України, за достойне життя кожної людини.
У хороших справ – міцні крила. Я серцем сприймаю побажання українського поета Василя Симоненка «Воскресайте кам’янії душі, розчиняйте серця і чоло, щоб не сказали про нас грядущі – їх на Землі не було!»
Будь-яка, навіть найдовша дорога, неодмінно починається першим кроком. Ми зробили його, прийнявши розумом і серцем необхідність зберегти і утвердити Федерацію профспілок Волині.
– Дякую за хорошу та змістовну розмову і бажаю Вам, Іванно Анатолівно, успіхів на ниві служіння людям та суспільству!
Олег ЛОКАЧУК.
На фото: під час урочистостей з нагоди 70-річного ювілею.