Єврорегіон «Буг» – знову в Луцьку.
16-те засідання Ради транскордонного Транскордонного об’єднання «Єврорегіон «Буг» відбулося на теренах Волині під головуванням Бориса Клімчука.
У цей день, за протоколом, перед облдержадміністрацією, майоріли державні стяги України, Білорусі та Польщі, адже прикордонні регіони саме цих країн свого часу ввійшли до транскордонного об’єднання «Єврорегіон «Буг». Як слушно зауважив під час засідання у Луцьку Борис Клімчук, який з листопада 2012-го очолив Президію Ради Єврорегіону «Буг», відтоді пройшло чимало часу, змінилися завдання, а цілі об’єднання стали більш прагматичними. Одне із основних завдань, яке ставить перед собою нині керівництво Єврорегіону «Буг» – розробити нові транскордонні проекти та знайти можливість залучити зовнішні фінансові ресурси для їхнього втілення.
До речі, саме Борис Клімчук стояв біля витоків транскордонного об’єднання. Адже існує воно з 29 вересня 1995 р., коли тодішній голова Волинської облдержадміністрації і керівники польських воєводств (Люблінського – Едвард Хунк, Хелмського – Маріан Чихош, Транобжегського – Павел Ставови, Замостського – Станіслав Рапа) зустрілися в Луцьку, щоб створити асоціацію. У 1998-му до Єврорегіону приєдналася Білорусь, зокрема Брестська область. Після адмінреформи у Польщі кількість членів об’єднання зменшилася до трьох (Волинь, Брестчина та Любліншина). У 2000-му до формування як асоційовані члени приєдналися два райони Львівщини – Сокальський та Жовквівський. У червні 2013-го в Луцьку сторони-учасники транскордонного об’єднання заявили про бажання бачити членом Єврорегіону «Буг» і Мазовецьке воєводство Республіки Польща.
У засіданні Ради Єврорегіону «Буг» узяли участь з української сторони – голова Волинської облдержадміністрації Борис Клімчук, голова облради Володимир Войтович, керівники органів місцевого самоврядування та виконавчої влади Луцька, Володимир-Волинського, Нововолинська та деяких районів, керівники окремих відомств. Білоруську делегацію очолив перший заступник голови Брестського облвиконкому Михайло Юхимук, тоді як польську – маршалок Люблінського воєводства Кшиштоф Гетьман.
Одним із найважливіших питань, які розглянули під час засідання, було обговорення концепції спільної Транскордонної стратегії на 2014-2020 рр., яку репрезентувала присутнім Дорота Скварек – представниця Люблінщини. Доцент СНУ ім. Лесі Українки, один із найдосвідченіших фінансистів області Василь Гром розповів про проект «Створення транскордонної інфраструктури ефективного управління процесами трудової міграції у Єврорегіоні «Буг». Власне, розробку такого проекту зініціювали поляки, а от втілити справу в життя взялися волиняни. Причина необхідності появи такого проекту – одна: багато українців шукають роботу на теренах Польщі (поляки відповідно теж мігрують у пошуках роботи в інші країни). Відтак є потреба в розробці таких механізмів, які б гарантували змогу українським заробітчанам здобути необхідну кваліфікацію, захистити себе в разі порушення трудових прав тощо. Сторони також затвердили перелік заходів із розвитку співпраці в рамках транскордонного об’єднання «Єврорегіон «Буг», прийняли рішення про проведення у вересні цього року семінару щодо транскордонного співробітництва за підтримки Асоціації Європейських Прикордонних Регіонів. У рамках зібрання керівники управлінь статистики Волинської області (Вадим Науменко) та Брестської (Георгій Хвалько) підписали угоду про співпрацю. А під час прес-конференції члени президії Ради Транскордонного об’єднання «Єврорегіон «Буг» Кшиштоф Гетьман та Михайло Юхимук разом із Борисом Клімчуком відповіли на запитання журналістів.
Резюмуючи проведення 16-го засідання ради Єврорегіону «Буг», Борис Клімчук торкнувся історії постання цього формування, наголосивши: Єврорегіон «Буг» – це той інструмент, який дозволяє регіонам України, Польщі, Білорусі спільно організовувати конкретні справи, задуми, ідеї, що ведуть до покращення якості життя людей: «Ми розуміли тоді, у 1995-му, що єврорегіони створювалися після Другої світової війни для того, аби заживити рани цієї війни і дати людям Європи шанс знову об’єднатися. Сьогодні ми вже не говоримо про це… Ми кажемо про можливості наукового, бізнесового, журналістського, культурного спілкування, обміну досвідом і напрацюванням цілком конкретних речей. Наше сьогоднішнє засідання носило як ніколи прагматичний характер, який привніс колега Кшиштоф Гетьман (який, за словами Бориса Петровича, перш ніж стати маршалком Люблінського воєводства, був міністром регіонального розвитку Польщі, – авт.). Тобто у питаннях Брюсселя, Європейської Конституції, проектів він – один із найбільш класних фахівців у Польщі. Сьогодні Єврорегоін «Буг» направду дуже практичний Ми говоримо про сприяння бізнесу, створення гарних умов, про нашу з паном маршалком спільну ідею – другий міст «Устилуг – Зосін»… Ми домоглися, що «Ягодин – Дорогуськ» – це перехід номер один між Україною та Європейським Союзом. Тому ця прагматична спрямованість – зрозуміла, ми не приховуємо тих речей, які хочемо робити, і в цьому – наш спільний інтерес. Добрий спільний інтерес».
Олена ЛІВІЦЬКА.