Без категорії

Префект із функціями воєводи

Обласні і районні губернатори поступаються місцем головам виконкомів рад і префектам, а центр влади може переміститися за межі Луцька…
Насамперед слід звернути увагу на міжнародну оцінку процесу змін до Конституції України. Генеральний секретар Ради Європи Торбйорн Ягланд привітав зміни до Основного Закону України, схвалені 26 червня ц. р. Конституційною комісією.
Про це йдеться в заяві пана Ягланда, переданій до «Європейської правди» його прес-службою: «Я вітаю конституційні зміни щодо децентралізації, ухвалені вчора (26 червня) українською Конституційною комісією. Ці зміни відповідають рекомендаціям Венеціанської комісії, конституційних експертів Ради Європи».
У чому основна суть нововведень, остаточно обдумати які пообіцяв Президент України Петро Порошенко в період «конституційних свят» для регіонального рівня, після чого – неодмінно подати на розгляд Верховної Ради України?
«Той факт, що я зараз висловлюю позицію щодо схвалення, є запорукою, що або повністю, або значною частиною підтримаю. І наступного тижня запропоную парламенту на розгляд новий варіант, який вами напрацьований, розглянути, проголосувати і спрямувати до Конституційного Суду, – зазначив Петро Порошенко під час засідання Конституційної комісії. – Я це сприймаю, як свій варіант. Я поставлю під ним підпис. Він базується на тому варіанті, що був рік тому запропонований, але він кращий, досконаліший, демократичніший, бо він пройшов це обговорення»
Експерт із конституційного права Юрій Ганущак, загалом високо оцінивши модернізований варіант змін до Конституції, в той же час звернув увагу на суттєві протиріччя серед «трьох стовпів ефективної влади – повноваження – ресурси – відповідальність»: «Розділення публічної влади на два крила – держава та самоврядування. Недвозначне формулювання просторової основи влади – адміністративно-територіального устрою.Чіткі повноваження опорних вершин трикутника влади – президента, уряду, парламенту. Інститути місцевого самоврядування, його матеріальна та фінансова основа місцевого самоврядування. І нарешті, відповідальність всіх суб’єктів територіальної організації влади».
Окрім цього, двозначне розуміння поняття «громада» може зіграти злий жарт, однак воно швидше знайде розуміння в сесійному залі парламенту, ніж древнє українське слово «волость», котре чітко асоціюється з відповідними органами влади періоду царизму…
Мало того, замість чіткого терміну «повіт» в остаточному тексті з’явилося заяложене «першими» і «другими» совєтами, а також нашим недолугим періодом управління періоду Незалежності поняття «район». 
«Та й поняття «регіон» для означення найвищого рівня просторової організації влади буде на початках незвичним, хоча така родова назва краще відображає сутність регіональної політики, ніж звичні «області» та «АРК», – зауважує Юрій Ганущак, тим самим підтверджуючи, що невдовзі на Волині залишиться лише 4-5 районів, а наша область може перестати існувати з назвою «Регіон Волинь» та з адміністративним центром у Луцьку, поступившись своїм історичним місцем Рівненщині, на гербі якої, до речі, теж зображений білий хрест на малиновому тлі…
Влада також відмовилася від ідеї проведення виборів через кожних три роки своєї діяльності, залишивши п’ятирічний строк своїх повноважень для всіх органів місцевого самоврядування.
Найголовніше – перерозподіл владних повноважень. Районні та обласна державна адміністрації перестають існувати. Натомість депутати відповідних рад формуватимуть виконкоми, які й будуть (як у часи УРСР) здійснювати функції виконавчих органів влади. А от нинішні голови виконавчої влади відповідних рівнів теж без роботи не залишаться: Президент зберігає за собою право за погодженням із Прем’єр-міністром призначати та звільняти префектів – посадовців, які виконуватимуть функції, що зараз дещо нагадують повноваження прокурорів. Тобто  відстежуватимуть дотримання чинного законодавства та у конкретних випадках зможуть зупиняти дію актів місцевих рад, якщо вони суперечать тому чи іншому законові. Власне, аналогічні функції в сусідній Польщі виконують воєводи.
Ну, а глава держави залишає за собою право розпускати всі місцеві ради у випадках, якщо їхня діяльність буде іти врозріз із Основним Законом. 
Таким чином, уже після жовтневих виборів депутатів рад усіх рівнів та в разі набуття чинності нової редакції Конституції України система організації влади на Волині зміниться до невпізнання. Саме тому битва за кожен мандат буде запеклою…
Роман УСТИМЧУК.
На фото автора: допоки зміни не відбулися, кордон із Рівненщиною у Волинській області – неподалік Цуманського перехрестя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *