Псоріаз – це пожиттєвий стан людини

Псоріаз належить до хронічних захворювань шкіри, що часто рецидивують та важко піддаються лікуванню. Хвороба супроводжується появою стійких косметичних дефектів, що негативно позначається на психоемоційному стані людини,  її працездатності. Якість життя пацієнтів – незадовільна, соціальна адаптація їх у суспільстві також страждає. На жаль, найчастіше це люди молодого, працездатного віку. Нерідко псоріаз ушкоджує не лише шкіру, але й суглоби, призводячи до інвалідності. Це системна патологія, в основі якої – не одна причина, а цілий комплекс взаємодіючих факторів. Симптомами хвороби є два процеси: надто швидкий поділ шкірних клітин і запалення. Проте що саме є поштовхом до активізації цих процесів, досі лишається нез’ясованим. 
Та все ж…. Чи є хоча б якийсь вихід із ситуації? Про це і не тільки розповідає головний позаштатний спеціаліст по дерматовенорології управління охорони здоров’я Волинської облдержадміністрації, головний лікар Волинського обласного шкірно-венерологічного диспансеру Леся Карпюк.
– Чому псоріаз називають загадковою хворобою? 
– Її загадковість у тому, що, незважаючи на досягнення сучасної медицини, вчені так і не розгадали етимологію цього захворювання до кінця. Втім загальновизнана теорія стверджує, що псоріаз – спадкове захворювання, хоча не виявлено, яким точно геном він кодується. За даними міжнародної Федерації Асоціації Псоріазу (IFPA), поширеність недуги у різних країнах світу приблизно 3 відсотки і, судячи з цього, в Україні нині реально існує близько 1,5 мільйона хворих на псоріаз, понад 4 тисячі осіб –  жителі Волинської області, з них – 263 дитини. Проте більше 40% хворих на псоріаз – поза офіційною статистикою. 
– Чому хвороба – така проблемна? 
– То – захворювання шкіри, яке складно лікувати. Десятки тисяч чоловіків і жінок потерпають через цю недугу. Вона також приносить безліч додаткових проблем: не складаються особисті стосунки, знижується самооцінка, опускаються руки… Особливо драматично переживають хворобу люди публічних професій. Ну як стояти за прилавком, читати лекцію або проводити екскурсію з лускою на обличчі, як подати друзям чи колегам шорстку руку? Так, псоріаз – це трагедія життя, яка обтяжує фізичний і психологічний стан людей навіть більше, ніж при онкологічному захворюванні, цукровому діабеті, інфаркті міокарду. І все-таки впадати у відчай не варто. Бо хоча твердження того, що псоріаз невиліковний, не підлягає сумніву, все ж за допомогою адекватної терапії хворим вдається досягти ремісії на довгі роки, покращити якість життя. Втім багато залежить іще від бажання пацієнта йти «правильним» дієвим шляхом, вміння адекватно ставиться до тимчасових невдач. 
– Які методи лікування існують? 
– Їх можна розділити на три великі групи: зовнішня терапія (мазі, креми, лосьйони, які застосовуються при легкій та середній стадіях хвороби), фототерапія (використання вузькоспектрового ультрафіолету В, так званий Nаггоw Ваnd UVB із довжиною хвилі 311 нм, яка застосовується при помірному й тяжкому псоріазі) та системна терапія (таблетки, ін’єкції, імунобіологічні препарати, крапельниці, котрі використовують при помірному, тяжкому й інвалідизуючому псоріазі). Всі ці методи досить ефективні, але мають і свої недоліки. Наприклад, більшість місцевих препаратів залишаються на шкірі протягом тривалого часу й забруднюють одяг. При сезонних (як правило, двічі на рік) курсах фототерапії потрібні регулярні (2-5 разів на тиждень) відвідування лікувального закладу. Багато системних препаратів мають серйозні побічні ефекти, тож їх доводиться поєднувати або чергувати з іншими ліками для підвищення ефективності й зменшення небажаних реакцій. Через це науковці ведуть постійний пошук нових безпечних і зручних у застосуванні методів лікування псоріазу. 
– Розкажіть більше про фототерапію? 
– Цей метод дуже ефективний у лікуванні псоріазу. Він діє імунорегуляторно, нормалізуючи баланс запальних і протизапальних факторів на ураженій шкірі. При цьому гальмується надмірний поділ клітин, висипання поступово бліднішають, стають менш щільними, зникає лущення, стихає свербіж. Це відбувається завдяки зменшенню кількості клітинних елементів у вогнищах псоріазу. 
На жаль, в обласному шкірно-венерологічному диспансері – єдиному на Західній Україні – відсутнє фототерапевтичне обладнання, вкрай необхідне тисячам Волинян. Тому через засоби масової інформації звертаємося до всіх небайдужих – представників влади, спонсорів – із проханням допомогти в придбанні фототерапевтичної кабіни для лікування хронічних дерматозів. 
– Що порадите хворим на псоріаз? 
– Зрозуміло, ця недуга змушує страждати і тіло, і душу, тому хворий намагається сховати її від оточуючих. Але чим важче він переживає своє лихо, тим агресивніше прогресує хвороба. Тож чи не правильніше було би прислухатися до одного з психологічних правил: «Якщо ти не можеш змінити ситуацію, зміни своє ставлення до неї»… Так, це непросто, але якщо постаратися – цілком реально! Для прикладу: один із найбагатших чоловіків у світі, фармацевтичний магнат і політик, щодня демонструє псоріатичні бляшки на зовнішньому боці долонь десяткам людей. І правильно робить! По-перше, він показує суспільству, що хворий на псоріаз – така ж повноцінна людина, як і інші, а по-друге – дає зрозуміти хворим, що з псоріазом можна й потрібно повноцінно жити. 
Отож, намагайтеся сприймати псоріаз просто як шкірне захворювання – ні більше, ні менше. І пам’ятайте: він жодним чином не позначається на особистості самої людини. А щоб ваші хвилювання не стали непосильною ношею, не ховайтеся від друзів і родини. Якщо ви відверті й чесні з ними, їм буде легше зрозуміти вас. Доступні й прості пояснення позбавлять хворобу таємничості та спонукатимуть ближніх ставитися до вас без перестороги, навіть допомагати і підтримувати. Дуже корисним для хворого на псоріаз є спілкування з «товаришами по нещастю», яким знайомі й близькі ті ж хвилювання. Взаємини з цими людьми допоможуть позбутися відчуття самотності й нерозуміння, можливо, знайти вихід із ситуації. 
Саме з цією метою 2008 року заснована Українська асоціація псоріазу, яка має 19 осередків в усіх регіонах країни, зокрема і на Волині. Завданням Волинського осередку Української асоціації псоріазу  – збільшення обізнаності людей щодо проблеми псоріазу, розвіювання стереотипів, покращення доступу до сучасного високоефективного та безпечного лікування тих людей, які його справді потребують, об’єднання зусиль пацієнтів, лікарів, державних та недержавних структур, а також всіх не байдужих до проблеми людей з метою полегшення страждань хворих на псоріаз. 
Щоб привернути увагу громадськості до цього захворювання, за підтримки Міністерства охорони здоров’я України в жовтні проводять Національні дні псоріазу. 
Спілкувалася Світлана ГАВРИЛЮК.
Українська асоціація псоріазу www.psoriasis.in.ua 
Волинський осередок Української асоціації псоріазу 
43001, м. Луцьк, вул. Шевченка, 30. 
Тел. 21-02-40, 094-908-14-38 
E-mail:dermavenlutsk@ukrpost.net 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *