16 липня набула чинності 25 стаття Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Ця стаття регламентує використання державної мови всіма місцевими друкованими медіа. Це стосується і їхніх сайтів.
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь деталізував:
«Сьогодні, на п’яту річницю закону, стартує восьма хвиля його впровадження – набуває чинності стаття 25, яка регламентує застосування державної мови місцевими друкованими медіа. Тож Закон нарешті запрацював на повну силу, адже практично всі його норми діють в повному обсязі і є обов’язковими до виконання».
Як пише «Українська правда. Життя», Тарас Кремінь нагадав, що з липня 2019 року відбувалися сім хвиль поступового впровадження норм закону. Українська мова стала обов’язковою для більшості сфер: реклами, освіти, культури, обслуговування, транспорту, охорони здоров’я, книговидання та книгорозповсюдження тощо.
За словами мовного омбудсмена, протягом п’яти років дії мовного закону спостерігається чітка тенденція до зростання рівня суспільної підтримки української мови та кардинальне збільшення її застосування у публічній сфері та приватному спілкуванні.
«Яку ми бачимо тенденцію за ці п’ять років від того часу, коли запрацював закон, і в результаті восьми хвиль імплементації мовного закону, і в умовах повномасштабного вторгнення?
Переважна більшість громадян України, і це доведено результатами соціологічних досліджень, спілкуються українською мовою не тільки в офіційно визначених сферах», – підкреслив Тарас Кремінь.
Приклад мовної експансії показали самі окупанти. В 2016 р. вони припинили випуск в анексованому Криму єдиного україномовного видання «Кримська світлиця»…
І якщо ЗМІ Західної України ця тема фактично не стосувалася, бо тут існує україномовна періодика, то на Півдні та Сході до повномасштабного вторгнення російських окупантів ще тривав перехідний етап. Але після агресії ворога журналісти з власної ініціативи перейшли на застосування виключно української.
Тому «язик» помер, хай живе українська мова!
Сергій ШРАМЧУК.
На фото порталу «Крим. Реалії»: такою була газета «Кримська світлиця».