Поховання письменника-неокласика Юрія Клена в ФРН зникло. А де прах його дружини, яка народилася в нашому м. Володимирі?
Дослідник історії та мобілізований у ЗСУ сержант Вахтанг Кіпіані ще влітку ц. р. повідомив:
«За словами дослідниці Наталії Котенко, син Юрія Клена заплатив за могилу, вона мала б бути. Але. Хтось, чомусь її знищив. «Чи то рік, чи два тому при незрозумілих обставинах». І все. Нема. Чергова культурна вирва. Скільки років іде мова про облік «рідних гробів», про перенесення в Україну праху героїв і геніїв української культури, про пантеон. Всіх, кому це потрібно, можна перерахувати на пальцях двох рук. Всім іншим, а особливо відповідним державним органам не до того, м’яко кажучи. І тому втрата за втратою».
Як пише «Історична правда», Юрій Клен, справжнє ім’я – Освальд-Еккард Бурґгардт, народився 4 жовтня 1891 р. на Вінничині. Потім родина кочувала по волинських та подільських землях. Завершив середню освіту в Київській першій гімназії, звідки у 1911 р. вступив на романо-германський відділ філологічного факультету київського Університету святого Володимира (зараз КНУ імені Тараса Шевченка).

3 початком Першої світової війни Освальда Бургардта як етнічного німця депортовано до Архангельської губернії (с. Мар’їна гора) росії. Повернувшись до м. Києва у 1918 р., закінчив у 1920 р. університет, і його прийнято до аспірантури при дослідному інституті УАН.
З 1931 р. живе та працює в Німеччині, тісно співпрацює з поетами, що об’єднувались довкола «Вісника» одного з основоположників наукового націоналізму Дмитра Донцова.
У роки Другої світової війни служив за перекладача при штабі 17-ї армії вермахту. З 1943 р. викладачем в Українському вільному університеті в Празі, по закінченні війни – коротко професором слов’янської філології Інсбруцького університету в Австрії.
З травня 1947 р. і до смерті працював головним редактором літературного журналу «Літаври» (виходив у м. Зальцбурзі, Австрія). За життя поета світ побачило п’ять чисел журналу.
Помер Юрій Клен 30 жовтня 1947 р. у німецькому м. Авґсбурзі, де й був похований. За німецькими законами, рідні повинні щороку платити за догляд за могилами на кладовищах. Якщо цього не відбувається, прах ексгумовують, а натомість проводять поховання іншого небіжчика.

Таким чином, ніхто в Україні не знає, де ж знаходяться останки Юрія Клена та його пам’ятник.
Натомість відомо, що його дружина Зінаїда Гнатівна, у дівоцтві Бромірська, по заміжжю Бургардт, народилася 6 вересня 1896 р. у нашому м. Володимирі на Волині. Вона майже дожила до Незалежності України, адже померла 8 травня 1991 р. у м. Лондоні, провінція Онтаріо, Канада. Там і похована.
Подружжя мало сина й доньку, які разом і не вберегли батькове поховання у ФРН.
Зрештою, цей факт демонструє і повну бездіяльність українських дипломатів у м. Берліні щодо захисту «рідних гробів» за кордоном.
Остап КАЛИНА.
На фото «Історичної правди» та «Вікіпедії»: українські поети-неокласики у Баришівці, стоять зліва направо Віктор Домонтович і Микола Зеров, сидять зліва направо Юрій Клен, Павло Филипович, Фелікс Якубовський і Максим Рильський; Юрій Клен у юності; могила поета в ФРН.