«Співпраця задля відновлення»: як пройшов регіональний форум у Луцьку?

Регіональний форум у Луцьку "Співпраця задля відновлення

У четвер, 27 червня, у Музеї Сучасного Українського Мистецтва Корсаків, що у Луцьку, відбулася масштабна подія — регіональний форум «Співпраця задля відновлення».

Його організували Мережа захисту національних інтересів «АНТС» спільно з Міжнародним республіканським інститутом для обговорення питань співпраці місцевої влади, політичних партій, бізнесу, медіа та громадянського суспільства задля успішного відновлення громад під час війни та після перемоги.

На форумі були присутні представники місцевого самоврядування — депутати Луцької міської ради та Волинської обласної ради, голова бюджетної комісії Луцької міськради Андрій Розумовський. Однією з організаторів заходу була депутатка Волинської обласної ради 8-го скликання Юлія Вусенко.

До того, як форум офіційно розпочався, охочі мали змогу ознайомитися з Музеєм Корсаків та побачити процес творення найбільшої картини у світі — «Космогонія». Щобільше, присутні мали змогу поспілкуватися з автором витвору мистецтва такого масштабу, уродженцем містечка Горлівка, що на Донеччині, Петром Антипом

Художник поділився ідеями розвитку українського мистецтва, обговорив з присутніми окремі суспільні питання, а також підписав та роздав декілька примірників своєї книги «Велика казка про маленького Хлопчика».

Перед початком обговорень учасники форуму вшанували полеглих захисників України хвилиною мовчання.

Після цього було офіційне відкриття регіонального форуму, де з презентацією виступили представниці Міжнародного республіканського інституту Леся Хоменко та Ольга Іванчук та представили ключові висновки девʼятого всеукраїнського муніципального опитування МРІ.  

Опитування провела Соціологічна група Рейтинг для Міжнародного республіканського інституту — IRI Ukraine з 13 квітня по 14 травня 2024 року методом персональних інтерв’ю. Як зазначається, вибіркою стали 16,800 постійних жителів 21 міст (по 800 у місті), віком від 18 років і старше. Провели опитування за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Як зазначила фахівчиня з проведення досліджень МРІ Леся Хоменко, це опитування встигли провести до масованих обстрілів, які спричинили проблеми з електроенергією. Ймовірно, через це, у громадян зараз може змінитися задоволення якістю окремих послуг.

Серед основних результатів дослідження варто виділити те, що знизився відсоток українців, які бачать майбутнє України обнадійливим. Це падіння характерне не лише для жителів обласних центрів, а й на загальнонаціональному рівні. Цікаво, що респонденти із західних регіонів України мають позитивніше бачення майбутнього, ніж жителі регіонів з активними бойовими діями.

Відтак, за результатами опитування, серед тих, хто вірить у перемогу, 65% — це жителі східних регіонів України, 79% — південних і 84% — західних і центральних. Також серед тих опитаних українців, хто не вірить в перемогу, 9% живуть у центральному регіоні Україні й приблизно 18% — на сході.

Особлива увага в результатах опитування була присвячена саме Луцьку. Зокрема, 58% лучан бачать розчарування у тому, в якому напрямку рухається місто. Водночас Луцьк очолює рейтинг українських міст в оцінці якості послуг. Крім того, серед жителів Луцька значно виросло незадоволення діяльністю місцевої влади. 61% лучан вважає, що Ігор Поліщук повинен допрацювати свій термін і на наступних виборах потрібно обрати іншу людину, 8% за те, щоб міського голову переобрали якнайшвидше. Лише 22% хотіли б переобрати Поліщука на ще один термін.

Після цього депутатка Волинської обради та членкиня ГО Мережа захисту національних інтересів «ANTS» Юлія Вусенко презентувала результати всеукраїнського опитування громадської думки “РАДА: наступне покоління”. Це дослідження стосувалося взаємодії громадян та парламенту. Загальна тенденція показує те, що довіра українців до парламенту значно впала у порівнянні з 2022 роком.

Після кава-брейку відбулося обговорення на тему «Місцевої економіки під час війни в Україні». На ній були присутні представники найвпливовіших волинських бізнесів — Богдан Волчок, генеральний директор підшипникового заводу «СКФ Україна», комерційна директорка будівельної компанії «Луцьксантехмонтаж» Ірина Патлашинська, власник швейного виробництва «Едельвіка» Юрій Переходько, комерційний директор ТМ “ВІЛІЯ”  Тарас Коваценко. 

Далі організатори провели завершальний етап форуму — панельну дискусію ANTS щодо формування суспільної програми розвитку України «Держави відповідальності та вдячності». Там колишній міський голова Рівного  Олександр Третяк розповів про підготовку Рівного до війни й те, що повномасштабного вторгнення головам міст, які говорили про тривожні валізки та укриття, не давали працювати. Він зазначив, що: «Централізація влади зупиняє розвиток місцевого самоврядування».

Співзасновниця громадської організації Razom for Ukraine, засновниця благодійного фонду Dignitas, Любов Шипович говорила про допомогу армії.

 «Відповідальність і вдячність — це про кожного з нас», — підкреслила Любов.

Зі свого боку, головна редакторка газети «День» розповіла про роботу періодичного видання та те, як воно готувало суспільство до війни.

«Для того, щоб перемогти, — вели роздуми учасники дискусії, — нам потрібно дуже критично оцінити ці 30 років. Чому захід нас не визнає? Ми маємо відповісти на ці питання».

Ольга ДАНИЛЮК

Фото авторки

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *