100 років тому
Геть російського орла!
«Задля реалізації Постанови Міністра внутрішніх справ УНР, всі вивіски на всіх народніх управах, лікарнях, школах, майстернях, шляхах, назвища вулиць по містах і інше мають бути негайно написані мовою державною – українською. На народніх установах в дні народніх свят повинні вивішуватися українські національні прапори. Російський державний герб як на установах, так і на печатях, повинен бути знищений, і замість нього в належних випадках має бути український державний Герб – Тризуб».
(«Вістник Волинського губерніального комісара», 1918 р.).
80 років тому
Спільно з поляками
«Трудящі Володимира-Волинського з числа членів КПЗУ спільно з поляками та пролетарями інших національностей спільно боролися проти гніту буржуазно-поміщицької Польщі. Спочатку перемогу здобули 52 робітники тартака Юзенхена, потім теслярі і робітники млинів добилися підняття заробітної платні, а в 1937 р. страйкували вже й трудівники кравецьких майстерень. У 1938 р. у місті відбувся масовий мітинг і демонстрація під певними прапорами та лозунгами «Геть фашизм!», «Розпустити Сейм і Сенат!», «Зміни зовнішню політику Уряду!», «Хліба і роботи!», «Хай живе возз’єднання Західної України з Радянською Україною!».
(«Червоний прапор», 1939 р.).
75 років тому
Вбивали полонених…
«Після звільнення України від большевицьких окупантів почали з новою силою розкриватися страхітливі злочини кліки Сталіна проти української людності. Черговий доказ – у місті Проскурів (нині – Хмельницький) проведено розкопки тюремних камер по вул. Крем’янецькій, підірваних НКВД перед відступом улітку 1941 р. В одній із них знайдено та опізнано останки 13 німецьких полонених та 11 українців, із яких встановлено імена семи: П. Семенюк, М. Ковальчук із Городка, Ніканор із Казані, М. Брайс із Миронівського повіту, Л. Савченко, М. Нафа і Кондраченко з Томська».
(«Горохівські вісті», 1943 р.).
50 років тому
Механізація лісівників
«Братня допомога народів Радянського Союзу допомогла Маневиччині не лише відбудувати зруйновані війною підприємства, але й оснастити їх новою технікою. Наприклад, лісгосп у 1958-1968 рр. осушив і освоїв 3500 га заболочених земель, механізував вирубку і трелювання лісу, підвезення і навантаження деревини на залізничній станції, а посадку дерев механізовано на 70%».
(«Зоря комунізму», 1968 р.).
На фото з архіву: механізована посадка лісу в Маневицькому лісгоспі.
Підготував Сергій ШРАМЧУК.