Вірус африканської чуми свиней «косить» свинокомплекси сусідньої Росії та Білорусі. У цих країнах уголос говорять про можливу заборону розведення поросят навіть у домашніх господарствах. Для мільйонів селян такий вердикт означає безвихідь.
Привиди африканської чуми ми спробували пошукати на ринках Ратнівщини та Луцька. Хоча ввіз на територію Волині м’ясної та молочної продукції з Білорусі офіційно заборонений, у Ратному «бацькову» ковбасу, кажуть, можна купити. З-під поли, правда. Але…
В Україні таємниці з вірусу африканської чуми свиней ніхто не робить. Насправді нині в Європі визнали: поки Росія та Білорусь безтолково борються з масовим поширенням хвороби серед домашніх та диких тварин, українські служби – від ветеринарів до прикордонників – ведуть холоднокровну, чітку роботу задля недопущення вірусу на свої терени. Ось чому ще донедавна на тротуарах ринків Луцька, Ковеля чи Ратного було чимало білоруських ковбасних виробів, а нині тротуари спорожніли. Табу на білоруське м’ясо – серед заходів безпеки, як і вакцинація свиней, котру наразі проводять у районах, близьких до кордону.

Приховувати проблему нема сенсу. Адже селяни мають знати реальну картину, щоб зрозуміти, чим загрожує АЧС. Моторошні фотографії з російських ЗМІ – промовистіші за цифри. Там африканська чума дуже впевнено крокує територією держави. Сотні й сотні випадків… Що важливо, найбільше їх у Бєлгородській та Воронезькій обл., де сконцентровано 30% свинарства РФ. Саме ці регіони… межують із Україною. Торік в одній із областей-сусідів з українського боку – Запорізькій – було зафіксовано АЧС, але небезпеку ліквідували миттєво. Білоруси, які, очевидно, перехопили в росіян естафету АЧС, про свою біду говорять тихіше. Там офіційно стверджують лише про 2 випадки. Насправді їх понад 30, запевняють волинські ветеринари.
Про необхідність протидіяти АЧС нині заговорили навіть у Європі. Польща, Литва, Латвія… Нині розглядають не тільки можливість фінансової допомоги Росії та Білорусі на заходи з ліквідації захворювання, а й про такі радикальні кроки, як зведення паркану на лінії кордону. Адже біда в тім, що вірус АЧС переносять дикі кабани. І якщо на свинокомплексах чи в домашніх господарствах здійснювати певні заходи з утилізації чи дезінфекції просто, то як боротися з цим у лісах?
Недооцінювати тривогу не варто. Адже методи боротьби із АЧС – кардинальні. Білоруси знищують усе поголів’я свиней у радіусі 40 км від джерела захворювання. Наразі вони заборонили утримувати свиней у господарствах, що розташовані ближче за 5 км від свинокомплексів. Прийнято рішення й про винищення диких кабанів.
Росіяни (де ситуація набагато загрозливіша) нині всерйоз заявляють, що АЧС – це …терористичний акт Грузії проти Росії, така собі біологічна війна. Наразі там уже виходять на рішення уряду щодо офіційної заборони вирощувати свиней у особистих селянських господарствах. Це державі обійдеться значно дешевше.

Литва теж готує рішення про заборону вирощування свиней у радіусі 10 км від кордону з Білорусією. Там категорично заборонили торгівлю м’ясною продукцією білоруського походження.
Нема нині білоруського м’яса і на волинських прилавках. Принаймні так стверджує начальник головного управління ветеринарної медицини у Волинській області Богдан Лозинський. Наступного дня (5 серпня) під час відрядження до Ратного ми пересвідчилися: коли ще навесні ковбасні вироби та шинки були у вільному продажі (навіть заступник голови облдержадміністрації Віталій Карпюк на нараду в Ковелі щодо протидії АЧС приніс палку білоруської ковбаси, яку придбав цього дня, як доказ того, що словесні заборони не діють), то нині такої продукції на ринку не видно.
«Де у вас можна ковбаси білоруської купити?» – запитую у ратнівчан поблизу ринку.
«А ви питайте в продавців, – кажуть мені. – То нічого, що вона зверху не лежить. У них є! Просто зараз не дозволяють торгувати, то вони на прилавки й не викладають»
«…От тобі й на! Так по-українськи», – подумалося.
Поки в Ратному чи в Заболотті з-під поли торгують, у Луцьку вкотре міркували над тим, які ще заходи необхідні, щоб убезпечити волинських одноосібників від величезних збитків.
«Наразі повністю вакциновано 20-кілометрову зону від кордону, – рапортував під час селекторної наради в облдержадміністрації Богдан Лозинський. – Продовжуємо вакцинацію в інших районах. Наразі щеплення зроблено понад 180-ти тисячам свиней. Найближчим часом вакцинуємо сто відсотків поголів’я. Наразі відпрацьовуємо всі необхідні у таких випадках документи, потім віддамо їх відповідним службам».

«Для того, щоб виграти війну, треба бути до неї готовими, – резюмував голова облдержадміністрації Борис Клімчук. – Ясно, що її ще нема. Але все дуже серйозно. Завдання – максимально швидко завершити стовідсотково завершити вакцинацію. Ресурс для цього є».
Аби табу на торгівлю білоруською м’ясною та молочною продукцією було дієвим, голова облдержадміністрації підписав спеціальне доручення прикордонникам із метою більш ретельного контролю і недопущення потрапляння товару «через «місто Самару» та інші відомі стежки на кордоні».
Недооцінювати африканську чуму свиней не варто. Вірус легко розповсюджується через продукти, які потрапляють у свинячі помиї, з транспортом, комбікормами, через диких тварин (для прикладу, в Росії похворіли свині, що їли картоплю з поля, де перед тим походили дикі кабани, хворі на АЧС)… І якщо поляки, скажімо, зможуть дозволити собі коштом ЄС застрахуватися від африканської чуми 400-кілометровим парканом на кордоні, то нам, волинянам, лишається сподіватися на чесну роботу дотичних до справи служб та… совість поліського дядька, якого від спокуси сприймати ситуацію крізь призму «моя хата скраю» вбереже страх залишитися на роки з порожніми хлівами.
Олена ЛІВІЦЬКА.