Уродженець с. Проходи Любешівського р-ну Василь Бущук десятки літ оздоровлюється водою.
30 років було Василеві Івановичу, коли медики поставили йому сумний діагноз і жити дали ну максимум три роки. Але не дарма народна мудрість каже: людина планує, а Бог переплановує. Тож тепер, коли за плечами 64, чоловік себе почуває здоровішим, ніж у молодості.
– Ні тепер, ні колись я не вважав себе якимось правильним чи особливим. Працював головним інженером на будівельній фірмі ПМК-199, що охоплювала територію Маневицького, Камінь-Каширського та Любешівського р-нів. Як і більшість товаришів, курив і любив випити. Бувало, що й зловживав. Але геть зле стало після того, як узимку під час заготівлі деревини провалився під лід і дуже промерз. Погане самопочуття підказувало: щось не те з моїм здоров’ям, – пригадує чоловік події 80-тих років. – Став я до медиків ходити, обстеження проводити і почув те, що могло би загнати у глибоку депресію. Бо, крім серцевих захворювань, ревматизму, заробив ще й колагеноз: недугу, через яку руйнується сполучна тканина фактично всіх органів. Коли моя дружина (а в нас на той час уже двоє дітей росло) поцікавилася в лікарів, чи швидко мене вилікують, ті відповіли: мовляв, тримайтеся, хвороба невмолима і з таким діагнозом ваш чоловік років, може, два протягне.
Проте одна випадкова зустріч повністю змінила життя як самого Василя Івановича, так і всієї родини Бущуків.
– Це було 1986-го. До нас у Любешівський район приїхав із Києва професор Юрій Петров. І от уявіть собі картину: осінь, холодно, хоч і сонячно, їду я на один із будівельних об’єктів, а на березі річки Стохід лежить Юрій Васильович зі своєю дружиною і… засмагають. Підходжу я до них (у чоботях, куфайці) та й кажу: «Якби я так роздягнувся, то, мабуть, у той же день зліг із запаленням». – «Дарма ви так думаєте», – відповів на мої слова професор і запросив на лекцію. Ну, думаю, втрачати мені нічого, піду послухаю. Тим більше, що він із тими лекціями їздив до колективів великих підприємств в усіх областях України. Тема виступу Юрія Петрова стосувалася здорового способу життя. Але те, як професор викладав цю тему, зацікавило настільки, що Василь Бущук сам почав шукати рекомендовані книги Поля Брегга, Себастьяна Кнейпа. Перший автор – американський дієтолог – розробив унікальні методики лікування завдяки голодуванню і системі правильного дихання. Другий – німецький священик – завдяки водолікуванню позбувся туберкульозу і впродовж усього життя допомагав зцілюватися іншим.
– Відразу я був скептично налаштований. Як-то кажуть: вірити вір, але й перевір, – зізнається наш співрозмовник. Тому відразу пан Василь узявся опановувати систему водолікування. Щоранку ходив на місцеву річку купатися, загартовувався. З 1995-го повністю відмовився від алкоголю. Ще через рік кинув курити. А десять років тому всерйоз узявся за моржування.
– Паралельно з оздоровленням тіла я став надавати велику увагу оздоровленню душі. Бо чомусь так повелося, що ми космос вивчаємо, а про себе, про свій внутрішній світ фактично нічого не знаємо і, мабуть, ніколи до кінця не пізнаємо, – філософськи провадить Василь Іванович.
Із таким світосприйняттям і з бажанням здобувати не лише матеріальне, чоловікові, мабуть, нелегко жилося б у містечку Любешів. Та на щастя, Василь Бущук – не один.
Моржується та психологічну літературу читає тамтешній підприємець Іван Баран. Не так давно і Марія Бущук (Василева дружина) пристала у спілку «за здоровий спосіб життя». Вона займається бодіфлексом (заняття, в яких поєднано фізичні та дихальні вправи). Щодня подружжя легкою ходьбою долає по 5 км. Окрім того, Василь і Марія навчилися правильно харчуватися. Зранку перед заняттями випивають талої води з медом і з’їдають одного грейпфрута на двох. Далі дружина займається бодіфлексом, а чоловік на селищному стадіоні пробігає від двох до чотирьох кілометрів і, якщо тепло, пропливає Стоходом до одного кілометра водної дистанці. Коли ж холодно – лише декілька разів у воду занурюється і того, каже, достатньо, щоб відчути приплив адреналіну. Окрім того, протягом дня подружжя споживає невеличкі порції страв, акцент роблячи на овочах, фруктах, не відмовляється від м’яса та яєць. А щоп’ятниці пані Марія ще й очищає організм завдяки сухому голодуванню, тобто нічого не їсть і не п’є.
– Аби десятиліттями гартувати тіло й душу, потрібна неабияка сила волі, – зізнається наш співрозмовник. – Бо ж я така сама людина, як усі інші: дощ, вітряно – навіть із хати не хочеться виходити. Та все одно піднімаюся, виходжу на вулицю і щойно стаю на бігову доріжку – всі лінощі самі втікають.
До лікування водою та бігом чоловік років сім тому став додавати велопробіжки. Бо таким чином, каже, стимулює роботу інших, ніж під час бігу, м’язів. А тепер ось, із приходом грудневих морозів, пан Василь знову почне занурюватися у крижану воду. І оскільки процедура ця помічна, але для новачків небезпечна, то Василь Іванович зупиняється на ній детальніше:
– Особисто я спочатку розігріваю тіло (можна використовувати навіть танці), потім – у річку. Починати треба з одного занурювання. Я ж використовую два-три. Перший шок відчув – і бігом додому. Бо якщо вхопите другий шок – є ризик захворіти, – попереджає досвідчений моржувальник.
Окрім того, гарний результат під час загартовування дає контрастний душ. Для початківців Василь Бущук рекомендує по 15 сек. стояти під холодним-гарячим-холодним-гарячим струменем (температуру води змінювати 12 разів, тобто шість разів холодна і стільки ж – гаряча). А з часом до кожних 15 сек. додавати все більше і більше часу аж до 1 хв.
Найкращою рекламою всіх перелічених методик є сам Василь Іванович. Адже він уже й не пам’ятає, коли востаннє до лікарів звертався:
– На перших етапах загартовування віруси ще пробували до мене вчепитися. Але я їх моржуванням виганяв. Тепер хіба зуб коли може заболіти, то звертаюся до офіційної медицини. Дружина моя, Марія, теж отримала хороший результат: раніше мала проблеми з лімфатичною системою, а тепер і цієї недуги позбулася, і на десять кілограмів схудла. Але, – зауважує Василь Бущук, – читачі «Волинської газети», які хочуть загартовуватися, мають пам’ятати: кожен організм індивідуальний, одному підійде одне, іншому – друге. Тому до будь-якого методу загартовування треба підходити поступово, спостерігаючи за реакцією вашого організму, а щодо крижаної води, то перебувати в ній початківцю можна лише кілька секунд.
– Дуже хороша школа моржів діє на Закарпатті. Тамтешні прихильники здорового способу життя створили свою асоціацію. Її голова Богдан Дикий, який вилікував себе від астми, написав цілі книги про те, як водолікуванням можна нормалізувати навіть кров’яний тиск, – провадить морж із Любешівщини. А в кінці своєї розповіді додає:
– Говорити ми можемо багато, але наші читачі мають збагнути основне: бути молодим і здоровим чи безперестанку хворіти – залежить тільки від Господа і – нас самих!
Оксана БУБЕНЩИКОВА.
Фото автора.