Трипільські обереги

Чого тільки не побачиш на «Володимирському узвозі». Серед цьогорічних цікавинок – і прикраси, розписані древнішими трипільськими візерунками, кожен із яких має певний зміст. Але не в цьому дивина. Майстриня розпису по склі Наталія Чупко – єдина, хто володіє технікою виготовлення таких прикрас на шматочках яєчної шкарлупи. Талановита художниця використовує для розпису лише яйця страусів. Ці африканські птахи на диво гарно прижилися останнім часом на Волині. Унікальні вироби привертали увагу чи не кожного з відвідувачів. 
Зазвичай пані Наталя, одна з відомих майстринь обласного центру, розписує тарілки, пише картини. Саме завдяки цьому таланту її ім’я відоме далеко за межами нашого краю. Цього ж літа вона вирішила здивувати жителів та гостей Княжого града чимось ексклюзивним. 
Художницю захоплює саме народна тематика, тому найчастіше вона зображає у своїх роботах давні трипільські образи. Для цього свого часу ретельно вивчала обереги, в які вірували наші предки. Вирішила перенести їх на сучасні сувеніри. 
Люди із задоволенням такі речі беруть, а найчастіше купують за кордон. Там поняття про розпис на склі не мають. Іноземців завжди дивує багатство нашої культури. От, скажімо, в українській хаті віддавна малювали півників, щоб вберегти оселю від зла. Коли зображали павичів, жар-птиць, то закликали у родину щастя. Соняшники символізували добробут, – розповідає майстриня.
Якось їй випадково подарували страусине яйце. Око майстра одразу запримітило гарний матеріал для роботи. Наталія розпиляла шкарлупу (яка товщиною до 3 мм) і спробувала розписати окремі шматочки. Це, каже жінка, дуже делікатна робота. На щастя, в Україні багато  ферм, де розводять страусів, тому купити порожні яйця зовсім не складно.
Цінність прикрас на цій шкарлупі не тільки у символіці, а у тому, що вони – неповторні у буквальному сенсі. Поки, окрім пані Наталі, ніхто такого не робить. Минулими вихідними барвисті шматочки народної символіки, запропоновані відвідувачам традиційного мистецького ринку, тішили серце учасників свята. Багато хто на згадку про 1025-ту річницю з часу першої писемної згадки про Княжий град придбав собі саме такий сувенір із вірою, що у древній символіці зберігся подих князівської епохи, за якої ця земля прославилася на віки.
Олена ЛІВІЦЬКА.
На фото: Наталія Чупко; прикраси на яєчній шкарлупі. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *