До відзначення 75-ліття готується колектив ВІППО. А ювілеї, як правило, спонукають до осмислення пройденого шляху та роздумів щодо майбутнього. Тож поговоримо про це з ректором інституту Петром ОЛЕШКОМ.
– Петре Степановичу, які думки у вас особисто викликала ювілейна дата з історії очолюваного вами навчального закладу?
– Найперше – бажання вникнути в історію інституту, проаналізувати досвід роботи його керівників, який став для мене надзвичайно цікавим та корисним, бо у кожного з моїх попередників були неповторні знахідки у роботі з колективом інституту, вчителями та методичними працівниками міст і районів області. Це дало змогу зробити висновок, що, власне, поєднання традицій та надбань сучасності – одна з особливостей діяльності інституту протягом його 75-річної історії.
– Які пріоритети в роботі інституту визначено на ювілейний рік?
– Зусилля колективу інституту спрямовані на забезпечення неперервної освіти педагогічних працівників на засадах андрагогічних принципів навчання; побудову ефективної системи професійного зростання педагогів на основі компетентнісного підходу; модернізації змісту підвищення кваліфікації з урахуванням особистісної орієнтації педагогів, стратегії розвитку національної освіти, світового досвіду; розвиток наукової та інноваційної діяльності в системі післядипломної педагогічної освіти; науково-методичний супровід інноваційного розвитку освітніх установ та навчальних закладів області тощо.
– Яким чином реалізуєте основні завдання діяльності інституту?
– Підвищення кваліфікації педагогічних кадрів здійснюється як комплексний, системний і неперервний процес через курси, систему міжкурсової методичної роботи та науково-методичний супровід самоосвіти педагогів; застосування інноваційних форм у навчальному процесі та методичній роботі; співпрацю з науковими установами, вищими навчальними закладами, громадськими педагогічними організаціями. До організації роботи зі слухачами курсів активно залучаються кращі педагоги області, чий досвід вивчено, схвалено і активно пропагується інститутом. Учителі збагачують свої знання в обласних творчих майстернях, авторських лабораторіях народного вчителя України Н. С. Пушкар, заслужених учителів України Л. В. Жумик, О. О. Романюка, О. Б. Рудницької, Н. А. Синьої, Г. В. Ягенської, Н. О. Ягодинець та багатьох інших. За ці роки тисячі вчителів української мови та літератури навчалися у заслуженого вчителя України О. Г. Ковальчук любові до рідної мови і високій майстерності викладання предмета в школі. На жаль, не вистачить нам цілої газети, щоб назвати всіх наших прекрасних педагогів, які щедро діляться своїм досвідом із колегами слухачами курсів під час проходження педагогічної практики у школах міста Луцька. Хочу процитувати відповідь із однієї з анкет, якими ми опитуємо на завершення курсів усіх слухачів: «Щиро вдячна всім викладачам за ці неймовірні три тижні безцінних знань! Я вражена усім, що побачила і відчула! До мене прийшло багато нових ідей та натхнення! … Мені як молодому педагогу кожна почута лекція, кожне практичне заняття в школі принесли багато знань та новий погляд на особисту педагогічну діяльність. Дякувати Богу, що у нашій країні є такі Педагоги…».
– Від волинських учителів чула схвальні відгуки щодо очно-дистанційної форми навчання у ВІППО…
– Така форма, запроваджена нами цього року, дає можливість забезпечити підвищення кваліфікації без відриву слухачів від виконання професійних обов’язків; розвиток інформаційної культури педагогів на базі широкого застосування у навчанні сучасних інформаційних, комп’ютерних та телекомунікаційних технологій; підвищення рівня та якості самостійної роботи слухачів. Відповідно розроблено нормативну, змістову та контролюючі складові. Створено та наповнено 6 електронних навчальних курсів для різних категорій слухачів, які розміщуються на платформі для дистанційного навчання DLET. У перспективі – збільшення кількості педагогів, які навчатимуться очно-дистанційно, та постійна робота над підвищенням якості навчального процесу.
– Така форма роботи – це не лише економія коштів і часу, а й можливість урахувати сімейні обставини слухачів.
– Так, і особливо зараз, коли багато жінок-педагогів чекають повернення своїх чоловіків із АТО та на період підвищення кваліфікації просто не мають на кого лишити дітей і господарство.
– Засоби масової інформації досить часто інформують про проведення на базі інституту заходів всеукраїнського та міжнародного рівнів.
– У нас постійно відбуваються науково-практичні конференції, педагогічні читання, семінари, тренінги, ведеться апробація авторських програм та підручників. За півтора останніх роки ми провели всеукраїнські турнір із правознавства та учнівську олімпіаду з економіки, науково-практичні конференції «Інноваційні стратегії неперервної освіти педагогів у системі післядипломної освіти» та «Формування готовності вчителів фізико-математичних дисциплін до організації самостійної пізнавальної діяльності учнів».
– Робота ваших науково-педагогічних працівників із учителями Волині приносить блискучий результат: призові місця школярів в олімпіадах, творчих конкурсах, перемоги освітян у Всеукраїнському конкурсі «Вчитель року»…
–…Авжеж, ми здійснюємо науково-методичний супровід всеукраїнських учнівських олімпіад, турнірів та конкурсів. За результатами цих інтелектуальних змагань Волинська область – серед десятки кращих в Україні! У цьому навчальному році 77 учнів узяли участь у IV (заключному) етапі всеукраїнських учнівських олімпіад, із них 43 стали переможцями. Найуспішнішими були учні Камінь-Каширського, Горохівського, Ківерцівського, Луцького і Ратнівського районів, міст Луцька і Нововолинська, Волинського ліцею-інтернату Волинської обласної ради.
У міських та районних етапах Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року – 2015» взяли участь 319 педагогів, в обласному – 49, а з чотирьох учителів, які представляли область на заключному етапі, троє пройшли у фінал. Ми щиро бажаємо їм перемог у фіналах, які ще попереду.
– За останні півтора роки ВІППО значно оновився. А це, розуміємо, мільйонні капіталовкладення. Розкрийте секрет: як вдалося досягнути таких результатів за скромної державної підтримки?
– По-перше, я завжди сповідую принцип «Освіта – це інвестиція в наше майбутнє». І вкладені у знання гроші сторицею повернуть наші діти. А по-друге, поліпшення матеріальної бази інституту досяглося не лише державним коштом. 571 тисячу на капітальний ремонт інституту ми дійсно отримали з обласного бюджету. Решта ж 400 тисяч – результат багатоканального фінансування: тобто ми шукали донорів, економили із власних резервів, щось (а в колективі вистачає чоловічих рук) робили самі. Це було непросто. Але тепер для праці, навчання, міжкурсової діяльності педагоги отримали гідні умови: капітально відремонтовано й по-сучасному вмебльовано та оснащено кабінети, аудиторії, коридори другого, третього, четвертого поверхів. П’ятьом поверхам гуртожитку надав домашньої атмосфери косметичний ремонт. Тепло і затишок плануємо отримувати шляхом переходу на автономне опалення. Далі – утеплення фасаду приміщень. І коли це вдасться зробити, можна буде сказати: програма-мінімум виконана.
– До речі, це правда, що вчителі під час курсів мають можливість пройти медобстеження?
– Я переконаний, що здоровий учитель – це здорова нація. Тому звернувся з проханням до головних лікарів обласної клінічної лікарні Івана Сидора та обласного онкодиспансеру Ореста Андрусенка щодо обстеження слухачів курсів. Лікарі пішли нам назустріч. І тепер інститут пропонує педагогам соціальний пакет, куди серед іншого входить обстеження у вузькогалузевих спеціалістів. Причому – без оплати і без черги!
– Тобто кожен охочий може будь-коли відвідати лікаря?
– Процедура така: вчитель, який проходить курси у ВІППО, попередньо записується у куратора курсів, вказуючи, у якого лікаря-спеціаліста йому необхідно проконсультуватися. Ці списки ми узгоджуємо з медиками і у другій половині дня (після занять) організовуємо виїзд слухачів до лікарень.
До речі, Орест Андрусенко ще й читає в нашому інституті лекції, аби вкотре нагадати вчителям про необхідність дбати про здоров’я, обов’язково проходити профогляди і хворобі запобігати, а не на пізній стадії лікувати.
– Крім здоров’я педагогів, інститут ще й за їхнє дозвілля дбає?
– Обов’язково. Бо ті ж, приміром, спільні екскурсії згуртовують учителів, стимулюють до дружнього спілкування та співпраці на педагогічній ниві, до обміну досвідом, здорової конкуренції. Уклали угоду з директором музею сільського господарства у селі Рокині Луцького району Олександром Середюком про безплатні екскурсії. Організовуємо також екскурсії в музеї Волинської ікони, історії Луцького братства, академіка Михайла Кравчука та інші. Традиційно проводимо культпоходи у драматичний театр. Започаткували Мистецьку вітальню, у якій перед слухачами у квітні, наприклад, виступав із благодійним концертом дует «Душа Волині».
– Ефективність вашої роботи, знаю, високо оцінюється. Як доказ – відзнаки і президента Національної академії педагогічних наук України Василя Кременя, і особисто міністра освіти й науки Сергія Квіта!
– Гордий тим, що очолюваний мною заклад нинішнього року підтвердив свій високий статус та в березні отримав золоту медаль міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти-2015». Але ще раз наголошу – це заслуга не лише ректора, а й усього колективу.
– У ювілейний 75-й рік народження Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти кого із працівників хочете відзначити?
– Усіх: хто починав, продовжував і нині трудиться в інституті. Адже кожен із них своєю щоденною самовідданою роботою вписав якусь зі сторінок славного літопису ВІППО.
Я дуже вдячний усім своїм колегам, пліч-о-пліч із якими нам вдається будувати вищий навчальний заклад дійсно європейського рівня, заклад, який знають і цінують не лише в Україні, а й за кордоном.
– Дякую за розмову, і ще раз – зі святом!
Спілкувалася
Оксана БУБЕНЩИКОВА.
Фото автора.