Конкуруючи із десятками різноманітних європейських міст у званні Молодіжної столиці Європи, Львів справедливо здобув цей титул уперше в історії України
Кореспондент “Волинської газети” передає з місця подій ексклюзивні фото, хід святкування та коментарі учасників церемоній.
Як проходило відкриття?
Львівські урочистості відбувалися 3 дні, із 3 по 5 квітня включно. У них взяли участь тисячі українських учнів, студентів, іноземців, бізнесменів, європейських партнерів.
Спершу 3 квітня у Львівській опері ім. Соломії Крушельницької організували відкриття року Молодіжної столиці Європи за попередньою реєстрацією учасників. Присутніми були також європейські лідери, дотичні до молоді на державному рівні: Європейський комісар з питань із міжгенераційної справедливості, молоді, культури та спорту, президент Європейського молодіжного форуму, Голова представництва ЮНІСЕФ в Україні та ін.
4 квітня, на другому дні урочистостей, у Гарнізонному храмі Петра і Павла вшанували Вечір памʼяти та вшанували молодь та полеглих захисників України.
5 квітня – найвеличніше святкування, де зібралося чи не все молоде суспільство Львова. Різноманітні тренінги, англійські розмовні клуби, концерти українських виконавців (OTOY, Nazva, O.Torvald), стендапи від українських коміків, спілкування з держпосадовцями, фудкорти, український малий бізнес із своїм товаром – усе це можна було знайти на масштабному львівському святкуванні і, головне, із безплатним входом на територію.
Учасниця святкування, студентка Львівського університету, Христина Філарет висловила свою думку щодо українських співаків на заході:
“Концерти були дуже хорошими, саме те, що треба в кінці заходу. Кожен з відвідувачів зміг послухати виконавця на свій смак. Узагалі, це хороша та дуже важлива ініціатива для поширення української творчості серед молоді” – зауважує дівчина.
Почалося все із привітання міського голови, Садового Андрія. Він нагадав присутнім про минулі два дні, похвалив молодь та подякував усім присутнім європейським партнерам, які згодилися прибути у Львів та передати місту молодіжний статус. Також додав, що ЄС не побоявся віддати статус Молодіжної столиці саме українському місту в час війни, і це цінно:

“Вони не побоялися це зробити, і це насправді дуже круто. Ми не знаємо, що з нами буде завтра. Але є сьогодні. І насправді в часі війни кожен має шанс себе проявити і були Людиною. Тому мій посил до вас: робіть те, що вам каже ваше серце і ніколи не слухайте дурних порад. І майте сміливість, щоб вам ніколи в житті не було соромно не за те, що ви зробили – а за те, чого ви не зробили. Тому йдіть вперед і перемагайте” – вигукнув мер.
Згодом на сцену вийшов, аби привітати молодь, міністр Кабінету Міністрів України Олег Немчінов. Він наголосив на тому, що основна заслуга мати можливість бути присутнім на відкритті, це – сили безпеки.
“Я мав честь бути на площі Ринок з пані послом Європейського Союзу, пані Матерновою [ред. словацька правниця], коли нам передавали це велике право. І я тоді згадував, що ми в часі війни, дійсно, як казав міський голова, зробили неймовірне. Кожен робить свій внесок. І для того, щоби ми мали можливість наступного року передати це право іншій європейській столиці, все, що ми маємо робити – це правильні кроки, про які ми потім не будемо шкодувати”.
Наступному, кому вручили мікрофон, заступникові Голови Представництва ЄС в Україні Ремі Дюфло, який добре володів українською на початку, плавно переходячи на англійську.
“Доброго дня, Львове! Для мене сьогодні є величезна честь бути разом з вами на відкритті цього прекрасного молодіжного фестивалю… пер. з англ.: Ми сьогодні тут, аби відсвяткувати ваше майбутнє, яке є й майбутнім української нації… Бути Європейською молодіжною столицею означає більше, ніж просто титул. Це означає підтримку молоді, заохочення участі молоді в громадах. Звичайно, це означає побудову ще сильнішої європейської ідентичності, надання молодим людям реального голосу у формуванні свого середовища та життя”.
Як проходило святкування?
По прибуттю на локацію учасник проходив коротку реєстрацію із привітними працівниками. Опісля цього робив, що хотів, адже подій, концертів, майстерок було “хоч греблю гати”, тому можна було обрати собі цей напрямок, який був до охоти. Хтось обирав собі піти на локацію з концертом українських виконавців, а хтось запалював біля колонки із динамічними діджеями та пляшкою пива в руках. Дехто надавав перевагу англомовним розмовним клубам, у той час як інші веселилися на шоу “Інтерестінг інгліш”.
Крім того, велися розмови між спікерами на соціально важливі теми. Так от, Меланія Подоляк, Олександр Нотевський та Фахрудін Шарафмал говорили про те, чому важливо залишатися в України, переваги і недоліки такого рішення. Тема розмови: “Світ розвалюється, а я живу в найкращій країні світу, Україні”.
Те, що дійсно варте уваги – малий український бізнес, який мав змогу розвиватися на заході, пропонуючи свій товар. Знайти можна було різноманітні речі – від парфумів до знаряддя для відправки в гори.
Зголодніли? Не проблема!
Для тих, хто добряче відпочив і захотів поїсти, пропонували замовити різноманіття харчів – чи то ребра з шашликом на мангалі, чи морепродукти.
Студент Франкового університету у Львові, Точенюк Артем, поділився враженнями нашому кореспондентові опісля закінчення святкування:
“Я неймовірно радий, що Львів здобув статус молодіжної столиці Європи. Вразило те, що цей захід організовують зовсім безкоштовно, лише потрібно зареєструватися. Мені подобається тут, хоч і погода значно погіршилася саме сьогодні. Але більшість заходів у приміщенні, тому негода не дуже впливає на їх проведення” – зауважує студент, переживши шквал позитивних емоцій.
Поштовхом до отримання цінного статусу стало те, що в 2018 році Львів отримав статус Молодіжної столиці України. Це також вплинуло на розвиток молодіжної інфраструктури. У місті відкрили молодіжні центри, створили мережа ТВОРИ!, а також часто проводили різні молодіжні заходи та конференції.
Цей досвід став основою для амбітнішої цілі міста. Львів подавав заявку на титул Молодіжної столиці Європи, і з четвертої спроби здобув перемогу в конкурсі 2022 року. Отримання цього титулу відкриває нові можливості для міста — міжнародне визнання, розширення партнерств та активну участь молоді в розвитку міського життя.
Автор: Ростислав ШВАНИК
Фото: Святкування відкриття. Ростислав ШВАНИК