Уроки Другої світової

«Волинь у Другій Світовій війні». Під такою назвою у конференц-залі Волинського краєзнавчого музею за ініціативи обласної організації ветеранів України відбувся круглий стіл, присвячений 70-річчю завершення Другої світової війни. 
У ньому також узяли участь члени обласної організації Національної спілки краєзнавців України, крайової організації  Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, співробітники та науковці обласного краєзнавчого музею і регіонального Музею українського війська і військової техніки, студенти історичного факультету СНУ ім. Лесі Українки.
У вступному слові щодо проблем сучасної історії Другої світової та її основної складової – Великої Вітчизняної війни, кандидат історичних наук, професор, голова Волинської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Геннадій  Бондаренко окреслив основну мету зібрання як розуміння  процесів повоєнного розвитку людської цивілізації і влаштування мирного життя у Європі та світі впродовж 70 років по закінченню війни. При цьому звернув увагу присутніх на те, що практика розв’язання зовнішніх внутрішньо-політичних суперечностей за допомогою збройних конфліктів та воєн у ХХI ст. є неприпустимою. Доповідач також зупинився на проблемах періодизації Другої світової, зазначивши, що у висвітленні багатьох її подій і фактів є чимало «білих плям і прогалин», які потребують додаткового всебічного вивчення і переосмислення науковцями і краєзнавцями. При цьому застеріг, що на першому місці тут мають домінувати історична справедливість та об’єктивність.
Кандидат історичних наук, учасник бойових дій, голова первинного осередку організації ветеранів України СНУ ім. Лесі Українки Вадим Кудь у своєму виступі звернув увагу на необхідність посилення військово-патріотичного виховання учнівської та студентської молоді. 
Доктор історичних наук, професор Луцького інституту розвитку людини Олександр Дем’янюк присвятив свою доповідь темі «Завершення бойових дій в Європі та на Далекому Сході у 1945 році». Він, зокрема, наголосив на тому, що історія Другої  світової війни, в якій брали участь 61 держава і понад 80% населення земної кулі, досі опалює своїм диханням і постраждалих у війні, і знавців  історії, і зацікавлених дослідників. Настали нові часи, з’явилися раніше невідомі матеріали, які вказують на необхідність доповнення і навіть переосмислення підходів до висвітлення окремих періодів цієї кровопролитної війни. Все це буде враховано під час підготовки  чергового тому «Воєнна  історія  Волині: Історичні нариси».
Керівник обласної організації ветеранів України Олександр Булавін, торкаючись участі волинян у війні на фронтах у складі різних армій та  партизанських з’єднань, укотре нагадав про героїчні подвиги  наших земляків у лавах РККА та військових формуваннях інших армій, зокрема Війська Польського. Відзначив, що загальні втрати волинян, які брали участь у Другій світовій, досі об’єктивно не підраховано. Наголосивши, що на Волині у роки війни діяло багато партизанських загонів та підпільних організацій, зауважив: ніхто так і не створив фундаментальну монографію, котра б виважено і всебічно висвітлювала усі аспекти цієї теми.
У доповіді доктора історичних наук, професора, голови Волинської  крайової організації Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка Людмили Стрільчук прозвучали маловідомі  факти про переміщених осіб та  фільтраційні табори на Волині на завершальному етапі війні.
Змістовною, з елементами новизни та доказовості була інформація доктора історичних  наук, професора СНУ ім. Лесі Українки Олега Ленартовича про зародження і діяльність УПА та її очільників на теренах Волині напередодні й у перші роки Другої світової війни.
Науковий співробітник краєзнавчого музею Богдан Зек поділився своїми творчими доробками, які стосувалися   життя  м. Луцька та його мешканців під час німецької окупації у 1941-1944 рр.
Темі перепоховання полеглих учасників Другої світової війни та увічнення їхньої пам’яті на території області присвятив  емоційний виступ краєзнавець,   заслужений  працівник культури України Геннадій  Гулько. Він повідомив  про значну роботу, яку проводять пошуковці з метою перепоховання останків та встановлення імен невідомих радянських воїнів, котрі загинули у 1941-1944 рр. Повідомив також, що недавно  вдалося  розшукати унікальні архівні матеріали про місця поховань у містах і селах області, які потребують додаткового дослідження. Зауважив: пам’ять  про волинян, на чийому би боці вони не воювали, має бути вічною, адже це сини і доньки нашої славної землі.  Ним же були репрезентовані твори  молодих волинських художників,  присвячені  уродженцям  Волині – Героям Радянського Союзу та Героям УПА.
Олександр ОЛЕКСАНДРУК.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *