За три місяці своєї роботи на посаді прокурора Волинської області Дмитро Чепіжак провів уже три прес-конференції. От тільки з кожною новою зустріччю актовий зал правоохоронного відомства стає все менш велелюдним. Та й діалог правоохоронного відомства та журналістів не завжди нагадує конструктивну розмову на актуальні для області теми. Бо обіцянкою прокурора до «відкритості та співпраці» стали активно зловживати агресивної поведінки особи.
Ось і минулої п’ятниці, називаючись гарним словом «правозахисник» і приписавши собі керівництво бутафорною організацією, ці активісти перетворили публічний захід на відвертий балаган, виступ обласного прокурора переривали сміхом та вигуками «Ганьба!», а на прохання лаконічно формулювати своє запитання, кричали: «Ви мені рота не закривайте!».
Втім після словесних перепалок із псевдозахисниками врешті вдалося перейти до роботи, і відповіді на свої запитання почули журналісти, громадські активісти, депутати міської та обласної рад, учасники Євромайдану – словом, усі ті, хто ще під час Революції гідності відчував на собі «силу прокурорського слова» та «гуманність суддівського рішення».
Очевидно, саме тому проблемі лютневих подій 2014-го в Луцьку і було відведено найбільше часу.
З цього приводу Дмитро Чепіжак повідомив, що на вимогу громадськості прокуратура області допитала величезну кількість осіб (зокрема, екс-начальника обласного управління міліції Олександра Терещука й тодішнього голову облдержадміністрації Олександра Башкаленка), проаналізувала відеоматеріали, де зафіксовано штурм адмінбудівлі волинської міліції в лютому 2014-го і застосування правоохоронцями світло-шумових гранат проти мітингарів.
Як і слід було очікувати, нічого сенсаційного прокуратура не віднайшла. Мало того, сказала: міліціонери діяли в рамках законодавства. Ось як пояснив це Дмитро Чепіжак:
– Ми з’ясували, що згідно з документацією, в день штурму працівникам міліції було видано чотири світло-шумові гранати. Проте відомостей, хто конкретно їх отримав, хто дав команду застосувати гранати і хто цю команду виконав, – не встановлено: через відсутність відповідної документації, яка зникла після проникнення мітингарів усередину будівлі. Таким чином дане кримінальне провадження закрите за відсутністю складу злочину.
Так само минулося «легким переляком» і прокурору, який фактично керував переслідуванням євромайданівців, «висмоктуванням із пальця» підстав для відкриття кримінальних проваджень і притягненням до суду тих активістів, які посміли повстати проти режиму Януковича та його прислужників на Волині. Тому на запитання про долю «легендарного» прокурора слідчого відділу Дмитро Чепіжак відповів:
– Цей працівник отримав догану, переведений в інший відділ прокуратури області і наразі підстав для його звільнення не виявлено.
Та й закон про очищення влади, який мав би відсіяти всіх прислужників «злочинного режиму», поки що не дав на Волині жодного результату. Бо перевірка обласної та районних прокуратур досі триває, закінчена вона лише щодо одного працівника і результат дала позитивний (тобто фахівець відповідає всім критеріям для продовження роботи у правоохоронному відомстві).
Зате прозвучали на прес-конференції і більш втішні новини. Зокрема, криміногенна ситуація на Волині – одна з найспокійніших по Україні. За останній період зменшилася кількість навмисних убивств і нанесення тяжких тілесних ушкоджень, поменшало грабежів і покращилися показники розкриття злочинів. Статистика могла би стати ще кращою, якби не зловживання волинянами алкоголем.
– Рівень скоєння злочинів у стані алкогольного сп’яніння на Волині – один із найвищих порівняно з іншими областями. Тому міліція разом із прокуратурою здійснює рейди районами, проводить перевірки, вилучає спирт та алкогольні напої, притягує винних до відповідальності, – зазначив Дмитро Чепіжак.
Продовжує прокуратура боротьбу з наркоторгівлею. Скерована до суду справа щодо торгівлі людьми (більше про цей випадок у ст. «Продам дитину. Ціна договірна»: «ВГ» від 2 квітня ц.р.). А в протидії хабарництву область узагалі дала найкращі показники: загальноукраїнське опитування показало, що рівень корумпованості на Волині знизився (в той час як у всіх інших областях або лишився таким же, або й зріс).
Чимало присутніх у залі скептично сприйняли цю інформацію. Тому Дмитро Чепіжак навів конкретні цифри та факти щодо протидії хабарництву. Прозвучала тут не раз уже озвучена інформація про Центр державного земельного кадастру (порушення мали місце ще у 2011-2013 роках), вкотре «засвітилася» міграційна служби (її фахівці незаконно заволоділи коштами 170 громадян, які оплатили виготовлення документів). До «чорного списку» потрапили також інспектори екологічної служби, котрі під час митного оформлення пропонували за винагороду пришвидшити перевірку товару. Піймалися на корупційних діяннях любомльські міліціонери, серед яких – начальник одного з відділів РВ УМВС.
Цікавилися учасники прес-конференції долею бомбосховища в Ковелі, яке з 300 м кв. «всохлося» аж у десять разів. Із цього приводу Дмитро Чепіжак повідомив, що справу розслідує ковельська міліція, наразі витребовується вся документація, аби з’ясувати, чиї підписи стоять на паперах і хто з чиновників згодом понесе покарання за правопорушення.
Під час розмови журналісти закликали перевірити нафтобази й автозаправки на території Волині, щоб не допустити біди, яка сталася на Київщині (за словами прокурора області, з цього приводу вже надійшли відповідні клопотання як від окремих громадян, так і від громадських організацій).
У розмові з Дмитром Чепіжаком волиняни вкотре висловили занепокоєння незаконним видобутком піску і верхнього шару ґрунту на Ковельщині, оскільки масштаби злочинних промислів набули такого розмаху, що порушники продають украдені надра навіть через оголошення у ЗМІ.
Втім, навряд чи прокуратура зможе «перекрити кисень» піщаним злочинцям. Бо якщо раніше правоохоронні відомства «не помічали» щоденної розробки нелегальних кар’єрів, то тепер навіть не мають повноважень якось протидіяти видобувачам.
– До осені 2014-го працівники прокуратури могла виїхати на місце незаконного видобутку, скласти протокол, скерувати справи до суду. Однак із жовтня закон змінився, і ми не маємо права займатися подібними правопорушеннями, – сказав Дмитро Чепіжак.
Як підтвердилося під час прес-конференції, на недолугості законодавства активно багатіють не лише «королі піщаних кар’єрів», а й поціновувачі «сонячного каменю». Тож на запитання «Волинської газети» про те, чи є успіхи у боротьбі з бурштиновою вакханалією, прокурор області повідомив:
– За останній період скеровано до суду два кримінальних провадження стосовно шести осіб, 14 кримінальних провадженнях наразі розслідуються міліцією та СБУ, визнано речовими доказами 22 одиниці транспорту, 17 мотопомп і два кілограми бурштину. Щодо двох осіб уже відбулося судове слухання, і їх оштрафовано на понад дев’ять тисяч гривень із конфіскацією відповідного знаряддя, – повідомив Дмитро Чепіжак і поспішив додати: порівнявши надприбутки бурштиношукачів і символічний розмір штрафу за видобуток «сонячного каменю», прокуратура вже звернулася у вищі інстанції з пропозицією внести зміни до кримінального кодексу і штрафи від 6 тис. 800 грн до 11 тис. 400 грн замінити більш жорстким покаранням.
Та коли врахувати, що ляльководи бурштинового промислу сидять на печерських пагорбах, то така пропозиція прокуратури якщо й буде почута, то хіба тоді, коли видобувати вже не залишиться чого.
Крім цього, присутніх турбувало, чи правда, що Ковельський міський голова їздить автомобілем, придбаним за кошти, які передбачалися на закупівлю харчування в міські дитсадки, а також цікавило, де сам Дмитро Чепіжак заробив стільки грошей, аби користуватися автомобілем вартістю 100 тис. дол.
Утім гострі питання ніскільки не збентежили Дмитра Миколайовича:
– Так, як користуюся службовим авто марки «Тойота Ленд Крузер». І воно дійсно вартує близько ста тисяч доларів. Однак транспортний засіб був придбаний іще моїми попередниками.
У зв’язку з цим «Волинська газета» поцікавилася: «Чи відомо вам, де перебувають та чим займаються ваші попередники: останній прокурор Волинської області часів Януковича Андрій Парака та обласні прокурори післямайданівського періоду Анатолій Коцура (він, до речі, оскаржував своє звільнення з посади прокурора області, вважаючи його незаконним) і Вадим Максімов (уродженець Криму, який залишив Волинь по-англійськи)?». А також ми запитали у Дмитра Чепіжака, чи доводиться йому спілкуватися з цими колегами, зокрема з робочих питань.
Однак відповідь прокурора області про відсутність будь-якого спілкування зі своїми попередниками (за винятком Вадима Максімова, з яким випало порозмовляти, коли той звільняв крісло для Дмитра Чепіжака) вкотре показала відсутність налагодженої системи співпраці у правоохоронному відомстві України. Тому кожному новопризначеному керівнику доводиться починати роботу або з чистого аркуша, або з підказок давно осілих в області замів. То чи варто за такої системи роботи очікувати швидких та дієвих змін?
Оксана БУБЕНЩИКОВА.
Фото автора.