Одним із пріоритетних напрямків роботи управління є питання економіки природокористування.
Збір та узагальнення інформації про виконання природоохоронних заходів, спрямованих на покращення екологічного стану області, дає можливість проводити аналіз виконання діючих на території області державних та регіональних екологічних програм, надавати відповідну інформацію органам влади та місцевого самоврядування, пропозиції до програм економічного і соціального розвитку області. Завдяки тісній співпраці з податковими та фінансовими органами по питаннях надходження платежів за використання природних ресурсів та надходження коштів до фондів охорони навколишнього природного середовища бюджетів усіх рівнів проводиться підготовка необхідних матеріалів головним розпорядникам коштів для врахування при формуванні видаткової частини відповідних бюджетів з метою їх раціонального спрямування на виконання природоохоронних заходів.
Виконання природоохоронних заходів в області здійснюється у відповідності до діючих державних та регіональних програм екологічного спрямування, серед яких окреме місце займає Регіональна екологічна програма «Екологія 2016-2022», розроблена працівниками відділу.
У 2020 р. програму виконано на 85% завдяки роботі органів влади та органів місцевого самоврядування, які спрямували кошти в сумі 102,5 млн грн на її реалізацію.
Одним із джерел фінансування природоохоронних заходів, визначених бюджетним законодавством, є кошти обласного фонду охорони навколишнього природного середовища (ОНПС), що формується за рахунок сплати екологічного податку та платежів за шкоду заподіяну внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Управлінням екології та природних ресурсів облдержадміністрації, як головним розпорядником коштів обласного фонду ОНПС, щорічно розглядаються пропозиції щодо фінансування природоохоронних заходів із зазначеного фонду. Після розгляду всіх пропозицій на засіданнях постійної комісії обласної ради з питань екології, раціонального використання природних ресурсів, рішеннями сесій Волинської облради, у разі необхідності, вносяться зміни до регіональної екологічної програми та відповідними розпорядженнями голови Волинської обласної державної адміністрації затверджуються Переліки природоохоронних заходів, що фінансуються у відповідному році за рахунок коштів обласного фонду ОНПС.
Кошти обласного фонду ОНПС спрямовуються органам місцевого самоврядування у вигляді субвенції обласного бюджету місцевим бюджетам на виконання природоохоронних заходів. Основною умовою для надання зазначеної субвенції є забезпечення співфінансування з відповідних місцевих бюджетів, у тому числі місцевих фондів в обсязі не менше 30% фінансового ресурсу, необхідного для виконання природоохоронного заходу.
Відповідно до запитів територіальних громад торік її було надано субвенція в сумі 5,5 млн грн, у 2021 р. – майже 6 млн грн.
За рахунок цих коштів виконуються заходи щодо захисту від шкідливої дії вод та ліквідації підтоплення сільгоспугідь та населених пунктів, покращення гідрологічного стану водойм, збереження Шацького поозер’я, виготовлення проектно-кошторисної документації та будівництво очисних споруд та впровадження роздільного збору відходів на території області.
З метою зменшення обсягів утворення відходів та створення інфраструктури поводження з ними розроблено документ державного планування – Регіональний план управління відходами у Волинській області до 2030 року, виконання якого, відповідно до вимог законодавства, покладене на органи влади, місцевого самоврядування та підприємства-утворювачі відходів.
Також здійснюється координація та аналіз виконання програми «Радіаційний захист населення та екологічне оздоровлення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині проведення радіологічного контролю за станом забруднення продуктів харчування, сільськогосподарської та лісогосподарської сировини радіоекологами у 167 населених пунктах нашої області, які знаходяться на території Камінь-Каширської, Любешівської, Маневицької, Прилісненської, Колківської та Сошичненської територіальних громад Камінь-Каширського р-ну.
Робота 9 фахівців-радіоекологів фінансується з державного бюджету (у 2020 р. на заробітну плату виділено кошти в сумі 642,6 тис. грн, у 2021 р. – 784,2 тис. грн).
За 2020 р. спеціалістами досліджено 21268 проб та виявлено перевищення допустимих рівнів вмісту цезію-137 у 57-ти пробах, а саме: у 14 пробах сухих лісових грибів, у 40 пробах свіжих лісових грибів та у 3 пробах молока від корів приватного сектору. Максимальний рівень вмісту цезію-137 виявлено у пробах: сухих грибів – 8400 Бк/кг (с.Гута-Боровенська) при гранично допустимому рівні 2500 Бк/кг; грибів свіжих лісових – 2430 Бк/кг (с. Градиськ) при допустимому рівні – 500 Бк/кг; молока від корів приватного сектору – 112 Бк/л (с. Лобна) при допустимому рівні – 100 Бк/л.
У першому півріччі ц. р. досліджено 9104 проби та виявлено перевищення допустимих рівнів вмісту цезію-137 у 7 пробах сухих лісових грибів та 1 пробі молока. Максимальний рівень вмісту цезію-137 виявлено у пробах, взятих у с. Лобна: для сухих грибів він склав 8080 Бк/кг, для молока –109 Бк/л.
З метою інформування населення облдержадміністрацією на офіційному веб-сайті розміщується інформація про результати радіологічних досліджень, проведених радіологами мережі радіаційного контролю в області, та видано Інформаційний бюлетень «Про стан радіаційної ситуації на території Волинської області та заходи щодо створення належних умов проживання населення на радіоактивно забруднених територіях».