«Читання корони» відбувається на весіллях у громадах Волині та Рівненщини після так званого «викупу» нареченої, її коси чи туфельки.
Про це повідомило Міністество культури та інформаційної політики України.
Зокрема, читець тримає на тарілці квітку з довгою білою стрічкою, яка символізувала довге і щасливе сімейне життя. Під час читання старший сват із озвученням кожного куплету ступає крок у напрямку нареченої. Коли всі куплети прочитано, мати нареченої забирає з тарілки квітку зі стрічкою й чіпляє її молодій під фату, а читець розбиває тарілку на дрібні друзки «на щастя».
Текст «корони» – це напутні слова молодій сім’ї із мудрими життєвими правилами та побажаннями в серйозній і жартівливій формі.
Цей обряд існує донині. Його можна побачити на сучасних весіллях, але кількість куплетів сучасної «Корони» скоротилася. Тексти змінюються кожним поколінням, додаються сучасні терміни й актуальні сюжети.
Текст корони є цінністю кожного весілля на рівні фото та відеоматеріалів, своєрідною «весільною грамотою», яка залишається у сімейному архіві. Переписані тексти зберігаються у родинах як реліквія й передаються від покоління до покоління. Таким чином передаються й знання, пов’язані з цим весільним обрядом.
Варто зазначити, що «Корона» побутує на теренах Волинської області у селах:
Мишів, Іванівка, Соснина, Менчичі, Древині, Лугове, Долинка,селище Іваничі Іваничівської громади;
Жашковичі, Радовичі Павлівської громади;
Овадне, Свійчів, Красностав, Верба, Сусваль, Галинівка Оваднівської громади;
Зимне, Шистів, Горичів, Володимирівка, Когильне, Фалемичі, Поничів, Льотниче, Отрівок, Бубнів, Маркостав, Селець, Чесний Хрест, Хмелівка, Хмелів, Житані, Хворостів, Бобичі, Хобултова, Микуличі, Бегета, Марія-Воля, РуснівЗимнівської громади;
Рогожани, Ізов, Амбуків, Чорників, Лудин, П’ятидні, Хрипаличі, Пархоменкове, Стенжаричі, Зоря, Ворчин, Турівка, Залужжя, Микитичі, Коритниця, ХотячівУстилузької громади;
Новосілки, Заріччя, Суходоли, м. Володимир Володимирської громади.
Відтепер місцеві громади мають вжити заходів щодо врахування рекомендацій та пропозицій Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини при МКІП, аби зберегти цей обряд.
Наш кор.
Фото з відкритих джерел.