Ще годинник не показав 9-ї, як неподалік полігону для складування твердих побутових відходів, що у с. Брище Луцького р-ну, у п’ятницю, 19 квітня, було людно. Транспорт (великі автобуси та менші «Газелі») прибував. Вистачало й легкових авто всіляких марок. Товариство – поважне, проте не в ділових костюмах із краватками, а вбране по-робочому в рукавичках для садівництва. 13 га поля, 70 тис. саджанців і 500 учасників. Отак проходила акція «За чисте довкілля», в рамках котрої коло брищенського сміттєзвалища висаджували дерева.
До справи взялися представники влади, посадовці, чиновники та журналісти. Хвойні садили працівники облдержадміністрації, облради, Луцької міської ради та Луцької райдержадміністрації, а також лісівники й журналісти. Задля доброго діла всі справи відклали перший заступник голови облдержадміністрації Олександр Башкаленко, заступники голови облдержадміністрації Віталій Карпюк та Сергій Ющак, заступник голови облради Валентин Вітер, Луцький міський голова Микола Романюк, секретар Луцької міської ради Григорій Пустовіт та чимало інших.
Варто зауважити, що цьогорічна акція – особливо масштабна. Якщо у 2011-му висадили 4 тис. дерев, а в 2012-му – 7 тис, то 2013-го – 70 тис. Попри великий обсяг робіт, перший заступник голови облдержадміністрації знайшов час, аби поспілкуватися із журналістами. Розповів не лише про висадку дерев, а про комплекс заходів, що стосуються наведення благоустрою на території Волині.
– Не варто розцінювати цю акцію, як звичайну посадку лісу, – підкреслив Олександр Башкаленко. – Не може бути так, що до прибирання, наведення благоустрою чи висадки дерев стають за вказівкою. Це – системна робота, котрою займаємося четвертий рік. Щоразу, коли стає по-весняному тепло, беремося за діло. В першу чергу упорядковуємо кладовища. Сьогодні на території Волині немає жодного невпорядкованого цвинтаря. Вже два роки напередодні Великодня виділяємо з обласного бюджету кошти на облаштування під’їзних доріг до кладовищ. Цього разу на відповідні цілі знайшли майже шість із половиною мільйонів. У 2012-му вдалося повністю облагородити меморіальні комплекси. Наступний крок – програма «Чисте довкілля», котрій дали життя три роки тому. В усіх населених пунктах, де є сміттєзвалища, за п’ять років відгородимо ті об’єкти зеленими насадженнями.
Наголосив Олександр Костянтинович, що день довкілля – не політична акція, а швидше благородна справа.
– Якби двадцять років тому довкола сміттєзвалищ насадили такі буферні зелені зони, то сьогодні ми б не мали непростої екологічної ситуації, – сказав Віталій Карпюк. – Окрім брищенського об’єкта, відповідну смугу насадять коло ковельського ветсанзаводу. Правда, там складніше працюватиметься, бо місцевість – болотиста. Загалом в області тридцять гектарів лісових насаджень створено саме у дні довкілля. І це – хороший результат. Тим паче, що ніхто нікого не змушує.
На ділянці, де працювали активісти, кілька років тому було сміттєзвалище. Згодом його рекультивували. Нині висадили хвойні деревця. Одначе цього замало, аби вирішити проблему. Вихід – запуск у дію сміттєсортувального цеху.
– Зрозуміло, що полігон створює незручності для мешканців Брища, – зауважив Микола Романюк. – Ми повинні докласти максимум зусиль, аби зменшити незручності для жителів села. Завдання, котре ставили кілька років тому: обсадити сміттєзвалище лісом. Минулоріч цим займалися. Цьогоріч продовжуємо роботу. Але головне – зробити все, аби згодом це сміттєзвалище вдалося законсервувати. Сьогодні гостро стоїть наступна проблема: ресурсу залишилося на два роки. Отримали згоду районної та селищної рад на збільшення території сміттєзвалища, тож зараз оформляємо документи на розширення. Окрім того, вже готове сміттєсортувальне обладнання. Тому, якщо все буде добре, цього року зможемо відкрити сміттєсортувальний цех.
Щоправда, мешканці Брища головною проблемою вважають не стільки полігон, де складують відходи, котрі звозять із обласного центру, а відсутність транспортного сполучення. Тож поки посадовці висаджували дерева, жителі нагадали їм: до села взагалі не курсує рейсовий автобус. Аби дістатися Луцька, необхідно подолати понад 2 км шляху пішки до траси. Причина – з початку квітня перевізник відмовився виходити на маршрут. Одначе не встигли учасники акції впоратися із фронтом робіт, як мешканцям Брища повідомили: договір із новим перевізником укладено, автобус їздитиме найближчими днями.
Відтак однією доброю справою – створенням буферної зони довкола сміттєзвалища – не обмежилися. До речі, вже радують око ділянки, засаджені минулими роками. Там, як запевнили лісівники, хвойні деревця досить добре прийнялися й навіть не потребують підсадки. Якщо приймуться і цьогорічні саджанці, то невдовзі сміттєзвалище не виднітиметься на горизонті Брища.
Світлана ГОЛОВАЧУК.