Забута історія візиту Міністра МВС на Волинь

17 вересня виповниться 85 років від початку сталінської окупації Волині та інших західноукраїнських областей, яка в 1939 р. відбувалася на підставі таємного договору між нацистським третім рейхом і більшовицьким ссср та подавалася як «возз’єднання єдинокровних братів-українців». Але проти них боролися як українці, так і поляки.

«Перші совєти» не передбачали, що затримаються на наших землях менше 2 років. І що проти них боротимуться як українські патріоти, так і польські. Одним із останніх був екс-міністр внутрішніх справ Другої Речі Посполитої Кирил Ратайські, який у міжвоєнний період відвідував м. Луцьк.

Він народився 3 березня 1875 р. у с. Залєсьє Вєльке, що тоді входило до Німецької імперії. Закінчив середню школу в м. Познані, отримав диплом юриста в Берлінському університеті, працював судовим секретарем у м. Торгау. Потім працював адвокатом, а згодом повернувся в м. Познань.

Кирил Ратайські був впливовою та авторитетною людиною, тому у січні 1919 року він став посланцем Верховної народної ради до Польського національного комітету в Парижі.  Його призначали  мером Познані між 1922 і 1924 роками та знову між 1925 і 1934 роками, а також Міністром внутрішніх справ Другої Речі Посполитої у 1924-1925 рр. Саме в цей період він і відвідав Волинь, центром воєводства якої було м. Луцьк.

Кирил Ратайські

У вересні 1939 року він знову став мером Познані, а на початку 1940 року був депортований до окупованої третім рейхом Польщі. Але боротьби не припинив: з 3 грудня 1940 року до 5 серпня 1942 року він був першим керівником Канцелярії делегата Польського уряду в екзилі. Пішов з посади за станом здоров’я.  

Загинув 19 жовтня 1942 року від рук гітлерівських окупантів.

Поруч із ним на архівному фото  тодішній Волинський воєвода генерал Каетан Ольшевські, а також його заступник Станіслав Сєдлєцкі, які зустрічали високого гостя на належному рівні.

І якщо про віце-воєводу наразі відомо мало, то генерал Ольшевські прожив гідне життя патріота і воїна.

візит Міністра МВС на Волинь

Він не змирився з нацистською окупацією Польщі і був убитий окупантами в м. Варшаві 20 серпня 1944 р. під час антигітлерівського повстання.

Тому ні гітлерівцям 1 вересня, ні «братам зі сходу» ні 17 вересня 1939 р., ні пізніше і навіть зараз ніколи не вдасться поневолити волелюбну Волинь.

Сергій ШРАМЧУК.

На фото з архіву та «Вікіпедії»: міністр МВС Другої Речі Посполитої Кирил Ратайські з воєводою та віце-воєводою в м. Луцьку; Кирил Ратайські незадовго до загибелі; воєвода Каетан Ратайські під час антигітлерівського постання в Варшаві.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *