Чому повітряний кордон із Євросоюзом у Західній Україні перетворився на прохідну без вахтера?
Біля с. Стретувка округу Міхайловіце на сході Словаччини через густий туман 11 листопада ц. р. упав на землю та розбився український гелікоптер «Мі-2». На його борту могли бути контрабандисти або ж нелегальні мігранти. В усякому випадку, нашого земляка-льотчика, який намагався прослизнути повітряним шляхом в Євросоюз, уже визначили за слов’янською зовнішністю. Інші 6 обгорілих трупів нагадують представників Азії, причому, серед них є не лише чоловіки, але й жінки.
Прес-служба Укрдержприкордонслужби пояснила, що «на напрямку населених пунктів Ужгород (Україна) і Вишнє-Німецьке (Словаччина) прикордонний наряд в умовах складної видимості на слух зафіксував шум двигуна невпізнаного літального апарату: ця інформація одразу була передана підрозділам Збройних сил України та колегам зі Словаччини». А згодом за 35 км від словацько-українського кордону було знайдено уламки гелікоптера, виготовленого ще в СССР у 60-ті роки минулого століття.
Міністр внутрішніх справ Словаччини Роберт Каліняк, розповідаючи про перші результати розслідування, пояснив, що пілот «зробив небезпечні маневри, особливо коли за умов дуже поганої погоди летів низько, та безпосередня причина аварії, звичайно, в цей момент усе ще невідома і підлягатиме розслідуванню».
Чи буде якийсь реальний результат, сказати наразі важко. Тим паче, що після удару об землю гвинтокрил спалахнув, а 600 л пального, що були в баку, перетворили його на згарище. Але всі попередні випадки засвідчували: ніхто не знаходить справжніх організаторів підпільних авіаперельотів, а тому, втрачаючи техніку і пілотів, знову беруться за надприбутковий бізнес.
Варто нагадати, що в серпні в Нижньому Грушові (Словаччина) здійснив аварійну посадку легкомоторний літак із українськими розпізнавальними знаками. Пілот устиг утекти, залишивши на місці приземлення і крилату машину, і величезну партію контрабандних цигарок. Його досі не арештовано, власника літака – не встановлено.
Аналогічні авіакатастрофи були і на Волині. Кілька років тому на Ковельщині розбився напакований білоруським тютюном «Ан-2», унаслідок чого загинув молодий волинянин та пілот із Одещини. На початку нинішнього року біля Луцька посеред ночі упав на землю ще один «кукурудзник»: він також був ущент наповнений білоруськими цигарками, а в обгорілих трупах згодом ідентифікували льотчиків-поляків. Коли тіла відправили додому, ніхто не повідомляв. Так само ні українські, ні польські, ні білоруські правоохоронці не доповіли про результати розслідування порушених за цими фактами кримінальних справ, особливо – в частині встановлення організаторів та спільників нелегального постачання в ЄС контрабандних цигарок. Про що казати, коли навіть не ясно, хто купував літаки і хто платив зарплату загиблим льотчикам?!
В усякому випадку, влада Словаччини після падіння «Мі-2» вирішила запровадити на кордоні з Україною потужну систему Протиповітряної оборони, яка допоможе збивати всі невпізнані літальні апарати. Схоже, що невдовзі батареї ППО будуть розміщені і на українсько-польському кордоні з боку Люблінського воєводства. Та й амністований західними політиками глава Білорусі Аляксандр Лукашенка, вочевидь, встановить систему ППО не лише на лінії розмежування з Литвою, але й на півдні Брестської області.
Так що долітається ще не один контрабандист…
Роман УСТИМЧУК.
На фото: залишки «Ан-2» у с. Промінь.