Без категорії

«Земляки»: підсумки редакційного конкурсу

«Волинська газета» запропонувала школярам спробувати журналістського хліба й побачити небачене в життєвих долях тих, хто поруч – земляках. З такою ідеєю у квітні стартував творчий конкурс «Земляки: відомі особистості в історії чи сучасності мого населеного пункту», який редакція проводила за підтримки управління освіти, науки та молоді Волинської облдержадміністрації. А напередодні нашого професійного свята – Дня журналіста – представники творчого колективу «Волинської газети» вручили відзнаки переможцям. Хтозна, можливо, серед юних авторів – наші завтрашні колеги?..
Ентузіазм, з яким волинські школярі брали участь у цьому конкурсі, переконав: ми не прогадали. І в цьому випадку – таки вбили два славнозвісних зайці! Бо, по-перше, дали змогу талановитій молоді проявити себе (можливо, для когось перемога чи участь стає перепусткою до здобуття омріяної професії). А по-друге – отримали кілька десятків надзвичайно цікавих розповідей про відомих і маловідомих волинян. Не обмежували учасників у фантазії, намагалися не ставити жорстких вимог, щоби дати волю для справді творчого пошуку: хтось писав про людей, які відіграли знакову роль в історії Волині, хтось – про успішних сучасників (акторку, художника, вчителя, сивочолого повстанця, вуличного музиканта і навіть народного депутата…), а хтось – про дідуся чи тата. Компетентне журі на чолі із заслуженим журналістом України, головним редактором «Волинської газети» Володимиром Данилюком визначило переможців. Отож, 1 місце здобула учениця 8-го кл. НВК І-ІІІ ступенів с. Самари-Оріхові Ратнівського р-ну Оксана Октисюк (робота «Син глибинки», керівник проекту – вчитель Тетяна Октисюк); 2 місце – учениця 10-В кл. Луцького НВК ЗОШ І-ІІІ ступенів – правознавчий ліцей із посиленою фізичною підготовкою Луцької міської ради Ірина Войтович (робота «Мрія звичайного героя», керівник проекту – вчитель Тетяна Долонська); 3 місце – учениця ЗОШ І-ІІІ ступенів с. Липини Луцького р-ну Діана Якимчук (робота «Без роду немає народу», керівник проекту – вчитель Олеся Левчук). Окрім того, за ґрунтовну роботу про долю в’язня сталінських таборів, шевченкознавця Миколи Куделі журі відзначило ученицю 11-А класу школи №26 Вікторію Бортнік (керівник проекту вчитель Ляля Байло). 
У будь-якому випадку (з перемогою чи без неї) учнівська праця не була марною: віримо, що змусили вас оглянутися довкола, дали змогу здивувати світ і стати на сходинку вище на шляху до життєвих успіху. Кожна з конкурсних робіт згодом буде опублікована на сторінках «Волинської газети», тож упродовж року шукайте і впізнавайте героїв своїх досліджень на шпальтах нашого видання – під рубрикою «Земляки». Крім грамот, пам’ятних призів, переможці та вчителі отримають в подарунок передплату «Волинської газети» на наступне півріччя. 
Редколегія.
Там, де починається Україна
«Не пишіть про нас «на краю світа», напишіть «там, де починається Україна». Бо комусь тут кінець, а нам – початок!» – просила вчителька із далекого с. Самари-Оріхові Ратнівського р-ну Валентина Октисюк, мама героя найкращої творчої роботи. 
Так склалося, що і в автора роботи, котра зайняла І місце, восьмикласниці Оксани Октисюк, і в керівника проекту, вчительки української мови та літератури Тетяни Октисюк, і в головного героя журналістського дослідження, їхнього земляка Андрія Октисюка, – однакові прізвища. Але єднає всіх не рідна кров, а рідна земля. Оксана вразила ідеєю, бо написала про вчорашнього учня із сусіднього хутора (маленьке село Березники Самари-Оріхівської сільради, досі іменують хутором), сина вчительки початкових класів, який зі студентської лави захопився громадською діяльністю, подорожує світом, є політичним аналітиком поважної міжнародної структури, членом Європейського молодіжного парламенту, членом громради при Міністерстві закордонних справ і має ще багато-багато різних професійних захоплень. Приклад Андрія надихає малих школярів із невеличкого села йти до вершин і долати «хутірські» стереотипи.
«Пам’ятайте: залишайтеся собою у будь-якій ситуації. Тепер не модно бути однаковими», – наказувала директор школи Євгенія Халамай своїм учням під час лінійки на честь прощання зі школою. Нині у Самарах-Оріхових навчається дві сотні школярів, а був час, коли тут науку здобувало й до півтисячі дітлахів. Однак не кількістю, а якістю вражають сільські учні. Здобувають перемоги навіть на республіканських олімпах і залюбки беруть участь у різних конкурсах. Ідейний натхненник цієї перемоги – Тетяна Октисюк, досвідчений учитель української мови та літературі. Колеги про неї кажуть: енергійнішої в школі нема, і творча, і співуча, і товариська. А Оксанка Октисюк зізнається: це її перша вагома перемога. Дівчинка – дуже скромна, тиха, але старанна учениця. Сама щиро здивувалася успіхам свого земляка і змогла здивувати професійних журналістів. 
Поговори зі мною, тату
Ліцеїстка Ірина Войтович героєм свого твору обрала рідну людину. Дзвінок татові на Схід – у такій цікавій формі школярка подала розповідь, зуміла побачити особливе у буденному і здобула друге місце!
Свято Останнього дзвоника було особливо зворушливим та бентежним і для учнів Луцького правознавчого ліцею з посиленою фізичною підготовкою. Цьогоріч, як відзначив директор навчального закладу Анатолій Дудич, у дорослий світ вирушають 106 випускників. Ось вони – стрункі, підтягнені, у ліцеїстсько-військових формах, в очах – і радість, і смуток одночасно. А зовсім поряд – першокласники, у вишиванках, із квітами, зі щирими дитячими посмішками, адже попереду в них – ще стільки цікавого. І всі разом застигли у скорботі, вшановуючи пам’ять усіх полеглих на Сході країни Героїв.
На свято до ліцеїстів завітали і поважні гості, серед котрих – заступник начальника управління УМВС України у Волинській області Олександр Поліщук. Він привітав випускників, для котрих – це справді останній дзвоник у школі, побажав, перш за все, усім такого довгожданого миру. По-особливому сприймають ці слова ті школярі, батьки яких захищають свободу України зі зброєю в руках там, на Сході. Як ось – учениця 10-В кл. Іринка Войтович, тато якої перебуває нині на Донбасі, але уже в червні має повернутися додому, до мирного життя. Саме це і підштовхнуло дівчину долучитися до участі в обласному творчому конкурсі для молоді, зініційованому «Волинською газетою». Робота Ірини Войтович «Мрія звичайного героя» серед десятків творчих проб пера з різних куточків області здобула почесне друге місце. Допомагала талановитій школярці підготуватися її наставник, учителька української мови та літератури Тетяна Долонська. На шкільному святі вони отримали грамоти «Волинської газети» та управління освіти, науки та молоді облдержадміністрації, а Іринка – ще й невеликий подарунок. 
Оплески для Діани
До загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. с. Липини, що у Луцькому р-ні, поспішають школярики. В руках у кожного – квіти, а за плечима замість важких ранців, здається, виросли крила. Сьогодні останній дзвоник: «Прощавай, школо! Привіт, канікулам!» Їх із нетерпінням чекають не тільки школярі, а й учителі. 
…У кабінеті директора – стихійна нарада. Голова Луцької райради Олексій Гвоздецький, селищний голова Богдан Гусак, настоятель Свято-Троїцького храму УПЦ КП отець Миколай і директор Валентина Коменда радять раду, як перекрити дах та замінити старі вікна на євро. Так що доки одні відпочиватимуть, інші мають подбати про ремонт альма-матер.
Перед школою зібралися учні, яких у школі – 354. Десь серед них і бронзовий переможець конкурсу «Волинської газети» Діана Якимчук та її керівник вчитель української мови і літератури Олеся Левчук із роботою про родину Бондарчуків із с. Романів. Вглядаюся в обличчя, пробуючи розпізнати героїв «Волинської газети», та всі очі променяться радістю і світлом. Тут кожен може бути нашим переможцем. Директор школи називає і називає прізвища найстаранніших: другокласники Вікторія Лебедь, Максимко Наумюк, Аліна Сидорук, Станіслав Ромашко, Софія Черенюк, третьокласниця Юля Гетій… Дуже багато дітей у вишиванках… Серед відзначених похвальною грамотою виявилася і переможниця конкурсу «Земляки: відомі особистості в історії чи сучасності мого населеного пункту» десятикласниця Діана Якимчук… 
А коли всі похвальні листи було вручено, настає час знову викликати на червону доріжку одну з найсумлінніших учениць – Діанку Якимчук. Вона чесно виборола ІІІ місце у вельми напруженій боротьбі. Вручаючи грамоту і подарунок Діані та її керівнику Олесі Сергіївні, передаємо вітання від редколегії часопису «Волинська газета» та управління освіти, науки та молоді облдержадміністрації, персонально від усіх членів журі. Рідна школа вітає оплесками!
Вчитися у Куделі
Учениця 11-А класу Луцького НВК №26 Вікторія Бортник за роботу «Я щиро вірив: усе переживу і повернусь на Україну» (за мемуарами Миколи Куделі «Пекло Колими»), вийшла за рамки журналістського дослідження, тож і отримала особливу нагороду – за активну участь у конкурсі. 
Твір по-особливому вразив – глибиною дослідження й актуальністю обраної теми. Незламний патріот із с. Буяни Луцького р-ну до останніх днів життя був справжнім сином України. Для нас, сучасників, то приклад, як самовіддано любити свою землю. У Буянах народилася і Ляля Байло – вчителька української мови та літератури, класний керівник Вікторії. Саме у Лялі Вадимівни й виникла ідея підготувати дослідження. А зважаючи на те, що Вікторія – відповідальна, працьовита і дуже талановита дівчинка (вона, до слова, закінчила школу зі срібною медаллю), то довго думати, з ким саме працювати, не доводилося.
«Ми з Вікою перечитали книгу «Пекло Колими», неодноразово обговорювали це. Колись, у юні літа, я брала інтерв’ю у Микола Павловича. А коли повернулася з Донеччини (там Ляля Вадимівна прожила 16 років), то усвідомила, що доля талановитого земляка ще зовсім не досліджена. Тож тепер над цим працюємо. Це вже не перше дослідження про шевченкознавця з Буянів, котре готуємо спільно з учнями нашої школи», – каже Ляля Байло. 
Грамота, цінний подарунок, оплески… Це стало справжнім визнанням для юної шанувальниці Миколи Куделі та її досвідченої наставниці.
Олена ЛІВІЦЬКА, 
Наталія ГЛАВНІЧЕК.
Сергій ЦЮРИЦЬ, 
Світлана ДУМСЬКА, 
На фото авторів: Тетяна, Оксана та Валентина Октисюки із с. Самари-Оріхове; горохівчанка Ірина Войтович; Сергій Цюриць вручає грамоту Діані Якимчук; Вікторія Бортнік та вчителька Ляля Байло.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *