Луцьк – не Врадіївка. З такої тези розпочав прес-конференцію начальник УМВСУ у Волинській області Олександр Терещук. Зачепив дражливу тему неспроста, адже наприкінці липня у Луцьку сталося зґвалтування. Щоправда, волинські правоохоронці виконали притаманну їм роль – затримали злочинця.
– Я особисто засуджую, що працівники міліції вчинили у Врадіївці, – наголосив Олександр Терещук. – Ніхто нікому не дає права бити й ґвалтувати. Одначе реакція на такі дії має бути адекватною, тому те, що міністр звільнив 14 працівників міліції, зокрема й посадовців, – правильно.
Ще одна проблема, яка випливла в результаті врадіїівських подій, – знущання правоохоронців над затриманими, аби вибити необхідні покази. Головний міліціонер краю не став категорично заперечувати існування відповідної хвороби у лавах міліції загалом, одначе запевнив: на Волині такого немає.
– Пам’ятаю випадки у Святошинському та Васильківському районах (Києва, – авт.), де купка людей штурмувала райвідділи міліції. Кажуть: міліціонери б’ють. Але вони – представники того ж соціуму. Вони – не з космосу прилітають і стають до роботи. Вони – одні з нас. Чи може трапитися таке на Волині? От нещодавно повідомили: буцімто в Шацькому районі двоє беркутівців побили громадянина й поламали йому ребра. Я виїхав на місце події, почав розбиратися. Громадянин – на крок від смерті, адже у нього пробито легеню. Виявилося, що працівники міліції дійсно були причетні, але… Цей громадянин бешкетував у одному з барів. Беркутівці вивели його на вулицю. Чоловік став просити, аби відпустили додому, де на нього чекали дружина й діти. Відпустили. Далі ж, а відеокамера це зафіксувала, громадянин чомусь зав’язав посеред вулиці суперечку із двома невідомими, які 10 хвилин його били. Він же нічого не пам’ятає – лише міліціонерів. Через дві доби було встановлено, що насправді чоловіка покалічили двоє мешканців Володимира-Волинського. Їх затримано, й правоохоронці проводять слідчі дії. А правозахисники кажуть: катують. Де? Коли? Скажіть – і я одразу виїду й буду розбиратися!
Не перебуває на волі й ґвалтівник, котрий 29 липня поглумився над 34-літньою лучанкою. Випадок – далеко не врадіївський, одначе доволі показовий. Виявляється, близько першої години ночі жінка вийшла з одного з будинків неподалік 15-ї школи, що в Луцьку. Мешканка обласного центру Волині гостювала в подруги. Засиділася, певно, бо давно не бачилися: працювала на тимчасових роботах у Польщі. Одначе таксі викликати не стала, а пішла у напрямку центру міста. Дорогою познайомилася із чоловіком. Удвох вони купили пива та цигарок у кіоску й пішли спілкуватися на території 15-ї школи.
– Вони трохи посиділи на лавці, а далі чоловік потягнув жінку до гаражів, – розповів деталі Олександр Терещук. – Стала чинити опір. Тоді мужчина побив і зґвалтував. Подумав, що мертва й, аби приховати злочин, інсценізував напад: кілька разів штрикнув ножем у живіт, груди та лице, а також забрав два мобільних телефони.
Жінка невдовзі прийшла до тями й змогла дістатися до подруги, у якої й гостювала кілька годин тому. Та викликала швидку, а лікарі повідомили про злочин міліціонерам.
– Особу зловмисника встановили буквально за півтори години, – зауважив начальник УМВСУ у Волинській області. – На його пошуки кинули всі сили й за дві години затримали. Це – уродженець Рожищенського району, який раніше притягувався до відповідальності за грабежі, розбійні напади й інші злочини. Півтора місяця тому він звільнився із місць позбавлення волі.
Постраждалу одразу доправили до лікарні. Вона жива, перебуває у тяжкому, але стабільному стані. Ґвалтівник утримується в слідчому ізоляторі. Проти нього порушено кримінальне провадження.
Одначе подібні злочини, хоча й викликають чималий резонанс у суспільстві, одначе – радше виняток, аніж закономірність. На цьому наголошують правоохоронці й підкріплюють свої слова статистичними даними. Мовляв, у 2013 р. на Волині зареєстровано 15 випадків, та 9 із них… не підтвердилися.
Повідомив Олександр Терещук і про те, що міліціонери області нещодавно прикрили канал постачання на терени краю сильнодіючих наркотичних лікарських засобів, котрі у аптечній мережі придбати вільно нереально. Буцімто міліціонери помітили, що останнім часом чорний ринок Волині перенаситився лікарськими наркотичними препаратами, забороненими в Україні. Виявилося, що замовляли їх через Інтернет із Кривого Рога. Найближчим часом справу передадуть до суду.
А от пограбування ювелірних магазинів, що мали місце в Луцьку кілька тижнів тому, не розкриті. Зокрема у ТЦ «Ювант», де коштовностей зловмисники винесли на доволі великі суми. Правда, конкретну цифру Олександр Терещук відмовився називати, аргументуючи свою мовчанку таємницею слідства.
– Хочу наголосити, що власники ювелірних крамниць також мають бути більш пильними, – підкреслив пан Терещук. – У тому ж «Юванті» відео не працювало, освітлення погане, вхідні двері запросто можна відтиснути. Звісно, це не знімає вини зі злочинців, але…
Жодних новин у волинських міліціонерів і щодо підпалів авто місцевих політиків та бізнесменів. Нагадаємо, що «постраждали» транспортні засоби володимир-волинського магната Сергія Ковальчука, підприємця з обласного центру Сергія Були та депутатів Луцької міської ради Андрія Козюри і Сергія Григоренка.
– Ми не знайшли зловмисників, – зізнався Олександр Терещук. – Працюємо в цьому напрямку. Щодо однієї справи, то є підозрювані, але затримувати їх поки не можемо. А от щодо підпалу Сергія Ковальчука, то ті, хто це зробив, отримали конкретні терміни покарання. Депутати? Там немає запитань, одначе не тому, що справа стосується обранців.
Натомість самі депутати пов’язують факти марнування їхнього майна із власною політичною діяльністю.
Укотре наголосив начальник УМВСУ у Волинській області на тому, що зростає кількість шахрайств. Тому він радить не вірити в жодні обіцянки (смс-акції та інше) й не перераховувати гроші. Коли ж телефонують буцімто із міліції й повідомляють: із рідними щось трапилося, але все можна владнати за конкретну суму, найкращий вихід – звернутися до правоохоронців.
Світлана ГОЛОВАЧУК.
Фото автора.