Житло – молодим

Новоселами вже цього року додатково стануть не тільки ковельчани, але й мешканці інших міст та сіл Волині!

Волинь – лідер в Україні з реалізації житла за державними програмами. Серед таких «Власний дім» – для селян, «Доступне житло» – для городян. Є програми, якими надаються пільгові кредити для придбання оселі. Та й соціально незахищені верстви населення без уваги не лишаються.
Проте є в області проблемні об’єкти. Йдеться про сумнозвісний довгобуд на вул. Ватутіна, що в Ковелі. Зведення багатоповерхівки розпочалося ще 2007-го. Вона мала забезпечити квартирами молоді родини. А допомогти із придбанням дороговартісних осель пообіцяв «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву».
До пори до часу все йшло добре. Люди в ролі інвесторів справно платили гроші (для того побрали в банках кредити), а на вул. Ватутіна росла багатоповерхівка, котру зводила столична фірма, найнята Держфондом.
Проте ситуація кардинально змінилася 2010-го. Виконавець робіт безслідно зник. І не просто зник – прихопив десятки мільйонів, які ковельчани перерахували на спорудження своїх квартир.
Отож, справою столичних фірмачів займалися правоохоронці. Щодо не чистих на руку бізнесменів порушили кримінальні справи. Відбулися суди. Є інформація, що частина винних уже відбуває покарання. От тільки ковельчанам від того легше не стало. Бо в обіцяному 85-квартирному будинку навіть половини робіт не виконано.
Відтак у липні, почувши про візит на Волинь віце-прем’єр-міністра України Олександра Вілкула, супроводжувати котрого мали перші керівники області голова облдержадміністрації Борис Клімчук та голова облради Володимир Войтович, ковельчани прибули до Луцька поділитися своїм болем.
– Спершу ми хотіли влаштувати тут пікет, – звертаючись до поважної делегації, зізналися ошукані інвестори. – Проте не хотіли псувати настрою тим, хто нині став новоселом (того дня сертифікати і ключі від квартир отримали луцькі родини, котрі за державними програмами придбали житло у ПрАТ «ЛДБК», – авт.). Але ми просимо, навіть вимагаємо чіткої і чесної відповіді: коли нарешті крига скресне на вулиці Ватутіна? Коли там відновлять будівельні роботи? Роками чекати обіцяного житла ми вже просто втомилися.
Як виявилося, Олександр Вілкул знає про ситуацію в Ковелі. Адже загалом в Україні п’ять таких споруд, що зводилися за допомогою «Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву», однак зараз стоять «заморожені».
– Це не вина Фонду чи уряду. Це питання кримінальної відповідальності тих, хто взяв зобов’язання здійснювати будівельні роботи. Однак ми тримаємо ситуацію на контролі і шукаємо джерела фінансування цих проблемних об’єктів.
– Потерпіть, ковельчани. Ще трохи потерпіть, – попросив тоді у своїх земляків Борис Клімчук, який сам родом із Ковельщини, а своє перше житло придбав саме в Місті залізничників.
Можливо, тоді – в день візиту – скептики розцінили слова високопосадовців як чергову обіцянку. Проте вже за тиждень, а точніше – минулої п’ятниці, Борис Клімчук під час селекторної наради говорив із Олександром Вілкулом про те, аби з понеділка на ватутінському довгобуді стала до роботи будівельна бригада.
Директор департаменту житлово-комунального господарства та будівництва облдержадміністрації Юрій Куц із цього приводу розповів:
– Основним розпорядником коштів там зараз виступає департамент облдержадміністрації. Торік на будівельні роботи в Ковелі з бюджету було виділено кошти, завдяки яким у частині квартир ми зробили штукатурку й заливку підлоги. Зараз у першій блок-секції лишається дві квартири на першому поверсі заштукатурити, залити підлогу, забезпечити благоустрій та забезпечити опаленням, – каже Юрій Іванович. –  Друга секція (де також має бути 30 квартир) зведена лише наполовину й поки не фінансується, хоча інвестори там є. А третя секція (на 25 квартир) – це всього-на-всього фундамент. Відтак вона ще не розподілена.
Зараз департамент ЖКГ та будівництва ставить питання, щоби інтенсивно попрацювати й за достатнього фінансування здати до кінця року першу блок-секцію, а другу добудувати, накрити і, якщо вдасться, встановити в оселях вікна.
– Забезпечивши відповідну інфраструктуру на двох зданих об’єктах (мається на увазі благоустрій, електромережі, водо- і газопостачання, каналізація), ми тим самим зможемо здешевити житло третьої блок-секції, – зазначає керівник, – і таким чином привабити сюди інвестора та зацікавити потенційних покупців.
За підрахунками розпорядника коштів, для завершення робіт у так званій першій черзі знадобиться 879 тис. грн, заборгованих минулоріч, та в межах шести мільйонів на рік нинішній. А загалом аби здати в експлуатацію довгобуд, потрібно 22-23 млн грн.
Якщо врахувати, що віце-прем’єр пообіцяв 45 млн грн на проблемні об’єкти, які в п’яти областях зводилися завдяки Держфонду сприяння молодіжному будівництву, то довгобуд на Ватутіна має непогану перспективу. 
У контексті розвитку цієї програми у Донецьку 25 липня відбулося виїзне засідання колегії Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. На ньому головував Перший віце-прем’єр-міністр України Олександр Вілкул, а в роботі взяли участь профільний міністр Геннадій Темник та директор Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» Леонід Рисухін. 
Під час роботи колегії урочисто введено в експлуатацію будинок, зведений у рамках реалізації державних програм забезпечення населення доступним житлом.
Цей будинок, як повідомила прес-служба Донецької облдержадміністрації, є частиною житлового комплексу «Молодіжний», який будується в рамках державних програм доступного житла. 
Із 72-х родин, які стали новоселами, 61 сім’я скористалася пільговим молодіжним кредитом (тобто кредит видається під 3% річних на період до 30 років), а 11 родин купили квартири за державною програмою здешевлення іпотечних кредитів (тобто кредит громадянам надається терміном на 15 років під фактично 3% річних; максимальна ставка по кредиту – 16%, із яких 13% компенсує держава).
До речі, з метою здешевлення вартості квартир Уряд надає допомогу забудовникам. Зокрема під зведення і цього житлового кварталу, й багатьох інших будинків, безкоштовно виділена земельна ділянка, а за рахунок місцевого бюджету до будівельного майданчика  було підведено зовнішні комунікації. Зокрема лінії електропередач, водопровідна система (тепле і холодне водопостачання), каналізація.
Олександр Вілкул особливо зазначив, що програми із забезпечення громадян доступним житлом не тільки вирішують «квартирне питання» українців, а й стимулюють розвиток будівельної індустрії та суміжних галузей української економіки. Одне робоче місце в будівельній галузі створює ще 5 у суміжних. Крім того, дозволяють збільшити обсяги використання будматеріалів від вітчизняного виробника.
Варто наголосити, що крім програми доступного житла, на Волині успішно розвивається й цільова програма підтримки індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім». За І півріччя 2013 р. на її фінансування спрямовано з бюджетів усіх рівнів понад 3,3 млн грн. Це дало змогу ввести в дію та реконструювати 15 житлових будинків загальною площею 1,7 тис. кв. м, купити 6 садиб, а також газифікувати 26 обійсть.
Нині програма «Власний дім» успішно діє в усіх районах області, її реалізація значно покращує житлово-побутові умови людей на селі.  Лише за останні 3 роки для допомоги селян з усіх бюджетів спрямовано майже 25 млн грн. За рахунок коштів обласного Фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім» побудовано та реконструйовано 426 житлових будинків садибного типу загальною площею 52,97 тис. кв. м., 1224 – газифіковано, побудовано 132 км вуличних газових мереж та 31 км мереж водопостачання і водовідведення, 32,7 км електромереж. За час дії програми «Власний дім» кредитними коштами скористалися  2332 родини.
Тож оскільки саме наша область найкраще реалізовує державні житлові програми, для зберігання позитивної динаміки уряд готовий спрямовувати волинянам додаткові фінансові ресурси.
Оксана БУБЕНЩИКОВА.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *