Зоря на тлі… хрестів

Село Зоря Рввненський район декомунізація Сморжівські хутори Плютинський

По обидва боки від села Зоря Рівненського району сусідньої області ще з радянських часів бовваніють символи тоталітарного радянського минулого. Зорю в процесі декомунізації не перейменовано, тож зірка на трасі Луцьк – Рівне на передньому плані, а хрести православного храму – на другому…

Як свідчить «всезнаюча» «Вікіпедія», село Зоря, де нині проживає понад 5000 людей і нараховується майже 1600 житлових будинків, веде родовід від Сморжівських хуторів. За переказами, у прадавні часи в цих місцях був густий ліс, і там рясно водилися гриби «сморжі» – від них, вважається, і виникла назва хуторів.

Забудовувалась Зоря за генеральним планом, як експериментально-показове село. Його історія тісно пов’язана з ім’ям Володимира Плютинського, який із 1951 року очолив укрупнений колгосп ім. клімєнта ворошилова.

Саме при ньому й перейменували Сморжівські хутори на Зорю в 1957 р.

Досвідчений представник колгоспного латифундизму обре знав, що такі дії сулять у майбутньому. Користуючись привілеями «депутата верховної ради урср», «вєрховного совєта ссср» і навіть «члєна політбюро цк кпсс», Володимир Антонович в умовах тотального дефіциту та планової економіки зумів досягнути привілеїв щодо отримання з союзної казни грошей і техніки, що допомагало розвивати господарство.

Мав і особисту вигоду: двічі отримав звання «гєроя соціалістічєского труда».

Володимир Плютинський, який на рідній Хмельниччині в роки Другої світової війни був червоним партизаном, помер 14 вересня 2009 р. у похований у тому ж с. Зоря.  На центральній площі села на його честь встановлено погруддя…

22 червня 2023 року рішенням Національної комісії зі стандартів державної мови Зорю віднесено до списку населених пунктів, які «можуть не відповідати лексичним нормам української мови», зокрема, стосуватися «російської імперської чи колоніальної політики». Громаді рекомендовано обґрунтувати доцільність збереження поточної назви або запропонувати нову назву в установленому законодавством порядку.

Так чи інакше, Зоря залишилася з обох боків села. А від напрямку з боку Луцька ще й заступає на передньому тлі хрести на банях місцевої православної церкви…

Сергій ШРАМЧУК.

На фото автора і з «Вікіпедії»: мала архітектурна форма біля села Зоря; капличка в колишніх Сморжівських хуторах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *