Андріївські вечорниці за межами України: як святкують?

Андріївські вечорниці  – це одне із найзагадковіших свят, де, в українській культурі, переплелися християнство та язичництво. Більшість із нас добре знають, як відзначають Андріївські вечорниці в Україні—  кусають калиту, різні види ворожіння. Тож ми вирішили зосередитися на тому, як святкують і чи святкують взагалі це свято в інших країнах. 

Перш за все, у церквах по Європі, останній день листопада – це день пам’яті апостола Андрія, який віддав своє життя за проповідування християнства. Для України це святкування важливе ще і тим, що, як вважається, одна з подорожей апостола Андрія пролягала через Скіфію, а піднімаючись вверх по Дніпру, зійшов на дніпрові кручі та благословив ці землі. Також подейкують, що там він і поставив першого християнського хреста. 

Болгарія та Ведмежий день

У нас святкування пов’язане із дохристиянськими традиціями, які супроводжуються залицяннями та шлюбом. Ми бешкетуємо, ворожимо, співаємо, кусаємо калиту. А от у Болгарії святкувань як таких немає, а свято називають Ведмежим днем. Найвідоміша народна легенда, пов’язана зі святим Андрієм, розповідає про те як той запряг ведмедя в плуг, а лісовий звір з’їв його вола. Тому святий осідлав ведмедя та повернувся до свого села. 

Молоді дівчата уникали роботи, вірячи, що це сприятиме майбутній родині. Напередодні свята жінки варять кукурудзу, квасолю, сочевицю та інші крупи, які розбухають під час варіння. Вранці кожен із членів родини бере потроху звареної крупи й кидає через комин, благословляючи на родючий урожай, трохи кладе на корм худобі, а решту з’їдає.

Румунія та вовки

Свято у Румунії теж має декілька дохристиянських традицій, а деякі з них походять ще від римських святкувань бога Сатурна. Одним з елементів цих святкувань були вовки. Протягом ночі із 29 на 30 листопада цієї ночі вовкам дозволялося їсти тварин, яких вони хочуть. Вважається, що вовки також могли говорити, а той, хто їх почує – скоро помре. 

Також зазвичай матері зрання йшли у сад, збирали гілки, особливо яблуневі та вишневі, а тоді для кожного робили пучок. У кого до Нового року гілочки зацвітуть, той наступного року буде щасливим та здоровим.  А найвідоміша традиція – теж стосується шлюбу. Незаміжні дівчата мали покласти під подушку гілочку, а якщо у сні хтось бере рослину – значить дівчина скоро вийде заміж. 

Шотландський покровитель

Святий Андрій ніколи не ступав на землі Шотландії, однак став їхнім покровителем. Річ у тому, що коли король Шотландії Ангус готувався до бою, святий Андрій явився йому у сні, обіцяючи перемогу. У день бою білі хмари утворили на небі букву Х. Вважалося, що хмари символізують хрест, де був розіп’ятий святий Андрій. Тож вважається, що прапор Шотландії, білий хрест на блакитному фоні є результатом цієї легенди. 

Олександра Малишева

Фото: Henryk Siemiradzki. St. Andrew’s Night – Fortune-telling, 1867.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *