Без категорії

Чи потрібні музеї червоних окупантів і серпасто-молоткастих карателів?

Комісія з питань поновлення прав реабілітованих Волинської облради 5 лютого вирішила подати на затвердження проект рішення сесії облради «Про затвердження посвідчення для реабілітованих і потерпілих від політичних репресій», а також звернутися до виконавчих органів влади та місцевого самоврядування з пропозицією вивчити доцільність подальшого функціонування в нинішньому форматі музейних комплексів у с. Лобна Любешівського р-ну та Урочищі Лопатень – Ківерцівського.


Якщо депутати облради проголосують за запропонований проект рішення, то як і в переважній більшості західноукраїнських областей, попри недолугий, але досі чинний Закон УРСР «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні», на Волині реабілітовані та потерпілі від більшовицького тоталітаризму отримають не лише посвідчення встановленого зразка, але й право безплатного проїзду власників цих документів: про це повинна подбати облдержадміністрація під час встановлення умов конкурсів для перевізників.
Виконавча влада Волині, сформувавши відповідну комісію, та місцеві ради також отримають можливість вивчити доцільність функціонування в нинішньому форматі як мінімум двох музейних комплексів – у процесі виконання законодавства про декомунізацію.
Йдеться про с. Лобна Любешівського р-ну, де й посьогодні за бюджетні кошти утримується музей на честь Двічі Героя СССР, секретаря підпільного обкому КП(б)У, генерал-майора Олексія Федорова, який прибув в нашу область під час Другої світової з Чернігівщини і прославився не стільки бойовими діями проти гітлерівських окупантів, як масовим терором стосовно патріотично налаштованого місцевого населення та кривавим придушенням руху ОУН і збройних відділів УПА.
Схожий за червоним серпасто-зірковим оформленням і музей в Урочищі Лопатень Ківерцівського р-ну, де в 1942-1944 рр. дислокувався закинутий із парашутами диверсійно-розвідувальний загін спецпризначення НКГБ під командуванням полковника беріївської держбезпеки Дмітрія Мєдвєдєва. Це формування також здійснило цілу низку каральних акцій проти українських патріотів, а одна з провокацій бойовика Ніколая Кузнєцова в рівному завершилася масовим розстрілом гітлерівськими карателями українських націоналістів, повстанців, священиків та інтелігентів.
В усякому випадку, якщо ці музейні комплексі й мають право на існування, то їхні експозиції мали б бути доповнені матеріалами, що об’єктивно б висвітлювали перебіг Другої світової війни на Волині та розказували правду про всіх її учасників.
Особливо зазначено, що всі військові поховання, незалежно від того, військовослужбовців яких армій там покоїться прах, на Волині повинні й надалі доглядатися та перебувати під опікою держави та місцевої влади.
Координував роботу Комісії з питань поновлення прав реабілітованих перший заступник голови облради Олександр Пирожик.
Роман УСТИМЧУК.
На фото автора: портрети офіцерів НКГБ СССР, яких після війни назвали партизанами, в урочищі Лопатень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *