Без категорії

Децентралізація навиворіт

У той час, коли країна «стрімголов» мчить до децентралізації, на Ківерцівщині вирішили централізувати управління дошкільними навчальними закладами.  25 місцевих рад погодилися з пропозицією і прийняли рішення про те, аби змінити засновника ДНЗ замість місцевої ради – на  районну. От тільки дві громади (Ківерцівська та Олицька) … вирішили скористатися змінами до бюджетного законодавства, які дають право місцевим радам самотужки розпоряджатися державними коштами із чітким цільовим призначенням.
Депутати обох місцевих рад прийняли рішення звернутися до Ківерцівської районної ради, аби та затвердила міжбюджетні трансферти для фінансування тамтешніх садочків. Однак питання настільки «незручне», що з незрозумілих причин представникам названих громад потрібні були неймовірні зусилля, щоби його розглянула бюджетна комісія районної ради.  
Згідно з Бюджетним кодексом, торік дитсадки фінансували через трансферти місцевим бюджетам. У 2016-му ДНЗ взяли під «районне крило» та зібралися фінансувати з районного бюджету. Однак 26 листопада ВРУ прийняла закон «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо особливостей формування та виконання бюджетів об’єднаних територіальних громад», п. 20 Перехідних положень  якого стверджує:  за зверненням сільської селищної чи міської районна рада має прийняти рішення про передачу коштів на здійснення цих видатків та затвердити міжбюджетні трансферти. І треба ж таке, щоб у Ківерцях та в Олиці обранці на чолі головами вирішили скористатися цієї можливістю.
Відповідні клопотання були подані до районної ради. Але районний бюджет прийняли, навіть не винісши на сесію проект рішення про звернення двох громад! Як таке можливо у країні, що оголосили курс на децентралізацію?! Зрештою, це суперечить навіть чинному закону «Про місцеве самоврядування  в Україні».
Треба сказати, що звернення рад не писані «від руки»  чи з доброї волі головами Ківерцівської міської чи Олицької селищної рад (то, до речі, досвідчені керівники Володимир Жгутов та Олена Кашевська), це – позиція представників громади, обраних депутатів. Чи не видніше, скажімо, депутатам Олицької селищної ради, як фінансувати садок у с. Метельне? Бо інакше яка ж тоді – «свобода радам»?
Зрештою, 25 січня бюджетна комісія Ківерцівської районної ради таки прийняла одностайне (!) рішення про те, аби скликати з цього приводу позачергову сесію облради, розглянувши відповідне звернення депутатів районної ради Юрія Романішина та Марії Любашевської. Хочеться вірити, що аж ніяк не присутність журналіста на це вплинула (інакше чому мені устами юриста райради наполегливо пояснювали, що не маю жодного права бути присутньою на засіданні комісії. – О. Л.)…
Очевидно єдине: за бюджетними дебатами – стоїть дещо більше. Наприклад, бажання контролювати грошові потоки… Детальніше – згодом. Уже після позачергової сесії, що має відбутися 1 лютого і «розплутати» гордії вузол децентралізації по-ківерцівськи.
Олена ЛІВІЦЬКА.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *