Без категорії

Діалог задля діалогу?

Аби навести лад на території історичного Луцька потрібно напрацювати стратегію розвитку Старого міста. Задля цього представники громадських організацій та влади, історики, краєзнавці й науковці зібралися за «круглим столом» у рамках реалізації проекту «Старий Луцьк – новий розвиток». Ініціатори – ВОГО «Асоціація регіонального розвитку». 
Організатори одразу зауважили: основна мета – відверто поговорити про проблеми й окреслити шляхи їх вирішення. У результаті спілкувалися відверто. Однак…
Зрозуміло, що проблем чимало: від прибирання вулиць до збереження пам’яток. І як не крути, на всі потрібні гроші. Як зауважив Анатолій Пархомюк, президент «Асоціації регіонального розвитку» та депутат Луцької міської ради, є домовленість із європейськими структурами щодо фінансування проектів, що стосуються розвитку Старого міста в Луцьку. Правда, деталізувати не став. Відтак і говорили переважно про проблеми. Як і заведено, кожне відомство – зі своєї дзвіниці.
Ігор Корчук, директор Волинського технікуму Національного університету харчових технологій (у приміщенні котрого й спілкувалися небайдужі до бід Старого міста) зауважив: коло будівлі колишнього колегіуму, де тепер – технікум, неподалік Вежі Чарторийських та Окольного замку є чимало підземель, але й досі до них не знайдено підходів. Натомість краєзнавець Петро Троневич зосередився на іншому: під час весняних канікул на екскурсію до обласного центру Волині прибула делегація учнів із Ялти, котрі й побували у замку Любарта.
– Школярі були дуже раді й втішені, бо побачили в Луцьку… сніг, – розповів краєзнавець. – А замок оглянути в ту пору було просто не можливо, бо від снігу його ніхто не розчистив. Скажіть, чому не можна залучити якусь громадську організацію, аби пам’ятку прибрали?
Одначе громадські організації воліють працювати в іншому напрямку – залучати європейські гроші, пишучи проекти й отримуючи гранти. 
Науковці ж побачили проблему в іншому: надто мало нині видається науково-популярної літератури, де можна було б почерпнути інформацію про історію Луцька. Волинські історики беруться заповнити прогалину, але на це, звісно, потрібні кошти.
Тож зійшлися в ході дискусії на тому, що слід скласти реєстр проблем Старого міста. Виокремили й три основні напрямки роботи: інфраструктура, збереження спадщини та пошук ідей розвитку історичного місця. 
Прозвучала й думка створити структуру на кшталт центру по вивченню історії Луцька, котра б займалася координацією процесу та акумулювала кошти. Меценатські також. Говорилося й про необхідність залучення бізнесу. Правда, механізми такий досі остаточно не виписано. Відтак питання – відкрите.
Словом, попри те, що зібралися не для того, аби заговорити проблему, про неї лише поговорили. Парадокс, але поки активно точаться балачки, територія Старого міста так само активно… забудовується. Ще трохи й територія історико-культурного заповідника перетвориться на ВІП-квартал. А тоді не допоможуть ні свіжі ідеї розвитку туризму, ні європейські гроші.
Світлана ГОЛОВАЧУК.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *