Без категорії

Енергія верби зігріє Україну?:

«У кінці греблі ростуть верби, що я посадила», – співається у народній пісні. На Волині вони в кінці греблі не ростуть. Бо ці верби – енергетичні. Чималу плантацію називають «першими паростками енергетичної незалежності». Якщо сказати про це мовою науки, то енергетична верба (salix) дійсно є перспективною культурою для отримання твердого біопалива у вигляді брикетів і пелетів.

Приємно констатувати, що Волинь – серед  областей в Україні, де переваги такого палива оцінили. Тож малопридатні землі для сільського господарства, котрі досить довго пустували, віддали під висадку цієї культури. Нині агро-енергетична компанія «SALIX energy», котра, крім нашої області, освоїла землі Львівщини, може похвалитися гарними цифрами: загальна площа   плантацій – 800 га (станом на лютий 2013-го). До речі, «SALIX energy» – одна з перших в Україні почала висаджувати плантації енергетичної рослини (salix viminalis). Якщо простежити тенденції розвитку альтернативних джерел енергії, то компанія рухається в потрібному напрямку. 
Ще б пак, адже спеціалісти одноголосно стверджують: за три роки енергетична верба виростає до шести-семи метрів заввишки і в неї велика кількість паростків. Посадки залишаються продуктивними протягом 20-25 років. І в цей період урожай можна збирати кожні три роки в кількості 30 т/га сухої речовини. Особливість і перевага цієї верби – вона стійка до морозів, посухи і шкідників, може рости на грунтах різного типу – на пагорбах, у ярах та непродуктивних землях, що потребують рекультивації. 
Теплотворна здатність абсолютно сухої верби не відрізняється від теплотворної здатності інших порід деревини і становить приблизно 17-18 МДж/кг. Але одна тонна верби з вологістю 40% забезпечує 1 гкал тепла, в той час як така ж кількість сухої сировини при вологості 15% дає 2 гкал тепла.
Досвід зеленої енергетики мають Норвегія, Данія, Німеччина, Австрія, Польща. Найбільші успіхи в цій сфері демонструє Швеція. Тут плантації верби займають понад 20 тис. га. З неї отримують сировину навіть для теплоцентралей. Україна закладає лише перші дерева енергетичного «гаю», проте головне, що ці кроки впевнені та перспективні.
Світлана ДУМСЬКА. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *