Фронт “Frontera-2024”

Фронтера

На цих вихідних, 27-28 липня, у Луцьку пройшов IV Міжнародний літературний фестиваль. Після кількарічної перерви, на без перебільшення наймасштабніший літературній події Луцька зібралися відомі українські та закордонні літератори, перекладачі і медійники.

Зокрема, лучани мали змогу поспілкуватися та побачити Макса Кідрука, Ірену Карпу, Юрія Іздрика, Марічку  Паплаускайте, Євгенію Кузнєцову, Макса Щербину, а також коміка Сергія Чиркова, якого нещодавно за цитування Зеленського, вигнали зі сцени Atlas Weekend. 

Цього року фестиваль змінив свій формат, локацію та час проведення. Тож, Фронтера-2024 вперше проходила на території музейного простору “Окольний замок”, який лише в липні минулого року почав свою роботу. Не в останню чергу саме вибір такої локації сприяв особливій атмосфері, де вирували важливі дискусії про деколонізацію, перекладацьку діяльність, велику війну, зустрічалися видатні письменники та просто читачі, які цінують українську культуру та літературу зокрема. 

“Після “Фронтери” 2020 року ми відчули гостру потребу в змінах, – розповідає директорка фестивалю Елла Яцута. – Повномасштабне вторгнення додало нових викликів. Цьогоріч з осіннього фестивалю ми перейшли у літній сезон, із приміщень театрів і кав’ярень – в Музейний простір “Окольний замок”. Раніше ця територія виконувала важливу оборонну функцію, а також була місцем підписання важливих політичних договорів. Сьогодні ми знову говоримо про потребу оборони, захисту і пошуку союзників». 

Фокус-тема цьогорічного фестивалю — “Зміна ролей”

“Що література, — ставлять логічне запитання організатори, — народ чи окрема людина можуть протиставити невизначеності?” Постійну зміну ролей.

 “Фронтера-2024” — не тільки про митців, які долучилися до лав ЗСУ чи стали волонтерами, але й про сам момент перелаштування кожного з нас: тих, хто захищають, допомагають, чекають, спільно проживають велику війну. Про літературу й документування дійсності, поезію та мову, що змінюються під впливом воєнних дій, а також про те, як тексти можуть протистояти тиранії і навіщо потрібна культурна дипломатія.

Книги, розмови та благодійність

Кожна складова фестивалю через різні повідомлення доносили про есенціальність донатів та допомоги армії. Це закарбовано у фокус-темі фестивалю, локаціях, приватних розмовах відвідувачів, розвішаних кьюар-кодах з “банками” для донатів, а також аукціонах. На одному з таких розіграли книгу-відбиток історії — “Очі Маріуполя” з підписами командирів “Азову”. Її віддали благодійнику, який задонатив 10 тисяч гривень на збір армії.

Однією з найважливіших благодійних місій “Фронтери” стала співпраця з благодійним фондом «Ангар.Україна» та соціально відповідальним бізнесом Луцька. Прибуток від продажу ексклюзивної продукції партнерів і фестивального мерчу організатори перерахують на 15-тимільйонний збір на РЕБи та дрони для Збройних сил України. 

Ще одним місцем, де фронтерівці могли залишити свої гроші стали ярмарки з різним мерчем, фудкорт та найголовніше — крамничка з книгами.

Впродовж двох днів літератори, письменники та медійники з Польщі, Іспанії, Португалії та України обговорювали етику перекладу штучним інтелектом та, як спотворюється текст російськими перекладачами, читали вірші, як донести до іноземного читача істину війни, що проживають українці, що робити для протидії російському наративу, читали вірші, говорили про екзистенцію та були частиною літературного шоу Хто Зна. На одній з панельній дискусій іспанська фотожурналістка Марія Сеновійя: «росія робить не звук, росія робить шум», говорячи про те, що українська перспектива історії та правда часто губиться в інформаційному потоці.

Крім того, на фестивалі виступали музичний гурт «NAZVA» з альтернативним етно-арт хаусом, творча спілка Phill it та стендап-комік Сергій Чирков, якого нещодавно затримали через цитування Зеленського на музичному фестивалі Atlas Weekend. У своєму фронтерівському виступі Чирков іронічно жартував про Третю світову війну, самогубтсво, колишніх, а також згадав президента і жартома оглянувся позаду. 

Довідка: Стендап — це форма комедійного виступу, коли комік виступає перед живою аудиторією, стоячи на сцені без реквізиту та інших акторських елементів. У стендапі комік використовує жартівливі монологи, анекдоти, історії зі свого життя або спостережень навколо, з метою розважити публіку.

Ольга ДАНИЛЮК

Фото авторки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *