Сім разів відміряй, а один – відріж. Як доводить життя: слід сім разів помізкувати, перш ніж купувати житло в забудовника, котрий лише взявся за спорудження будинку.
Власники квартир у багатоповерхівці, що на вул. Липинського, 4 у Луцьку, зосталися коло розбитого корита. Більшість людей гроші за омріяні квадратні метри виплатили, одначе квартир так і не отримали. Забудовник – ЗАТ «Західпромбуд» спромігся звести лише «коробку», працювати далі завадила криза. Так це чи ні, одначе нині підприємство перебуває в процесі банкрутства. Відповідне рішення господарського суду Волинської області датоване 3 липня 2009 р. Того ж року роботи на будівельному майданчику припинили. Відтак є шанс, що всі, хто придбав житло у 180-квартирному будинку, зостануться без нічого, щойно розпочнеться ліквідаційна процедура, й «коробку» багатоповерхівки продадуть із молотка.
Зрозуміло, що власники квартир (хоча житла в чистому вигляді ще не існує) взялися стукати в усі двері, шукаючи правди. Звернулися й до міської влади обласного центру. В результаті на розгляд сесії Луцької міської ради винесли відповідне питання. Щоправда, воно видалося доволі складним, шляхів виходу із ситуації шукали не лише в сесійній залі, а й на засіданні спеціально створеної комісії.
Спершу пропонували прийняти 180-квартирний будинок до міської комунальної власності, аби згодом передати його житлово-будівельному кооперативу ОК «Липинського – 4», який створили власники квартир. У такий спосіб вдалося б убезпечити людей від втрат, адже незавершена будівля не підпадала б під ліквідаційну процедуру.
Одначе під час обговорення виникло безліч запитань… без відповідей. Мовляв, кожна зі сторін чимось та й ризикує. Як прийняти у комунальну власність незавершене будівництво, котре й будівництвом назвати складно, а також квартири тих осіб, які уже виготовили необхідні документи на власність? Як згодом міській владі передати частину майна громади кооперативу? Чи не матимуть органи прокуратури претензій? Але лише за відповідного сценарію люди зможуть отримати земельну ділянку під будівлею. Аби з’ясувати всі нюанси й ретельно виписати весь механізм, рішення не стали приймати зопалу, натомість вирішили створити робочу групу.
Що напрацювали? Дійшли висновку, що іншого варіанту виходу з цієї складної ситуації, котру інакше, як юридичним колапсом, не назвеш, аніж прийняти незавершене будівництво в міську комунальну власність, не існує. Отож спершу діятимуть саме за таким сценарієм. Власник будівлі зміниться (до речі, ЗАТ «Західпромбуду» не виступає проти), а відтак продати будівлю з молотка буде неможливо. Далі недобудовану багатоповерхівку передадуть в управління органу самоорганізації населення – ОК «Липинського – 4». В такому разі люди зможуть отримати в оренду земельну ділянку, на котрій і розташована споруда, та зводитимуть житло надалі власними силами.
Світлана ГОЛОВАЧУК.