Мобілізація по-новому: що очікувати тим, хто не оновив дані до 16 липня

мобілізація

З 18 травня набув чинності новий закон про мобілізацію «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку». 

Він зобов’язує усіх, хто перебуває на військовому обліку протягом 60 днів оновити свої дані – номер мобільного телефону, фактична адреса проживання та email (за наявності). Зробити це можна було безпосередньо в ТЦК, а також у місцевих ЦНАПах та у додатку «Резерв+». 

Станом на 17 липня Міністерство оборони України опублікувало дані, що 4 690 496 військовозобов’язаних оновили свої дані. 

З них військово-облікові дані оновили через:

  • Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: 510 203 людини;
  • Центри надання адміністративних послуг: 1 152 227 людей;
  • додаток «Резерв+»: 3 028 066 людей.

Раніше в Міноборони сказали, що 65 тисяч українців за кордоном оновили свої дані протягом визначених законом 60 днів. Серед лідерів — Польща, Німеччина, Чехія і Канада.

Ці цифри становлять менше половини військовозобов’язаних, кажуть в міністерстві. Хоча точно невідомо, скільки в Україні зараз тих, хто підлягає мобілізації.

Що буде з тими не оновив дані?

Штраф від 17 до 25,5 тисяч

Ця процедура може відбуватися у терміни від 3 місяців до 1 року. На сплату дається 5 днів, а у разі протермінування кошти можуть бути списані з рахунку, або ж рахунки будуть заблоковані. Також у випадку несплати вас може бути позбавлено права керувати машиною. Про будь-які обмеження чи штрафи можна буде дізнатися в застосунку Дія. 

ТЦК видадуть вам повістку?

ТЦК закличуть вас оновити дані через повістку, і, якщо протягом 14 днів військовозобов’язаний не з’явився в ТЦК на нього очікує штраф, до якого ще можуть додати штраф за непоновлення даних. Кількість штрафів у таких випадках необмежена. Однак, навіть сплата штрафу не звільняє людину від обов’язку з’явитись до ТЦК та оновити військово-облікові дані. Термін, щоправда, не визначений законом.

Якщо штраф не сплачений, справу передадуть до виконавчої служби, яка відкриватиме провадження і може накласти арешт на майно або заблокувати банківські рахунки. При цьому закон “Про виконавче провадження” передбачає: якщо загальна сума штрафу не перевищує 160 тисяч гривень, арешт житла або земельної ділянки не здійснюється.

Варто відзначити, що повісток у додатку «Резерв+» не буде, але від 17 липня їх можна буде надсилати поштою. І ця повістка буде вважатися належним чином врученою.

З 16 липня співробітників ТЦК та поліції на вулицях буде більше

Ймовірно, що від 16 липня на вулицях розпочнуть активніше зупиняти поліцейські та співробітники ТЦК для перевірки даних і якщо вони у вас неоновлені, повістку можуть виписати прямо на місці, або ж довезуть до військкомату.

А що з тими, хто за кордоном?

Також варто зауважити, що усіх чоловіків від 18 до 60, які проживають за кордоном, також торкнувся цей законопроєкт. Відтак, якщо вони не дотрималися нового закону, то більше не зможуть скористатися послугами консульства, поки не оновлять свої дані. Це можна було зробити онлайн, до прикладу через  «Резерв+», або ж через офіційну електронну адресу, чи номер телефону, які зазначені на сайті ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку.

Якщо ж ви вчасно оновили дані, то речник Міністерства оборони Дмитро Лазуткін стверджує, що хвилюватися не варто просто на вулиці вас затримувати не будуть: «Оскільки людина виконала норму закону у зазначений термін, оновила свої військово-облікові дані та вказала місце свого проживання, куди саме може прийти направлення на ВЛК», — сказав він.

Від 17 липня усі призовники при собі обов’язково повинні мати військово-обліковий документ для перевірки поліцейськими чи ТЦК.

Отож, тим, хто не виконав вимогу оновлення, доведеться стикатися з наслідками, включаючи фінансові санкції та регулярні перевірки на вулицях. Для тих, хто вчасно оновив свої дані, ситуація значно спокійніша — їх не будуть затримувати для перевірки, і вони можуть спокійно очікувати подальших інструкцій.

Дані можна оновлювати й після 16 липня, застосунок  «Резерв+» працюватиме, проте ніхто не знімає відповідальності за порушення закону, — пише заступниця міністра оборони України Катерина Черногоренко на своїй сторінці Facebook.

Довідка:

Верховна рада ухвалила закон про мобілізацію ще 11 квітня цього року, а 16 його підписав Володимир Зеленський. Основна його мета — уникнення суперечок з приводу мобілізації, проходження військової служби та відстрочок. Законопроєкт запустив хвилю обговорень у суспільстві. Зокрема, через відсутність у ньому терміну служби та можливості демобілізуватися після 36 місяців служби, як писалось на початку створення цього закону, а також через зниження призовного віку, з 27 років до 25, його серйозно критикували. 

Анастасія (БАСАЛКА) МІЛІЩУК

Ілюстрація Ольги Данилюк.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *