Не піднімати, а переглядати

Обласний центр Волині візьме участь у конкурсі, за підсумками якого визначатимуть, у котрому з українських міст найпозитивніший благоустрій. Якщо оцінювати об’єктивно, наскільки серйозними є шанси на перемогу? Мовляв, на фоні інших населених пунктів виглядаємо непогано. Козир у кишені – новенький вокзал, облаштований центральний майдан, відремонтований театр і квітники, що буяють у теплу пору. 

Але, як не крути, повинні спрацювати комунальники. До того ж – непогано. Тим паче, що на фоні підняття тарифів (а для лучан це – недалека перспектива) якість роботи цієї служби також повинна змінитися, бо споживач, викладаючи свої кревні, воліє отримати послугу, а не саму лише назву. Звісно, місцева влада пропонує альтернативу: мовляв, цілком реально створити ОСББ і самотужки, без втручання жеків, вирішувати комунальні проблеми.
Нині у Луцьку діє 109 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Якщо говорити відверто, сьогодні ця справа – не на коні. Чому? Бо держава не виконує повною мірою своїх зобов’язань (в ідеалі багатоповерхівку слід передавати мешканцям після проведення ремонтів), та й люди з острахом дивляться на перспективу господарювати самотужки. 
– Минулого року в місті діяла програма сприяння роботі ОСББ, і цей момент, безумовно, додав у розвитку і сприяв роботі об’єднань, – розповіла Лариса Соколовська, заступник Луцького міського голови, котра опікується питаннями ЖКГ. – У обласному центрі відповідні структури активно створювали у 2009-му та 2010-му. Законом України «Про реформування житлово-комунального господарства» було поставлене конкретне завдання: створення ОСББ, передача їм на баланс житлового фонду і відповідно фінансування коштом Державного бюджету. Тому коли приходили люди на прийом із проханнями щось полагодити у будинку, ми рекомендували створювати ОСББ. Мовляв, робимо кошторис, проект, подаємо ці документи до Києва й очікуємо на гроші. Але, на жаль, фінансування не було. Надійшло трохи коштів у 2009-му. 2010-го в такий спосіб полагодили кілька ліфтів. А в наступні роки – жодної копійки на капітальні ремонти житлового фонду. Зрозуміло, що на таке була негативна реакція.
Сьогодні процес потроху зрушився, відзначають чиновники, але працювати «на самозабезпеченні» відважуються далеко не всі. Хоча таким чином можна було б зняти проблему підвищення тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій. Ціни зростуть уже в середині весни, орієнтовно – з початку квітня. Одначе саме в ОСББ є можливість самостійно оперувати власними грішми. Хоча представники влади не приховують і того, що мешканці багатоповерхівок мають право відмовитися від конкретного виду послуги, якщо на таке зголосяться всі власники квартир і напишуть відповідну заяву.
– Звісно, відмовляються, мовляв, самотужки здатні прибирати сходові клітки, – наголошує Лариса Миколаївна. – Але згодом виявляють бажання повернути все, як було, бо не можуть зійтися, хто і яку частину сходинок повинен мити. Є, приміром, невеликі будинки на шість-вісім квартир, де житло повністю приватизоване. В такому разі пропонуємо зняти з балансу й обслуговувати самостійно без створення ОСББ.
Одначе обслуговування багатоквартирного будинку – це не лише прибирання та поточний ремонт. Фахівці доводять: систематично необхідно знищувати мишей, щурів у підвалах, навіть боротися з комарами. А ще – чистити димоходи та вентиляційні канали.
– На такі заходи теж потрібні гроші, – каже заступник міського голови. – Їх проводять, але не завжди люди те бачать, тому й нарікають: жеки нічого не роблять, але платити доводиться. Насправді – роблять усе, система працює, послуги надають. 
Востаннє тарифи в Луцьку змінювали 2009-го. Нині ж кажуть: не піднімають ціну, а переглядають вартість. 
– Від останнього перегляду тарифів минуло багато часу, майже удвічі зросла мінімальна зарплата, помітно збільшилася вартість енергоносіїв та матеріалів, – пояснює Лариса Соколовська. – Тому коштів не вистачає. 
З такою тезою погодилися в антимонопольному комітеті – проти збільшення вартості за відповідні послуги заперечувати не стали.
– Чому плануємо встановити нові розцінки з квітня? Аби було за що проводити ремонтні роботи влітку, – додає Лариса Миколаївна. – Законодавством передбачено, що поточні ремонти повинен робити балансоутримувач, себто жек. А капітальні ремонти – коштом міського бюджету. Вже замовили 19 проектів саме на капітальні ремонти. Поточні – необхідно провести у 94 будинках.
Наголошують у міській раді й на тому, що комунальники обраховують відповідний тариф для кожного будинку окремо. Тому одним доводиться платити більше, а іншим – менше. Мовляв, якщо в багатоповерхівці передбачено ліфт, тому споживання електроенергії більше, а відтак і ціна вища. При потребі мешканці можуть звернутися до виконавчих органів влади й отримати всю інформацію щодо нарахування тарифу та обліку. Принаймні такий момент передбачено чинним законодавством.
– Звісно, можна було б і не змінювати тарифів, але тоді довелося б діяти за прописаною схемою, – тлумачить далі заступник міського голови. – В такому разі різницю в тарифах треба компенсувати коштом міського бюджету, а відтак шукати в казні гроші. А це – проблема.
На скільки зростуть тарифи? В середньому від 30 до 60%. Діятимуть до кінця 2014 р. Далі ж до питання повернуться знову.
Лана ДАВИДОВА.
Фото Світлани ГОЛОВАЧУК.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *