В Захдній Україні відділи УПА під час Другої світовоїзвільняли від загарбників не тільки села, але й міста!
4 листопада ц. р. передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. «Історична правда» з цієї нагоди надрукувала ого дослідження, котре було створене понад 10 років тому.
У доволі фундаментальній розробці діяльності УПА в 1943-1944 роках на Великій Волині знайшлося місце і для сенсаційних знахідок.
Одна з них:
«Характерно, що в цей час підрозділи УПА 10 днів утримували в своїх руках м. Острог Рівненської області. 17 січня 1944 року місто покинули німецькі війська. 19 січня 1944 року до міста вступили радянські партизани силою до роти. Пробувши в місті менше доби, вони залишили місто. У той же день в Острог вступили підрозділи УПА, котрі утримували місто до підходу великих частин Червоної армії 29 січня 1944 р. Під час перебування в місті повстанці знищили будівлі колишні будівлі райкому партії, нквд, нкгб, клубу з метою унеможливити їх майбутнє використання радянськими органами».
Як відомо, на західноукраїнських теренах у цей час відомий хіба що факт існування Колківської республіки на Волині у березні-листопаді 1943 року, коли значна територія була звільнена відділами УПА від усіх окупантів. Таким чином Острог, невелике містечко на Рівненщині, славне своєю древньою академією, знайшло своє гідне місце в літописі Української Повстанської Армії, яка зуміла звільнити його від коричневих і червоних окупантів у січні 1944 року і 10 діб утримувати його статус незалежності в Українській Самостійній Соборній Державі.
Роман УСТИМЧУК.
На фото «Історичної правди», порталу «Острозький замок» та «Вікіпедії»: м. Острог під час Другої світової; структура УПА у 1944 р. у версії нквд ссср; один із керівників Колківської республіки «Олег» (Микола Колтонюк), який загинув у с. Борохів у 1947 році.