Цьогоріч на Волині вже вп’яте пройдуть Європейські дні добросусідства. Формат співпраці, котрий передбачає відкриття на певний час кордонів для мешканців населених пунктів, що розташовані по обидва боки Західного Бугу, свого часу запропонував о. Стефан Батрух, голова Фундації духовної культури пограниччя. Волиняни підтримали ідею. З року в рік заходи набувають цікавішої форми. Але головне навіть не форма, а зміст: аби через поглиблення контактів між окремими громадянами, які живуть у різних країнах, сягнути поглиблення співпраці на міжнародному рівні.
Минулого тижня організатори дійства, представники польської та української сторони, зустрілися, аби обговорити проблеми , що виникають із підготовкою до Європейських днів добросусідства, та означити спільний план дій. Місцем проведення заходів традиційно будуть с. Кречів (Іваничівський р-н) та с. Крилув (Грубешівський повіт), а також – с. Адамчуки (Шацький р-н) та с. Збереже (Влодавський повіт). У спільній нараді взяли участь Генеральний консул України в Любліні Іван Грицак, консул Генерального Консульства Республіки Польща в Луцьку Кшиштоф Савіцкі, керівник Фундації духовної культури пограниччя Стефан Батрух, представники гмін та повітів прикордоння сусідньої держави, а також – начальники профільних управлінь облдержадміністрації, голова Іваничівської райдержадміністрації Лідія Томашевська, заступник голови Шацької райдержадміністрації Сергій Пархонюк, заступник Нововолинського міського голови Едуард Савік, представники інших відомств та правоохоронних органів. Ось на такому серйозному рівні відбулася відверта розмова про важливість проведення Днів добросусідства, а також забезпечення рівних умов участі як поляків, так і українців. Власне, вітаючи учасників зібрання, Стефан Батрух почав із того, що варто віддати належне представникам Іваничівського та Шацького р-нів, які «не бояться важких умов» і з року в рік організовують Дні добросусідства. «Місця проведення не є легкими для таких заходів. Але ви показали, що навіть у таких важких умовах можна проводити акції, які служать міжнародному зближенню, співпраці та примиренню», – зауважив о. Стефан.
Головне – не лише наповнити Дні добросусідства гарним змістом, а й забезпечити хороші умови у місцях проведення дійства, зауважив заступник голови облдержадміністрації Едуард Стоєв. Присутні керівники органів виконавчої влади Іваничівського та Шацького р-нів розповіли про перелік заходів, не оминули й проблемних моментів. Їх, правда, не так багато. Лідія Томашевська, наприклад, подякувала всім службам за допомогу в організації торішніх заходів та наголосила: дійство традиційно відбувається під патронатом голови облдержадміністрації Бориса Клімчука. І навіть за умови природніх катаклізмів (Кречів дійсно розташований у непростій місцині) організатори довели, що можуть забезпечити проведення дійсно на високому рівні. Важливо, аби якомога більше людей отримало змогу перейти кордон, вважає Лідія Михайлівна. Тому представники місцевої влади просили у консульства сприяння в оформленні віз для тих осіб, які зголосяться побувати на території сусідів. Такої ж допомоги потребують і організатори з Шацького р-ну, на теренах якого Дні добросусідства відбуваються з 2010-го. Цьогоріч кордон у районі населених пунктів Адамчуки – Збереже буде відкритим із 9 до 15 серпня (а Кречів – Крилув прийматиме гостей 10-11 серпня). Місцева влада передбачила чимало цікавих заходів. Окрім того, як запевнив заступник голови райдержадміністрації Сергій Пархонюк, уже потурбувалися про те, аби цими днями перевізники врахували потребу учасників дійства, а зокрема – поляків, побувати, а заодно й відпочити на берегах Світязю.
Окрему увагу приділили темі доріг. Це – особлива проблема: коли в сусідній Польці у прилеглих до місць перетину кордону населених пунктах – пристойне асфальтове покриття, часто зроблене коштом Євросоюзу, то у волинських селах – у більшості не дороги, а напрямки, вимощені відпрацьованою породою. Ось чому тамтешні селяни частіше вбачають добросусідство у таких конкретних справах, як ремонт відтинку сільської дороги, аніж у спільний конференції, хай і економічній. Зі слів Лідії Томашевської, іваничівці покладали величезну надію на те, що вдасться виграти грант Євросоюзу на ремонт місцевої дороги, який готували за допомогою управління міжнародної співпраці та євроінтеграції облдержадміністрації. Правда, цьогоріч проект не втрапив до переліку переможців. Однак Едуард Стоєв запевнив: досвід написання такого проекту вже є, недоліки – бачать і знають, а отже – незабаром знову претендуватимуть на кошти ЄС.
Учасники зібрання не оминули у своїх промовах ще однієї теми, спільної для українського та польського народів – 70-річчя Волинської трагедії. У контексті подій, пов’язаних із річницею, Дні добросусідства – важливий захід, переконані представники польської сторони.
«У цей рік особливо вшановується 70-та річниця конфлікту, непорозумінь, трагедії Волинської. І тому всілякі ініціативи, які зближують нас, поляків та українців, є діяннями на перспективу», – наголосив Стефан Батрух і подякував волинянам за розуміння, а також – облдержадміністрації, яка підтримує такі заходи.
Організатори сподіваються, що рівень цьогорічних Днів добросусідства буде ще вищим, ніж торік. Бо надіються на участь представників міністерств обох країн та Європарламенту. «Думати про ті моменти, заради яких відбуваються ці заходи», закликав присутніх Іван Грицак: «Я б не хотів торкатися тих подій, які нас у липні чекають на теренах Польщі (очевидно, дипломат мав на увазі грядущу реконструкцію подій 43-го, а саме інсценізацію знищення українцями польського села, заплановану деструктивними силами Польщі на 20 липня біля кордону, – авт.). Вони не однозначні. І до них ми теж маємо цивілізовано підійти. Не боюся цього слова. 70 років мислимо категоріями, хто перший починав, чиєї крові більше пролилося, хто більше поставить пам’ятників… Ставити їх треба. Пам’ятати про жертви треба. Молитися за невинно убієнних потрібно. Але світ пішов уперед. Помирилися німці з французами, які 300 років воювали в Європі. Тільки ми щосили напередодні наступного ювілею шукаємо винних. Я вважаю, що спілкування в рамках Днів добросусідства повинне привести до того, що нарешті маємо подати один одному руки, попросити вибачення і почути вибачення інших».
Якщо всі учасники заходу діятимуть так, як радить український дипломат і до чого неодноразово закликає голова облдержадміністрації Борис Клімчук, успіх Днів добросусідства – 2013 буде гарантовано.
Олена ЛІВІЦЬКА.
На фото Ярослава КУХАРЕНКА: Стефан Батрух, Кшиштоф Савіцкі, Едуард Стоєв та Іван Грицак під час наради у облдержадміністрації.